Hoitajille ei riitä muka rahaa, Mutta kehitysapuun afrikkaan ja lähi-itään lähetetään tänäkin vuonna hallituksen toimesta 1275 miljoonaa. Siis lähes 1,3 Miljardia ! Ei ole järkee ja ei ole oikein tämä.
Vastaukset 17
- Anonyymi
Jep, Nämä ovat niitä valintoja. Kenelle/keille rahaa annetaan ja keille ei... Hallitus toimii täysin väärin.
- Anonyymi
Kaikkeen turhaan kyllä on aina rahaa näitin ilmastohölmöilyihin ja matuihin..
- Anonyymi
Niinpä. Hallitus ei osaa priorisoida, laittaa asioita tärkeysjärjestykseen. Suomen kansan etu pitäis olla aina asia nro 1.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä. Hallitus ei osaa priorisoida, laittaa asioita tärkeysjärjestykseen. Suomen kansan etu pitäis olla aina asia nro 1.
Eikö se hallitus osaa panna sitä aktiivista verojen kiertoa aisoihin? Kerrotaanhan kuinka siellä terveydenhoidossakin verojen kierto on yleistä.
Monen sairaanhoitajan palkankorotukset menevät aivan muihin "pusseihin"! - Anonyymi
Katujengit tuntuu olevan hallitukselle tärkeitä, ja niitten hyvin vointi.
- Anonyymi
matujen hyysäys on suuri kuluerä. se sais jo loppua !
- Anonyymi
Nytki marini laitto yli 800milj.ilmastohumpuukkiin lisää rahaa!! Kyllä valtiolla on tiettyihin asiohin rahhaa kuhan siitä ei hyödy suomalainen ihminen!!
- Anonyymi
Italialaiset remontoi ilmaseksi kotejaan jonka suomslaiset maksaa!! Että semmonen hallitus meillä!! Ja tuppurainen onnesta mykkänä!
- Anonyymi
Kyllä italialaiset tarvitsee remonttirahaa, samoin kun pitänee valtion alkaa keräämään rahaa myös nigerian huonon öljyinfran parantamiseen: https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008770890.html Molemmat toteutetaan tietenkin polttoaineiden ja sähkön hintaa nostamalla. En tiä onko Suomalaiset vähentäneet jo liikaa tupakointia & ryypiskelyä, kun ennen vanhaan varmimmat verotulojen lisäykset saatiin aina alkoholista ja tupakasta...
- Anonyymi
Tuo päätetään EU:ssa, eli ensin pitää erota EU:sta ja sitten voimme päättää itse mihin suomalaisten verovaroja käytetään.
- Anonyymi
Hoitoala on meille sen verran tärkeä että joudumme siihen panostamaan. Jos alalle ei ole tulijoita niin ainoa vaihtoehto korottaa palkkoja. Hallitus tosin kaavailee ulkomaan avuista esim Intiasta. Mitäs mieltä muut.
- Anonyymi
Onhan noita ulkolaisia hoitajia ja lääkäreitä ollut jo vuosia. Paljon parempia ja ahkeria, suomalaiset hoitajat vaan istuu kahvilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan noita ulkolaisia hoitajia ja lääkäreitä ollut jo vuosia. Paljon parempia ja ahkeria, suomalaiset hoitajat vaan istuu kahvilla.
Näilä ulkomaalaisilla lääkäreilä ja hoitjilla on pätemisen tarve näyttää Suomalaisille että me osataan ja hallitaan tää ammatti ja sitäpaitsi Suomessa on paremmat liksat kuin heidän kotimaissa.
- Anonyymi
Jos on rahaa niin saa palvelua yksityiseltä puolelta :) että on se kiva olla rahamies/nainen
- Anonyymi
Ei hätiä....sotealue tulloo nii täältä suljetaan tk! Päästään nivalaa tai ylivieskaa tai oulaisiin.....niihin keskitetään hoito! Raha ei riitä ku johtajille menee niiiiiin palio!!!
- Anonyymi
Suomen hallitus palvoo Saddameita. Niille kyllä aina piisaa rahaa...
- Anonyymi
Kyllä kannattas alkaa lukea teologiaa , , kirkkoherralla on hyvät liksat ja varsinkin piispoila 100 000 € v . EIKÖS SIINÄ FIRMASSA TUHRATTU palkoissa että oli maksettu liikaa , , , , asija korjattin maksmalla , korottamalla liksaa niile jotka oli saaneet vähemmän , , niin ja tää Helsingin piispa ., nyt jo eläkkeelä oleva nais oletettu oli törsänny reilunpuoleisesti alkomaholia kirkon piikkiin. ne naiset ne naiset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721145En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45773Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27743Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137738Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l231705- 44689
- 67645
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164622Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal56610Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600