Huoh. Suvussani on skitsofreniaa. Itselläni on, mutta käytän lääkkeitä ja olen hoidossa, joten olen oireeton. Perheenjäsenelläni on myös, mutta hän pakoilee hoitoa eikä käytä lääkkeitä. Josta syystä hänellä on paljon vainoharhoja. Kenties niiden vuoksi häneltä on nyt mennyt asunto ja työpaikka. Joku kämppä hänellä on, mutta ei voi asua kämppäkaverinsa kanssa koska hänellä on epäluuloja tästä.
No tapasimme nyt ensimmäistä kertaa moneen vuoteen. Kun päädyimme puhumaan skitsofreniasta, hän suuttui. Huusi ja alkoi paiskomaan tavaroita. Se oli pelottavaa. Jälkikäteen olin ihan järkyttynyt.
Keskustelussa tuli esiin lisää harhoja. Ja se, että oli hänen kenen kanssa tahansa tekemisissä, niin päätyy pitämään tätä ärsyttävänä henkilönä, joka tahallaan tekee kiusaa jne. Ja rupeaa vihaamaan kaikkia.
Rupesi puhumaan, kuinka ärsyttäviä ihmisiä pitäisi tappaa. Ja tämä on hänen mielestään normaalia tunteiden purkua.
Päätyy usein pakkohoitoon tämän takia. Vartijat tai poliisit ottavat kiinni vähän väliä, koska käyttäytyy väkivaltaisesti.
Toimivaa lääkettä ei kuitenkaan ole löytynyt ja hän välttelee hoitoa.
Mutta on niin harhojen vallassa, että normaali elämä ei enää suju.
Olen järkyttynyt tästä kaikesta. En tiedä miten hänelle saisi toimivan lääkityksen, koska sairaus ajaa hänet ongelmiin. Kiistää voimakkaasti olevansa sairas.
Näen pakkohoidon ainoana vaihtoehtona. En ymmärrä ihmisiä, jotka kauhistelevat psykiatrista hoitoa ja pitävät vaihtoehtona elää harhojen vallassa, että ketä se haittaa jos on vähän sekaisin.
Hänellä nyt kuitenkin harhojen vuoksi menee asunto ja työ ja on ahdistunut luuloistaan ja saattaa käyttäytyä väkivaltaisesti ihmisiä kohtaan. Oli yrittänyt paeta ulkomaille, mutta poliisi oli sielläkin ottanut kiinni ja vienyt lepositeisiin. Käyttäytyy niin sekavasti, että päätyy vähän väliä pakkohoitoon. Katsoo tämän vain vainoamiseksi eikä näe omassa toiminnassaan mitään omituista.
No joka tapauksessa olen järkyttynyt ja peloissani omasta puolestani ja huolissani hänen takiaan.
Aggressiivinen skitsofreenikko
Anonyymi
0
227
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2233298- 582786
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172429Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I202409Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve691893Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841622Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955