Huoh. Suvussani on skitsofreniaa. Itselläni on, mutta käytän lääkkeitä ja olen hoidossa, joten olen oireeton. Perheenjäsenelläni on myös, mutta hän pakoilee hoitoa eikä käytä lääkkeitä. Josta syystä hänellä on paljon vainoharhoja. Kenties niiden vuoksi häneltä on nyt mennyt asunto ja työpaikka. Joku kämppä hänellä on, mutta ei voi asua kämppäkaverinsa kanssa koska hänellä on epäluuloja tästä.
No tapasimme nyt ensimmäistä kertaa moneen vuoteen. Kun päädyimme puhumaan skitsofreniasta, hän suuttui. Huusi ja alkoi paiskomaan tavaroita. Se oli pelottavaa. Jälkikäteen olin ihan järkyttynyt.
Keskustelussa tuli esiin lisää harhoja. Ja se, että oli hänen kenen kanssa tahansa tekemisissä, niin päätyy pitämään tätä ärsyttävänä henkilönä, joka tahallaan tekee kiusaa jne. Ja rupeaa vihaamaan kaikkia.
Rupesi puhumaan, kuinka ärsyttäviä ihmisiä pitäisi tappaa. Ja tämä on hänen mielestään normaalia tunteiden purkua.
Päätyy usein pakkohoitoon tämän takia. Vartijat tai poliisit ottavat kiinni vähän väliä, koska käyttäytyy väkivaltaisesti.
Toimivaa lääkettä ei kuitenkaan ole löytynyt ja hän välttelee hoitoa.
Mutta on niin harhojen vallassa, että normaali elämä ei enää suju.
Olen järkyttynyt tästä kaikesta. En tiedä miten hänelle saisi toimivan lääkityksen, koska sairaus ajaa hänet ongelmiin. Kiistää voimakkaasti olevansa sairas.
Näen pakkohoidon ainoana vaihtoehtona. En ymmärrä ihmisiä, jotka kauhistelevat psykiatrista hoitoa ja pitävät vaihtoehtona elää harhojen vallassa, että ketä se haittaa jos on vähän sekaisin.
Hänellä nyt kuitenkin harhojen vuoksi menee asunto ja työ ja on ahdistunut luuloistaan ja saattaa käyttäytyä väkivaltaisesti ihmisiä kohtaan. Oli yrittänyt paeta ulkomaille, mutta poliisi oli sielläkin ottanut kiinni ja vienyt lepositeisiin. Käyttäytyy niin sekavasti, että päätyy vähän väliä pakkohoitoon. Katsoo tämän vain vainoamiseksi eikä näe omassa toiminnassaan mitään omituista.
No joka tapauksessa olen järkyttynyt ja peloissani omasta puolestani ja huolissani hänen takiaan.
Aggressiivinen skitsofreenikko
Anonyymi
0
256
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän51971Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15858Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46727
- 42664
- 37609
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170546Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487