Vieläkö menee sukat, kalsarit, dongarit ja sklobot klabbeihin seisaaltaan, vai täytyykö istuutua?
Notkeus tallella?
Anonyymi
591076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Menis, mutta maha haittaa taivutusta :) Nauhakengät jää ostamatta.
"Helppo pukea" on päivän motto.
Olen joutunut siirtymään alennustilaan, kuminauhavyötäröfarkkuihin
ja tarralenkkareihin, mukavuussyistä.
Tällä hetkellä sukat apuvälineellä. Surkea, kesken jäänyt keksintö.
Kalsarit eli naisilla pikkupöksyt pitkällä kenkälusikalla osaksi.
Dongarit menevät kuten pöksyt kenkälusikkaa apuna käyttäen.
Kengät ovat nauhoilla, mutta viritetty niin löysiksi, että jälleen kenkälusikan avulla saan jalkoihin.
Eli käänteinen strippaus olisi komiikkalaji.
Kehityn joka päivä, jotta jonain päivänä kaikki sujuu kuin silloin ennen.
Beng
Dongarit menee kenkälusikkaa apuna käyttäen ...?
Jepjep.
Toisen jalan tai lahkeen kanssa ei ole ongelmaa, mutta toiseen ujutan ylipitkän kenkälusikan koukkupää edellä, jolloin lahkeeseen tulee tunneli, mihin on helpompi sujauttaa jalka.
Minulla on myös tuulipuvun housut, missä on polvesta puoleen sääreen jotain ihmeen verkkokudelmaa (atorstai) ja ilman kenkälusikkaa menee hermot, koska sukallinen jalka juuttuu siihen. Toinen lahje menee seisaaltaakin, mutta toinen on taisteltava istualteen.
Näillä keleillä nuo ulkoiluhousut, joissa kuitenkin on vuori, ovat hyvät.
Beng
PIti mennä wikiin. Dongarit on pitkikset. Wiki ei tiennyt mitä tarkoittaa kun sklobot klabbeihin, joten niistä en tiedä meneekö.
Muut menee. Jos olen pari viikkoa tekemättä tasapainoharjoituksia niin eipä mene. Eli kovin pienessä ajassa nämä kyvyt hupenevat.
Bögat putoo päältä, kun paino laskee koko ajan. Pitää hommata henkselit.
Kyllä hoituu nuo kaikki. Kävely, juoksu, syväkyykyt, ym kevätjuhlaliikkeet.
Ei onnistu kenkien laitto jalkaan, notkeus on tipotiessään, jäykkyys ei.
Sairasvoimistelija epäili että minulla on `Spinal stenos` (selän jotain) tai onko Spiral steros (kirjoitti epäselvästi r - vai n?) ja kertoi että voi olla edessä selkäleikkaus, jossa tehdään jotain. Kehotti ottamaan yhteyttä osteopaattiin. -
Aloitetaan kuitenkin kuntoutuksella, kolme kertaa viikossa.
En minä mihinkään leikkaukseen mene, vaan kuntoilen itseni kuntoon.
Ihan hyvä! Olen puhtia täynnä tästä kuntoutusehdotuksesta.
Tulee vaihtelua elämään: ruveta hoidattamaan itseään.
Tapaa uusia ihmisiä siellä.
Tuntee itsensä "tärkeäksi".
Kunto paranee.
On päivälle ohjelmaa - hoitaa vain itseään.
Kuntoutuspaikka on kauniilla paikalla - kiva ajella sinne, kauniit maisemat.
Voi kehua tuttaville ja saa "myötätuntoa".
Itselläni on erikoinen asenne sairauteen ja kipuihin:
Aina kun olen sairas, niin totean että "ystävä tuli käymään".
Saa lekotella vuoteessa joutilaana lämpimän peiton alla ja tuntea itsensä todella heikoksi, ei tartte tehdä mitään.
23:42
Aika mainio tapa suhtautua omiin vaivoihinsa sinulla.
Kunnon kohottaminen ei ole huono asia, vaikka jokin operaatio tehtäisiin.
Paremmin toipuu.
