Kohta pyörii hiidenkylän nurkilla tulevaisuus 🤣
Tuulimylly
Anonyymi
30765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Muualla ei sit pyörikkään
Ei ole kohta järveltä katsottuna yhdessäkään ilmansuunnassa rauhaisaa taivaanrantaa. Aina vaan bälkyttää ja humputtaa ja todella korkealla! Nytkin järvelle näkyy haapajärven myllyt!
Täällä asuvat jäävät myllyjen humputuksen armoille. Kannuksia meidän rahoilla hankkineet häipyvät tuskaa tuntematta. Tunne on molemmin puoleinen.
Z Hoitaa ne romuraudaksi💪💪☺
Ihminen on siitä eriskummallinen se vastustaa kaikkea uutta... ja varsinkin mikä on pelottavaa näin omasta mielestään
Pyhäjärvi on muutumassa tuulivoimareservaatiksi. Vastustaminen lienee jo myöhäistä.
Ilmastouskonnon nimissä kävellään maanomistajien ylitse härskisti.
Nyökyttelijän mielestä tuulivoimalat on jotain uutta
Miten suojaudumme haitoilta, joita nuo myllyt aiheuttaa, ei mitenkään.
- päänsäryt lisääntyy
- melutaso kuulemma suuri ongelma
- eläimille mittaamaton haitta
- pitemmän päälle verorasitus kuntalaisille
Huoltokulujen suuruus omaa luokkaansa.
Hirvittävä ongelmajäte laitteista.
Maiden arvo hiipuu olemattomiin.
Muita, joita emme vielä edes tiedä?
Väitteillesi ei löydy näyttöä
luin aloituksen; kohta pyörii riidankylväjän tukka tuulessa. se on kunnan tulevaisuus....
Sinäkö perspaljaana pyllit auvoisessa olotilassasi, myllyn alla.
Ulvohan siellä kuin entinen poika.
Mylly kuin mylly, ulvontaa riittää.
Do dii o 😁 tukka tutisee
Joko Elenian kanssa veljeilleet on laitettu jalkapuuhun ohikulkijoiden syljettäväksi vai odotellaanko Kihupäiviä?
Maanomistajat alkaa tienaan, hyvä että nekin alueet saadaan tuottamaan.
On se 22.000 € kunnan menoissa älyttömän pieni summa! Ei riitä kenenkään palkkaan. Neljäs osa kunnanjohtajan palkasta.
Mutta kun se on tulopuolella? ! On se niin iso raha ettäsillä kääntyy kaikki parhain päin! Muuttovirta, syntyvyys, työpaikat kaikki!
Miksi yhden tuulimyllyn verotuotto pitäisi riittää jonkun palkkaan? Kunnan talous perustuu yhteiseen kassaan meneviin tuloihin ja samasta kassasta meneviin menoihin! Onko vähän vaikea asia ymmärtää?
Ei helvetti!!
Onko monen hehtaarin mehtätontin vaativa 350 metrinen kauhistus nuin vähä tuottoinen!!! Sokeri rahoja p_rkrle! Olen luullut ja kuullut että yhestä myllystä tulee kunnalle miljoona !!?
Mitä pyllysi on miljoonan arvoinen?
Meneppä kapiaisäijä opettelemaan lukemista!!!Yritätkö olla muka vitsikäs??
Yritän,ja oon viisaampi kuin sinä senkin turvenuija !!!
Takapakkia tulee maanomistajille, siitä saatte olla varmoja.
Minusta tuulimyllyt on kivan näköisiä.
Tuulimyllyjen lavat pyörii yhtä vinhaan kuin Pyhäjärven kiukaisten naisten päät kun miehiä näkevät paikallisten tossujen sijaan😋
Kiimaisten siis🤣
MTK:n lakimies kirjoittaa lehessä ettei hänen pöydälle ole tullut vielä ensimmistäkään tuulivoimalavuokrasopimusta joka olisi ollut oikein!
Tuo on huolestuttavaa tässä kiireessä!
Hirveen kirjava käytäntö myös siinä milloin vuokran maksu alueesta alkaa? Toisilla alkaa heti kun mehtää tuulipuistoksi himoitaan toisilla vasta kun rupelli pyörii. Siinä menettää monen vuoden vuokran. Ketkuja ovat ja vedättäjiä.
Miksi kunta ei itse laadi tuulipuistoa ja kaavoita ja myy oikeutta myllyjen pystyttäjille? Nyt joku väl vouhka firma tulee ja kunnan kanssa kaavoittaa valmiiksi ja sitte myy miljoonilla valmiin puiston rakennettavaksi!
minnekkä jokapaikkan niitä tulee, on ne kivoja katella, kun viuhtoo, tykkään, toivottavasti tulee niin että näkys pihalta
Olemme piakkoin omavaraisia sähkön suhteen👍
Älä unta nää. Mistä keksit väittämäsi?
Onko takamukseni tilavammat kuin tuulimyllyn siivet? kateellinen
Joku ylempänä luetteli pitkän litanian tuulimyllyn haitoista, tämä oli ainoa kohta joka oli oikea:
"Muita, joita emme vielä edes tiedä?"
=Venäjä ei tykkää.