Siis ei paineiselle puolelle vaan sen paljesuoja kumin sisälle. Voitelee suojaa pitää kumin notkeampana ja on tarkoitettu kumin hoitoon ja voiteluun. Mitä ongelmaa siitä voisi seurata? Jarrunesteen sekaan ei oikeastaan edes pääse ja toisekseen määr on hyvin pieni kuitenkin kun ponnepurkista pillillä suhauttaa kumin sisään jos se leviää kyllä sisällä. Edelleen käytän kuparitahnaa muiss ajarruosiss avaikka on ilmeisesti jopa parempiankin mutta ei ole huono tuokaan kun ns noin joka toinen vuosi puran jarruja ja puhdistelen ja oklta näytänyt aina kuparitahan. Silikonia laitan nyt ja kokemuksia mitä lie vaikuttaa vai ei mitään. Haitta en usko olevan mutta jos on niin koemuksia kiitos. Liekkö isoa hyötyä mut ahelppo ja nopea laittas kuitenkin samalla.
Silikoniöljy jarrusylintereiden suojakumin väliin ?
6
92
Vastaukset
- Anonyymi
Kauan sitten minulla oli auto jonka tyyppivika oli jumiutuvat levyjarrun männät. Siihen aikaan myytiin jarrurasvan nimellä , muistaakseni sinistä, vaseliinimaista tuotetta pienessä tuubissa. Pieni määrä tätä männän ympärille ja suojakumin alle auttoi. Oliko se silikonipohjaista, sitä en tiedä.
- Anonyymi
Joo ehdoton tuote työsylinteille. Taitaa olla tuota sinistä PBR:ää vieläkin hyllyssä. Kannattaa laittaa myös sen paljesuojan alle esim ohuella ruiskulla sen verran, että on painetta, vähän pullottaa.
Tuo pitää kauan jarrut liukkaina ja estää korroosiota.
- Anonyymi
Käytä sitä jarrukumirasvaa millä kumitiivisteet voidellaan kootessa. Se pysyy siellä paremmin ja estää kosteuden pääsyn väliin. Olen laittanut sitä ohuelti männän tiivisteeseen ja paksulti mäntään. Se ei joudu jarrusylinterion sisäpuollelle. Tursuu hyvin kun männän painaa paikoilleen ja täyttää männän ja sylinterin välin. Sitten vaan pölysuoja päälle.
- Anonyymi
En ole koskaan käyttänyt mitään silikoni- tai muita kupari- tuotteita. Olen hoitanut jarrutyöt itse, nyt on uutena ostettu 2000 mallin Corolla. Kyllähän aina kaupitellaan kaikenmaailman "hyviä" tuotteita mutta ilman niitäkin pärjää ihan yhtä hyvin.
- Anonyymi
Hyvä sitten. En ole itsekään koskaan tarvinnut esim. momenttiavainta mihinkään, soppelisti kiristyy pultit ja mutterit käsituntumallakin.
- Anonyymi
Eikä rakomittoja, mittakelloja sun muita tarvita mihinkään. Silmämitalla vaan niin hyvä tulee. Vai mitä? :-DDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831439Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671225Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021213Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2191204Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä104999Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134926Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123798- 78783