Menitkö Kelan kuntoutukseen?
Beng
Miten määrität syväkyykkysi alapisteen? Tietenkin selän köyristymättä!
Syväkyykkyjä ei passaa tehdä. Todella harkittua ja tiedostavaa köyristelyä.
Beng
Kyykkyyn , takapuoli lattiaan pääsin vielä hyvin jotain 72v. Nyt 78v jää 30 cm ja 20 kg painolla ehkä 20 cm.
Toiseksi kuulin myös että liika taivuttelu on riski, kun veri ei pääse kiertämään ja suonet voi vaurioitus.
Kaveri 86v ei saa ottaa kuivauskaapista astiaa, eikä myöskään pesukoneesta, on saanut 3 kertaa aivoinfarktin. Onneksi on lyhyt matka sairaalaan josta pii paa auto hakee 3-4 minuutissa.
En ole koskaan kuntoillut, en mitenkään. Koskaan mikään paikka ei ole ollut kipeä, paitsi perunapellolla vietetyn päivän jälkeen, kankea.
Nytkin sain 76v TIA kohtauksen, silmä sumeni 3-5 minuutiksi. Silloin kuvattiin kaikki ja todettiin että.......... "Keuhkokuvassa ei ajankohtaista, rintarangassa keskivaiheilla kompressiomurtuma." Olen lyhentynyt 6 cm kun selkäranka on luhistunut, mutta ei mitään kipuja, enkä halunnut kuntoutukseen.
Viimeksi olen ollut "kivusta lääkärissä" jotain 1985, silloin oli kuumetta ja sain penisilliiniä. Muuten en ole muuta kuin verenpainetta ja kolesterolia hoitanut.
Tällä hetkellä vp aamusta ilta 19 .00 yleensä alle 80/60/52. Mutta kun syön illalla, nousee parissa tunnissa 150/80/55 jopa 170.
"Miten määrität syväkyykkysi alapisteen? "
En kyllä tekisi tai ainakaan aloittaisi, olen soittanut 112 yhdelle ja tiedän useampi joilta kielletty. Samoin seisoen, kantapäät maassa ja kumartamalla sormet lattiaan.
en tee ainakaan yksin paljoa, yksikin kaveri teki, sai jonkun kohtauksen, vaimo löysi 4-5 tunnin kuluttua kun tuli kotiin. Siitä alkoi matka sairaalan kautta palvelukotiin ja pyörätuoliin.
Menee jos haluan laittaa, mutta miksi pitäisi pukea seisaaltaan.
Ei ole! Haaraistunnassa edes otsan painaminen suorien jalkojen väliin on vain menneen muistelemista. Puhumattakaan, että siihen väliin saisi otsan lattiaan.
Sama juttu aitajuoksijan sannon kanssa. Enää ei mene otsa suoran, eikä koukussa olevan jalan ulkopuolelle lattiaan, eikä edes jalkojen väliin.
Hyvä kun suorin polvin seistessä saa edes sormenpäät lattiaan.
Pohjakyykky ja siitä nousu onnistuu ilman tankoa. Tangon kanssa on syväkyykyssäkin tekemistä eikä toinen polveni pidä siitä ainakaan ilman tukea.
Ainoa varsinainen harmi on tasapainon heikkeneminen. Kun on tehtävä jotain kattoon tai seinälle katon rajaan, niin tehtävään on suhtauduttava vakavasti, suunniteltava suoritus johon sisältyy käytettävissä olevien tukipisteiden kartoitus.
Kummasti jäykistyy. Jalka ei meinaa polvelle taipua sukan laittoon!
Tuota varten on sukanvetovehje. Rusta on myynyt ja apuvälinekaupat.
Kannattaa käyttää vempaimia mieluummin kuin kellahtaa kumoon.
Sitten. Sormet lattiaan? Venyttelyä pitää harjoitella. Välillä ylös ja uusi venytys.
Muutaman kerran jälkeen voi lattia löytyä...siis sillai turvallisesti.
Beng
Kyllä onnistuu jos on pakko. Mutta mieluummin istun sukkia ja aluspöksyjä laittaessani.
Kenkiin on pitkä kenkälusikka, jos on nauhat niin solmminen onnistuu
Olen solminut nauhalliset niin, että ne on kiristetty löyhästi rusetti tuplasolmulla.
Sitten voi ujutella jalkaan kenkälusikan avulla.
Siis tein kengistä 'nauhattomat'.
Beng
Minä ostin tummaa kuminauhaa ja korvasin nauhat sillä. Minulla on toiminut hyvin.
Kuminauhan voi tietysti valita kenkien värin mukaan. Olen koko ikäni ollut laiska solmimaan kengännauhoja.
Onkohan minulla koodinaatiokyky, vai mikä se on, heikentynyt?
Tämän talven aikaan teki pahoja vaikeuksia päästä lintujen syöttöpaikalle hangessa, muistaakseni ennen ei vaikeuksia ollut. Mökin ulkosaunalle on vieläkin vain askelten jäljet, en pysy jäljillä kuten ennen, tuppaa menemään sivuun umpihankeen.
Pyörällä ajo onnistuu hyvin.
Tuosta kannattaa kertoa lääkärille.
Minulla ennen operazionia oli vaikeaa kävellä eteenpäin sivuttain kaltevaa pintaa. Oikea koipi, mikä leikeltiin, olikin ennen lyhyempi kuin toinen, mistä en tiennyt ja mikä ei aiemmin ollut haitannut. Kuulemma syntymästä asti. Joten. Tuo selitti tasapaino-ongelman. Pelkäsin kupsahtamista. Tavallista on jalkojen eripituisuus. Jännää on, että ristiselkäkipu katosi korjauksen jälkeen tykkänään.
Iän myötä kaikenmoiset perskohtaiset viat pullahtaa julki.
Beng
Minulle tehtiin toiseen polveen tekonivel leikkaus . Fysioterapeutti sanoi että koskaan ei jalat tule ihan saman pituisiksi jos toisseen jalkaan tehdään leikkaus..
Tuo leikattu jalka vahingoittui jo lapsena, siksi se vaati leikkausta.
Luulisin että jalkojen pituus ero vaikuttaa tasapainooni.
Siihen jäi lisäksi kiusallinen hermosärky.
Hermosärky on riesa.
Turvotusta on hieman rasituksen jälkeen, mutta kuuluu tähän rumbaan.
Minulta ovat kadonneet kaikki säryt jo vähitellen.
Siis alan olla yhdes koos. Noista arkihaitoista apuvälineiden kanssa en piittaa sitten pätkääkään. Jakelen mielelläni pikkuvinkkejä muiden avuksi.
Beng
Kyllä kai,tietäisi vaan,mitä nämä kaikki ovat?
16:23
Niin että mitkä, mitkä?
Beng
Metsässä?
Sukanvetovehje, en ole kuullutkaan siitä!
En tarvitse vielä, mutta hyvä tietää.
Olen tullut tosi jäykäksi, varsinkin iltaa myöten.
En meinaa saada jalkaani nostettua ylös autoon, kun ovat nykyisin niin korkealla.
Tässä hyvä vinkki kaikille:
Kun on käyttänyt samaa sänkyä pitkään, niin makuupaikka tulee kuopalle.
Laitoin siihen kohtaan tavallisen pehmustetun rantamaton/aurinkotuolimaton, niin että se nukkumakohta tulee korkeammalle. Sen päälle sitten petauspatja.
Auttoi heti.
Aion kyllä ostaa uuden sängyn, jahka tässä kerkiän.
Painoluokiteltu jousipatja on syytä lakanoiden vaihdon yhteydessä kääntää ympäri pituussuunnassa eli pääpuoli jalkopuoleen ja joka toinen kerta ylösalaisin.
Suosittelen tuolijumppaa esim. keittiössä. Tuolin selkänojasta saa tukea tai oven karmista.
Sitten lähdet nostamaan polvea koukussa rauhallisesti.
Ensin muutama kerta. Tuota harjoitusta voi tehdä päivän aikana satunnaisesti extrana.
Huomaat, että hieman saat liikkuvuutta lisää.
