Jos sota syttyisi Suomeen

Anonyymi

Joutuisinko minä armeijaan?
En ole käynyt inttiä saati sivaria, minulla on todettu reuma, glaukooma, alkava kaihi ja bipolaarihäiriö.
Ikää 37 vuotta.

5

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erinomaista ainesta tykin ruoksi. Siihen kelpaa lähes kuka tahansa alle 50-vuotias koulujakäymätön jumpura, olipa terveydenlaita mitä hyvänsä.

      • Anonyymi

        Todennäköisemmin olet sitä itse enemmän, sillä olen kouluja käynyt selvästi sinua enemmän.
        Sivistymättömyydestäsi kertoo kirjoittamasi viestin sisältö.


    • Anonyymi

      Olet erinomainen miinanraivaaja!.

      • Anonyymi

        Olipas jälleen lapsellinen kommentti, jos olet henkisesti tuolla tasolla niin tuo Niina raivaus taitaa sopia sinulle paremmin.


    • Anonyymi

      Pöh, me mennään sitten johkain tehtaaseen valmistamaan patruunoita ja räjähteitä. Kävin minä armeijan aikoinaan, mutta myöhemmällä iällä jouduin onnettomuuteen ja loukkaannuin pahasti.

      Nyt olen vapautettu rauhan ajan palveluksesta, enkä kelpaa edes kertaaman. Maakuntajoukkoihin kuitenkin saisin mennä vapaaehtoisena.

      Tai riippuu paljon koulutuksestasi/työstäsi, mihin sinut sijoitettaisiin. Itse olen kemian prosessinhoitaja, sekä armeijassa pioneeri. Räjäytyskurssikin on käyty, joten siis niitä pommeja valmistamaan.

      Rintamalla meistä ei olisi kuin haittaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      102
      7727
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      417
      6877
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      162
      5142
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      94
      4057
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      3986
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      72
      3937
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3712
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3410
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      8
      2252
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1839
    Aihe