Pakotteet puraisivat Venäjän myydyintä automerkkiä ankarasti

Pakotteet puraisivat Venäjän myydyintä automerkkiä ankarasti. VW neuvottelee venäläisten kanssa Škodaa valmistavan AvtoVAZ:in tulevaisuudesta.

Venäjän toiminnot ovat olleet melko merkittävä osa Škodan tulosta, sillä venäläiset ovat tuoneet noin 97 prosenttia yhtiön tuloksesta vuonna 2021, kertoi Škodan talousjohtaja Eugene Onegin yhtiön neljännesvuosittaisessa sijoittajapuhelussa.

Kyyti on kylmää, sillä Škoda myynti putosi 63 prosenttia vuoden ensimmäisellä neljänneksellä ja tulos 83 prosenttia 57 miljoonaan euroon.

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt eivät saa enää komponentteja skodaan joten tuontanto sakkaa myös täysin. Siinäkö oli itäauto skodan tarina? On niitä vielä liikenteessä joitakin, mutta koska varaosia ei saa, niin nekin jää seisomaan melko nopeaan tahtiin. Toki Saksa rynkyttää rupla ovia, mutta venäläiset eivät osta hekään. Tänää näin 3 skodaa. Samanlaisia hassun näköisiä lotjoja ne oli kun ennenkin.

    • Anonyymi

      Taas on kyykmanilla ja myötäilijöillä kateuksissaan Skodasta huoli ja hätä.

      Ajelkaa nyt vaan niillä itäkipoilla Toyotilla. Kyllä niitä venäjän ja Putinin myötäilijän itäturkin kippoja tänne edelleen uitetaan. Olkaa vaan ihan rauhassa.

    • Anonyymi

      Oli mukava ajella luotettavalla Toyota Corolla itselataavalla Hybridillä, 10 km lenkin ajoin ja sitten menin markettiin ostamaan kahvipaketin ja sieltä sitten ajoin kotiin. Mukavaa oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      55
      6224
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      333
      5213
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4924
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      139
      4727
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3960
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2466
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2248
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      26
      1930
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1852
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      222
      1641
    Aihe