Beng
Yritin istua sähköautotaksiin. Hitsi, kun oli vaikeaa saada pyrstö istuimelle. Auto on korkeampi kuin polttoainekäyttöiset.
Työnny benkku pylly edellä penkille, viimeksi nostat koipesi sisään.
22:03
Juuri noin yritän. Ilmeisesti minulla on liian lyhyet laskutelineet.
Sisäänheittoistuin?
Beng
Notkeaperseisille työpaikkoja
Kultasalakuljettajina yms
Intian Jaipurin lentoaseman tullivirkailijoiden huomio kiinnittyi 23. huhtikuuta mieheen, jonka kuvaillaan käyttäytyneen epäilyttävästi. Air Arabia -yhtiön koneella saapuneelle miehelle päätettiin tehdä ruumiintarkastus. Tullivirkailijat löysivät matkustajan kolme valkoiseen muoviin käärittyä kapselia kätkettynä matkustajan peräsuoleen.
Olin tänään sairasvoimistelijalla.
Tutki tarkkaan. Lisäksi skolioosi kuulemma.
Ensi viikolla anlkaa kuntoutus.
No aloitetaan, kolme kertaa viikossa, eiköpä se siitä selviä.
Otan tään nyt täydellä ja teen tarkkaan ohjeitten mukaan.
Hyvä että alkaa ajoissa ja kesää vasten.
Oli tuo kahden vuoden eristäytyminen, nyt on maukavampi, kun pääsee ihmisten ilmoille
Roiku retkillä, niin oikiaa selkä.
Skolioosia kuullostaa olevan useilla. Mistähän moinen johtuu? Kaipa jokin teoria on.
Beng
Oikea roikkuminen.
Roikkuessa jalat hieman koukussa, jalkaterät lattiassa, selkä rentouttaen.
Jos roikkuu koko painollaan niin ei pysty täysin rentouttamaan selkäänsä.
Minä pyörittelen ranneremmit rekin ympärille joten ei tarvitse edes puristaa otetta ja rentoutuminen on perusteellista.
Kokeilkaa vaihtoehtoja vertailkaa tuntemuksianne!
Paljon on raihnaisuutta maailmassa.
Sen huomasin eilen, kun kävin terkkarissa. Ihan ite olin pukenut päälleni ja seisaaltaan.
Eivät suostuneet enää uusimaan lääkkeitäni ennenkuin käyn kontrollissa. No olihan siitä tosin jo kolme vuotta kun viimeksi kävin vuosikontrollissa. Jotenkin aika vain vierähtänyt niin nopeasti.
Ei yksikään toinen potilas siinä odotussalissa liikkunut ilman jotain apuvälineitä. Oli rollaattoria, tavallista ja motorisoitua pyörötuolia niillä toisilla. Alkoi jo vähän nolottamaan, kun ei itselläni edes keppiä. Tuli sellainen olo, että pitäisikö ainakin hyvin vaikeasti nousta siitä tuolista ja pikkusen haarukoiden ja jäykästi lähteä kävelemään, kun minun vuoroni tulee, että tuntee kuuluvansa joukkoon.
Oli maailman nopein lääkärissäkäynti. Vain viitisen minuttia, kun lääkäri pikaisesti kuunteli sydäntäni, mittasi verenpaineen, kertoi kaikkien arvojen olevan oikein hyvät sen kummemmin erittelemättä mitä kaikkia niitä oli otettukaan, jotkut vielä paremmatkin kuin aikaisemmin ja näpäytti diabetes ja verenpainelääkkeeni uusiksi läppärissään.
Lyhyestä virsi kaunis. Edellisillä olikin vienyt enemmän aikaa, koska minun aikani meni pelkein puoli tuntia yli varatusta ajasta.
Voit olla tyytyväinen.
Monen tekijän summa.
Luonnehdittaisiinko sinua perusterveeksi, kuten itseäni ennen O:ta.
Noiden kertomiesi toisten puolesta voi sanoa, että onneksi on kulkupelejä ja apuvälineitä, sille ne mahdollistavat monen jonkinlaisen liikkumisen.
