Aggressiivinen skitsofreenikko

Anonyymi

Huoh. Suvussani on skitsofreniaa. Itselläni on, mutta käytän lääkkeitä ja olen hoidossa, joten olen oireeton. Perheenjäsenelläni on myös, mutta hän pakoilee hoitoa eikä käytä lääkkeitä. Josta syystä hänellä on paljon vainoharhoja. Kenties niiden vuoksi häneltä on nyt mennyt asunto ja työpaikka. Joku kämppä hänellä on, mutta ei voi asua kämppäkaverinsa kanssa koska hänellä on epäluuloja tästä.

No tapasimme nyt ensimmäistä kertaa moneen vuoteen. Kun päädyimme puhumaan skitsofreniasta, hän suuttui. Huusi ja alkoi paiskomaan tavaroita. Se oli pelottavaa. Jälkikäteen olin ihan järkyttynyt.

Keskustelussa tuli esiin lisää harhoja. Ja se, että oli hänen kenen kanssa tahansa tekemisissä, niin päätyy pitämään tätä ärsyttävänä henkilönä, joka tahallaan tekee kiusaa jne. Ja rupeaa vihaamaan kaikkia.

Rupesi puhumaan, kuinka ärsyttäviä ihmisiä pitäisi tappaa. Ja tämä on hänen mielestään normaalia tunteiden purkua.

Päätyy usein pakkohoitoon tämän takia. Vartijat tai poliisit ottavat kiinni vähän väliä, koska käyttäytyy väkivaltaisesti.

Toimivaa lääkettä ei kuitenkaan ole löytynyt ja hän välttelee hoitoa.

Mutta on niin harhojen vallassa, että normaali elämä ei enää suju.

Olen järkyttynyt tästä kaikesta. En tiedä miten hänelle saisi toimivan lääkityksen, koska sairaus ajaa hänet ongelmiin. Kiistää voimakkaasti olevansa sairas.

Näen pakkohoidon ainoana vaihtoehtona. En ymmärrä ihmisiä, jotka kauhistelevat psykiatrista hoitoa ja pitävät vaihtoehtona elää harhojen vallassa, että ketä se haittaa jos on vähän sekaisin.

Hänellä nyt kuitenkin harhojen vuoksi menee asunto ja työ ja on ahdistunut luuloistaan ja saattaa käyttäytyä väkivaltaisesti ihmisiä kohtaan. Oli yrittänyt paeta ulkomaille, mutta poliisi oli sielläkin ottanut kiinni ja vienyt lepositeisiin. Käyttäytyy niin sekavasti, että päätyy vähän väliä pakkohoitoon. Katsoo tämän vain vainoamiseksi eikä näe omassa toiminnassaan mitään omituista.

No joka tapauksessa olen järkyttynyt ja peloissani omasta puolestani ja huolissani hänen takiaan.

0

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

        Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
        Maailman menoa
        79
        9011
      2. Ikuiset kaipaajat

        Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
        Ikävä
        162
        5682
      3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

        ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
        Maailman menoa
        135
        5107
      4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

        Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
        Maailman menoa
        25
        3939
      5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

        Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
        Maailman menoa
        85
        3490
      6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

        Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
        Maailman menoa
        56
        3418
      7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

        PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
        Maailman menoa
        103
        2781
      8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        40
        2761
      9. En tiedä ymmärrätkö

        Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
        Ikävä
        10
        2751
      10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

        11 yksikköä paikalla
        Pyhäjärvi
        24
        1777
      Aihe