Mistä kuskattiin ja mitä?

Anonyymi

Joskus n. 30 vuotta sitten oli okussa liikennevalot hautuumaantien varrella, siinä risteyksessä missä oli sekä vanha, että uusi hautuumaantie.
Kuorma-autot kuskasi jotain ahkerasti, mutta mitä ne kuskasi ja minne? Muistaako kukaan?

9

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ruumiitahan sinne meni jatkuvasti että liikennevalot

      • Anonyymi

        Ei niitä ruumiita kuorma-autolla sentään kuljetella. Suunta oli poikittainen ja meni jonnekin sinne golfradan suuntaan ja sieltä takaisin.


    • Anonyymi

      Tais liittyä kaivosalueen maisemointiin

    • Anonyymi

      Helmikuulla 95ajettiin savea keretin jätealueen maisemointiin eli kaoseloitiin.
      Nyt ne myrkyt kaivetaan esiin ja saastutetaan alueet uudelleen minkähän laisiksi supermyrkyiksi muuttunneet vanhat muutamat ja hapot

      • Anonyymi

        Puhdistuneet ovat ja valuneet pois


    • Anonyymi

      Turvetta ajatti yhtiö vanhalta suopellolta, 6ha alueelta, Keretin maisemointiin jätealueen päälle n. 26v sitten. Ei tainnut oikein onnistua maisemointi myrkkyjen päälle eikä tuota suopeltoa myöskään maisemoitu kuntoon, vaan jätettiin upottavaksi letoksi, surullista toimintaa. Oy Huttunen taisi toimia urakoitsijana yhtiön bygmestarin valvonnassa. Ympäristöviranomaisten tulisi kyllä tarkastaa työn tulokset, jotka jäivät pahasti kesken.

      • Anonyymi

        Hyvin se minusta onnistui. On niin siisti alue, jotta se voitaisiin julistaa vaikka kansallispuistoksi! Käykää vaikka itse katsomassa.


    • Anonyymi

      Helmikuu 95 savea metri paskan päälle 100hehtaaria. Huh hajua kun avataan kesällä 25 jos saavat luvat.

      • Anonyymi

        Puhdasta on ja voi rikastaa uudestaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe