Taanila, kuka päättänyt?

Anonyymi

Kuka tehnyt sopimuksen allekirjoituksen? Ei ole järkeä päässä ollut, ajaa ykan talouden piloille, mikä selittää tuon miljoonan lisäkulun, lainattu wasagroupin sinuilta:

Haluamme osaltamme varmistaa, että asiakkaan kiinteistöinvestoinnille asetetut tavoitteet täyttyvät. Wasa360-konseptia luotaessa katsoimme, että järkevin tapa päästä tavoitteisiin on tarjota kokonaisvaltainen toimitilojen vuokraamiseen perustuva palvelumalli, joka kattaa kiinteistökehityshankkeen rahoituksen, suunnittelun, toteutuksen ja myös kiinteistön ylläpidon.

Kun kaikki langat ovat käsissämme, työn laatu tai kustannukset eivät aiheuta ikäviä yllätyksiä missään kiinteistökehitys- ja rakennusprojektin vaiheessa.

TUTUSTU WASA360-PALVELUMALLIIN


Ei yllättäviä kustannuksia vai, oliko kyseessä tarjous josta EI voi kieltäytyä? Outoa hämäräistä taloustoimintaa, suhmurointia kaupungilta. Johtaja vaihtoon jos tämän takana on häärännyt. Nyt on kuralla kylän talous. Häpeäpilkuksi muuttunut!

24

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siihen menee meidän työssäkäyvien verorahat kun ei ole edes rakennuttajan sopimusta huolella luettu, kyllä nuin kalliista hinnanylityksestä olisi voitu homma kilpailuttaa uudestaan ja miten kaupunki saanut vain yhden tarjouksen, kilpailutettu hyvin lyhyessä ajassa, minusta suunnitellulle suhmuroinnille vaikuttaa. Ojanperä ei olisi ikänä antanut nimeään tuohon suhmurointi-sopimukseen. Ja katsoitteko kokousta, mikä puheenjohtajalla on kun oikein kovisteli keskustan nuorta miestä, onko ylivieskassakin alkanut olla nyt vain muutama sisäpiiriläinen jpiden tehtävä on puolustaa johtajan huonoja päätöksiä, hävetköön. Miksi sdp:n mustikkamaa ei meinannut saada puhua järkiasiaa edes kokouksessa loppuun, tv:ssä näkyy selvästi kun tämä jaatinen mielivaltaisesti keskeytti sdp:n fiksun naisen kyseenalaistavan mielipiteen, eli vaiennetaanko johdon puolesta jopa vanhoja päteviä tekijöitä, kyllä on mennyt nykyajan päätäntä ylivieskassa huonoksi. Ojanperä hoisi tonttinsa eikä tyhmiä sopimuksia tehty. Eikö kaupunginjohtajan voi äänestää pois? Eivät kyllä nauti nämä virkaihmiset luottamustani ja olen monennen polven ylivieskalainen joten tiedän mistä puhun. Rahalla olisi saatu tehtyä ylivieskaan tärkeitä asioita, nyt jokin hömpötus vain. Äänestäkää tilalle kokenut kaupunginjohtaja ja kyllä me ylivieskalaiset nämä maksetaan taas omasta pussista ja huonoja päätöksiä on kritisoitava.

      Lähden tästä töihin raatamaan että saan maksaa huonoista päätöksistä.

      • Anonyymi

        Eikös tämä Mustikkamaa ole persu ? (loikkari)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös tämä Mustikkamaa ole persu ? (loikkari)

        Jep eli kyllä mustikkamaa on loikannut perussuomalaisiin, mutta ihan sama missä puolueessa on, niin "fiksua" siitä ei saa tekemälläkään!! Missä ajassa elät?


    • Anonyymi

      Hyvä ettei tarvihte nyt alakaa vanhuksia tai sairaita hyysäämään kun rahat loppu :)

      • Anonyymi

        keskustahan meillä asioista on päättänyt vuosikymmeniä,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        keskustahan meillä asioista on päättänyt vuosikymmeniä,

        Nii on. Onko käynu niin että syytetään syytäntä,vai enkö vain ymmärrä.