Beng
Ei perusterveeksi kuitenkaan, kun olen käynyt verenpainelääkkeillä (samalla vahvuudella onneksi) jo parikymmentä vuotta ja db2 lääkkeillä melkein kymmenen vuotta.
Nivel- ja lihasvaivoja ei vielä ole esiintynyt ja se on hyvä, kun asun kolmannessa kerroksessa ilman hissiä.
Ehkä nuo kerrosten väliset portaat pitävät muutoin kunnossa.
En voisi kuvitella asuvani hissittömässä talossa.
Nykyisestä asunnostani pääsen suoraan ulos.
Beng
Hissitön talo. 46:n askelman kuntoportaat.
Kolme nousutapaa.
Perinteinen, askelma askelmalta kipuaminen.
Tehokkaampi tapa. Nousu 2 askelmaa kerrallaan.
Tehokkain, harjoittelua muistuttava tapa. Nousu 2 askelmaa kerrallaan siten, että työntää ylemmän jalan jalkaterän ylemmän askelman etupintaan.
Siirtää kehon painon rauhallisesti sille ylemmälle jalalle.
Nousee ylemmän jalan varaan ilman alemman jalan ponnistusta.
Nousu siis pelkästään ylemmän jalan reiden varassa.
Viikonlopun ostokset repussa tehostaisi hieman vaikutusta.
En ole kokeillut tätä tehokkainta tekniikkaa yhden askelman menetelmällä mutta saattaisi rupujalkaisilla toimia sekin.
Minulla on pari askelmaa vähemmän, mutta näin lyhyillä jaloillani ei tulisi kuuloonkaan nousta kahta askelmaa kerrallaan repimättä haarukoitaan.
Alavartalon lihakset minulla vahvistui, kun jotain kahdeksan ( vai yhdeksänkin?) vuotta ajoin hissillä yhdenteentoista kerrokseen ja sieltä laskeuduin askelma kerrallaan takaperin alas. Tuota harjoitusta tein 40 tuntia viikossa. Pakaralihaksetkin olivat lopulta niin kovat, että meinasi itku päästä, jos istuutui pehmustamattomalle istuimelle.
5,7 tuntia päivittäistä peruuttelua jakaen tasan kaikille viikon päiville?!
Oletko porrassiivooja? Siinäkin tapauksessa olet käsittämättömän ahkera!
5:lle päivälle jakaen teet tauoitta työtä 8 tuntia / päivä!
No, oli asia niin tai näin niin alapäin tulo kuormittaa reisiä eri tavalla kuin nousu.
Kohmeisilla reisillä pystyy nousemaan rappuja mutta alaspäin tulo, ainakin oikein päin, saattaa olla tuskallista.
Kaksi kerrostalon moduliaskelmaa liikaa? Lyhytkasvuisille lienee jonkin sortin määritelmäkin?
En ole enää mikään muukaan siivooja, vaan ollut eläkkeellä 8 vuotta. Alkaa istumalihaksetkin jo normalisoitumaan niin, että pystyy itkemättä istumaan.
Nyt pitäisi kyllä muistutella mieleensä siivoamista, kun tulevat huomenna tarkistamaan talojen ilmastointeja, etteivät minua aivan sikamaiseksi hoksaa. Itseäni ei siivottomuus silleen häiritse enää eläkkeellä ollessa samoin kuin se teki työvuosinani.
Olin minä ihailtavan ahkera töissäni (nyt olen laiskaakin laiskempi) ja tein usein pitempiäkin päiviä kuin sen 8 tuntia. Ruokatunnithan oli työajasta pois.
Tämä talo on kunnon vanhan ajan käsityönä tehty 40-luvulla, vuorattu/muurattu käsin Gustafsbergin vanhan tehtaan valmistamilla keltaisen kirjavilla tiilillä. Askelmissa on korkeutta, levyyttä ja syvyyttä enemmän kuin uudenaikaisemmissa portaikoissa.
Mutta tuo kokoaikainen, tauoton peruuttelu? Jäi hämäräksi!
