Koiran kouluttaminen

Anonyymi

Onko ok, jos isäni läpsii koiraa ja kun asiasta sanon hän vastaa, että kouluttaa koiraa. Aina kun koirani on tehnyt jotain hölmöä isäni ottaa hänen niskakarvoistansa kiinni ja laittaa (rajun näköisesti) koiran maahan selälleen niin että se näyttää kuristamiselta ei hän sitä oikeasti kurista mutta se näyttää siltä. Joskus näin kun isäni alisti koirani ja kun päästi sen pois alkoi hän läpsimään sitä selälle ja kyljille niin että meni sivuille edes takas ja kun komensi koiran maahan eikä se heti siihen reagoinut hän laittoi koiran väkisin maahan. Tämä voi olla vain sitä että kouluttaminen näyttää rajulta, mutta pelkään että koiraani sattuu ):

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei vaikuta hyvältä koulutustavalta. Jos olet tarpeeksi iso, mene itse koiran kanssa koirakouluun kesällä. Kysy siellä neuvoa ja ohjeita koiran kouluttamiseen ja ota isäsi mukaan jos lähtee. En ole huomannut että koirakoulussa toimittaisiin kuten isäsi toimii.
      Sitä odotellessa lainaa kirjastosta koiran koulutuskirja ja katsoa sitä yhdessä isäsi kanssa?
      Voitko puhua huolestasi äidillesi? Pahoin pelkään että koiralle ei tee hyvää liian rajut otteet.

    • Anonyymi

      Voi koiraparka! Teillä ei kuuluisi koiraa olla.

    • Anonyymi

      No meillä sama homma mutta isäni tekee niin ainoastaan kun koira puree rajusti. Minua kyseinen ei ainakaan haittaa/pelota sillä koira puree niin rajusti että ihmistäkin takuulla sattuu. Mulla ranteet näyttäää siltä et oisin viillelly 😑

      • Anonyymi

        Laita basibactia haavoihin. Toimii varmasti.

        Koiraa ei lyödä. Koskaan. Ainut tilanne, missä on ok satuttaa koiraa on se, jos se käy toisen koiran kimppuun, eikä niitä saa irti toisistaan ja toisen koiran henki on vaarassa. Omistan pienen venäjäntoyn, jonka kimppuun hyökkäsi kerran dalmatiankoira. Toinen koira iski hampaansa ensin koirani vatsaan ja sitten kurkkuun. En saanut repimällä koiraa irti omastani, joten löin sitä kaksi kertaa kuonoon. Se päästi irti, jolloin automaattisesti kehuin sitä xd (En siis jäänyt mitenkään silittelemään, vaan nopeasti sanoin "hyvä, hienosti" polvistuessani oman koirani viereen. Se nousi heti ylös, otin sen syliin ja vein lääkäriin.)
        Koiralleni tuli kaksi haavaa vatsaan ja yksi kaulaan. Yhtäkään haavaa ei tarvinnut tikata. Dalmatialaisen omistaja joutui maksamaan minulle korvauksia, ja koira otettiin häneltä pois. Tietojeni mukaan dalmatialainen asuu nyt alkuperäisellä kasvattajallaan.

        Jostain syystä kadun sitä, että löin koiraa. En hyväksy eläinrääkkäystä missään tilanteessa, mutta ehkä oma koirani koki enemmän kipua haavoistaan kuin toinen koira parista iskusta.


    • Anonyymi

      Tuollaisten ei pitäisi koiraa ottaa saati saada loppu tulos on huono todennäköisesti isännällä luonnevika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6256
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      63
      4748
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      85
      4551
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      78
      2744
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1681
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1558
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      36
      1372
    Aihe