Sain nivelreumadiagnoosin 90-luvun alussa. Kauan oireita oli vain ranteissa. sormissa, nilkoissa ja jalkaterissä. Muutamia puhdistusleikkauksia on ranteisiin ja sormiin tehty . Särkyjä ei ole pahemmin ollut. Lääkkeinä ovat olleet Prednisolon, Salazopyrin ja kultapiikit. Metotreksaatteja ja muita syöpälääkkeitä on silloin tällöin ehdoteltu, mutta en ole ottanut niitä, koska olen tuntenut itseni melkein terveeksi ja veriarvot ovat pysyneet kurissa. Järkytykseni oli suuri. kun paras ja turvallinen reumalääke, kulta, lopetettiin. Jouduin pari vuotta sitten käymään päivystyksessä muun vaivan vuoksi. Siellä sattui olemaan nuori reumapoliklinikalla työskennellyt lääkäri. Kysyin häneltä, miksi kulta(Myocrisin) lopetettiin. Hän sanoi valmistusaineen (kullan?) loppuneen!!! Minulle hän alkoi suositella tilalle metotreksaattia. En ottanut. Kysyin, että kuinka nopeasti se aiheuttaa imusolmukesyövän. Omassa tuttavapiirissäni on metotreksaatin syöjiä sairastunut ja kuollutkin imusolmukesyöpään.) Lääkäri sanoi, että reuma aiheuttaa imusolmukesyövän. Omassa suvussani on ollut paljon reumaa, myös molemmilla vanhemmillani. Lapsuudessani 50- ja 60- luvuilla reumaa oli todella paljon, kun tehtiin raskaita töitä kylmissäkin oloissa, mutta en muista, että kukaan olisi sairastunut syöpään. Molemmat vanhempanikin elivät yli 70-vuotiaiksi ja kuolivat sydänsairauteen. Esim. isälläni kivulias ja hoitamaton reuma rajoitti raskaiden maataloustöiden tekemistä ja sydän kesti yli 70-vuotiaaksi, kun useimmat ikäisteni isät kuolivat kuusikymppisinä sydäninfarktiin.
Nykyisin "terveydenhoidon" ensisijaisena tarkoituksena näyttää olevan mahdollisimman kalliit lääkkeet, joilla turvataan hirmutulot lääketeollisuudelle. Lopetettiinko turvallinen kultahoito sen vuoksi, että se ei olisi tuottanut lääketeollisuudelle yhtä paljon kuin syöpämyrkyt. vaikka Myocrisinin hinta olisi nostettu samalle tasolle kuin syöpälääkkeet. Jos metotreksaatin syöjistä osa sairastuu syöpään, lääketeollisuus rahastaa useampaan kertaan. Kaikki eivät onneksi sairastu syöpään, mutta sivuoireisiin tarvitaan usein lisälääkkeitä.
Miksi kultahoito lopetettiin?
Anonyymi
1
963
Vastaukset
- Anonyymi
Kulta hakeutuu luustoon ja haurastuttaa sitä.
Lisäksi se ei paranna reumaa. Se mitä syö, vaikuttaa enemmän oireisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754351
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺704187Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭423605Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163183Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle382840En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142582Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102384IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251533Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571312Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli791113