Ymmärrän kyllä, että työpäivään on saattanut 8:n tunnin aikana sisältyä rappujen laskeutumista takaperin mutta lihaskuormituksen ja kuntoilun kannalta suorituksen pitäisi koostua yhtäjaksoisista rupeamista.
Kirjoitinhan, että hissillä ylös.
Ei minulla toki niin korkeita taloja ollut työalueellani, että olisi pystynyt tauotta yhtäjaksoisesti tulemaan takaperin alaspäin 8 tuntia päivässä.
"Kaksi kerrostalon moduliaskelmaa liikaa? Lyhytkasvuisille lienee jonkin sortin määritelmäkin?"
Lyhytjärkisillekin lienee jonkin sortin määritelmiä, mutta nythän puhutaan portaista. Joille niillekin on "määritelmiä", kerrostalojen portaille tietysti ja tottakai suht tarkkojakin.
Myös lapset käyttävät portaita. Oikeastaan voisi sanoa, että varsinkin lapset käyttävät portaita, sillä hehän eivät ilman mukana olevaa aikuista edes saa käyttää hissiä.
Ne jotka pystyvät (ja viitsivät) voivat nousta portaita ylös astuen vain joka toiselle askelmalle. Harvalla aikuisella se pystyminen on pituudesta kiinni, ylipaino tai muut tekijät kai enemmän rajoittavat. Olen itse aika lyhyt normaalipituinen ja hyvin onnistuu ellei ole kovin tiukat farkut tai paljon kantamuksia tms.. Koen kuitenkin joka toisen askelman käyttämisen rasittavan jokunen vuosi sitten satuttamaani lonkkaa väärällä ja haitallisella tavalla ja siksi en sitä yleensä tee. Aina välillä kokeilen ja aina vaan tuntuu että tämä ei ole hyväksi.
Bessie
Kuinka korkea se olisikaan?😎
Tykkään numeerisista esityksistä, mutta nyt heitän pyyhkeen.
(Jaakko ja herneenpalko...)
Vappuna oli vähän notkeampi olo :)
Alustaa välillä remontoimalla.
Sen verran on lihasta että voisi tatskaa venyttää yhdessä kohtaa 🤣😂😅
Sairasvoimistelijalla/fysioterapeutilla.
Eri laitteita sain kokeilla.
Jospa auttaisi.
Tarttee jatkaa vain.
Miten hyvä, että saa apua.
Sänky on notkulla ja joka aamu on ollut selkä kipeä.
Laitoin laudan petauspatjan alle, ja heti oli aamulla selkä psrempi.
Vaihdoin kengät sellaiseen pyöreäpohjaiseen, - mikä sen nimi nyt olikaan - joku afrikkalainen. Helpompi kävellä.
Vasemman lonkkanivelen toisen luokan nivelrikko rajoittaa joitakin harjoitteita. Sisäkierrossa tulee kipuraja vastaan.
Voimakkaammissa lantio eteen kuormitustilanteissa huomaa rajoituksen ja jos sitä ei usko niin lopun päivää, ja vieläpä seuraavanakin päivänä lonkan kipuilu rajoittaa kävelyn askelpituutta.
Mun menee ja laitan aina kaiken seisaallaan, nostan vain jalkaa ja laitan. Olen harjoitellut jatkuvasti 1 jalalla seisomista. Vielä 70v seisoin 1 jalalla yli minuutin silmät kiinni, nyt ei kuin 3 sekunttia.
Joskus tuolilla olen laittanut, siellä vaikeampaa.
Ei mee enää mitkään farkut päälle.
Ja farkut on muutenkin niin jäykät.
Leveälahteisia ei saa enää kaupasta ostettua.
Vetoketju ei mee kiinni.
Mutta kun laittaa pitkän paidan päälle, niin ei näy.
Tuo sinun 1 jalan harjoitus on varmaan hyvä.
Tarttee yrittää.
Siis sulla on avomalliset farkut? Tai v-malliset.
Kaalikeittokuurille?
Beng
Olkaas nyt varovaisia tuossa haikara-asennossa. Ei ole kivaa, jos käsi on murtuneena paketissa ja kerrotte lääkärille osaavanne seistä yhden jalan varassa.