    • Anonyymi

      Rahaa palaa taas idioottipäätökseen. Miksi meidän päättäjät ei uskaltaneet edes sanoa ei törsäilylle??? Luusereita!

      • Anonyymi

        katohei kepulaisille urakoitsijoille järjestetään urakkaa,hyväveli toimii,


    • Anonyymi

      Lähti veromarkat hetkessä, miksi kukaan ei laita loppua kepun kusetustöille? Hyvä veli jakoi kai kaverilleen. Kyllä puuttuu rohkeat ihmiset meiltä kun tuommosen hyväksyivät. Vain Jokinen Heikki sanoi kalapaskassa että jäitä olis hattuun laitettava mutta hyvä veljet sopii.

      • Anonyymi

        Ojanperä olisi itse yksin yön aikana tehnyt homman valmiiksi, talkoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ojanperä olisi itse yksin yön aikana tehnyt homman valmiiksi, talkoilla.

        ylivieskan keput saapi oppia suoraan saarikon mieheltä joka on ylivieskakalainen papunen,eli ei ole ihme jos velka kiinnostaa ylivieskassa,on sisäpiirin osakkaita


      • Anonyymi

        Kyllä Jokisen Heikki on Ylivieskan Suoraselekäsin politikko,kaikki muut on joo joo miehiä tai naisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Jokisen Heikki on Ylivieskan Suoraselekäsin politikko,kaikki muut on joo joo miehiä tai naisia.

        Heikin aika oli ja meni. Uudet tuulet puhaltaa nyt. Olis vaan fiksusti osannut jo jäädä sivuun, mutta ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heikin aika oli ja meni. Uudet tuulet puhaltaa nyt. Olis vaan fiksusti osannut jo jäädä sivuun, mutta ei.

        Se on juurikin näin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heikin aika oli ja meni. Uudet tuulet puhaltaa nyt. Olis vaan fiksusti osannut jo jäädä sivuun, mutta ei.

        Heikki on koko kansan asialla toisin kuin nuo Kaupunkikepulaiset.


    • Anonyymi

      Rohkia mies tuo Jokinen, näyttää muut olevan tosiaan talutusnarussa että saavat suosionsa pitää vaikka meijät kaupunkilaiset kupataan kuiviin ja muut asiat retuperällä. Hatunnosto ainualle rohkialle päättäjälle joka meijän rahakirstuja valavoo.

      • Anonyymi

        Heikki oli joskus rohkia, mutta siitä on jo muutama kymmenen vuotta aikaa. Olisi ollut viisasta jo luovuttaa niinkuin jo kerran tekikin. Mutta vallanhimo ajoi takaisin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heikki oli joskus rohkia, mutta siitä on jo muutama kymmenen vuotta aikaa. Olisi ollut viisasta jo luovuttaa niinkuin jo kerran tekikin. Mutta vallanhimo ajoi takaisin

        eikö se ylimäki joskus lopettanut,mutta varmanakki on aina suurella omalla lessusuvulla aikaansaannos


    • Anonyymi

      Jokiselle pisteet. Mies jolla on kokemusta, tietua ja ajaa meijän kaikkien etuja ettei oisivat törsänneet tuohon miljoonia rahaa, kyllä sille olisi käyttyä ollut terveyteen ja varsinkin nuorten mielenterveyteen, mutta raha sokaisee johtajat ja tykätään rahaa törsätä ilman omantunnontuskia. Alaspäin mennyt nykyaikana kaupunki, viimeiset 5 vuotta alasajua. Pitäisi vaihtua johtoporras ja johtaja että palautuu järjen käyttö. Jokinen olisi hyvä mies kaupungille johtajaksi.

    • Anonyymi

      Milloin näitä kaupungin virkapään johdon auhmurointeja aletaan selvitellä? Näkyy että kaupungilla käy ovi tiuhaan yläpäässä, kuka on se mätä omena jonka vuoksi työläiset lähtevät? Tämä kyläläisten suussa kiertää koko ajan, enää ei johtajaan luoteta, nyt tulisi jonkun viranhaltijan uskaltaa nostaa kissa pöydälle ja laittaa vaihtoon suhmuroijat. Siellä on vastuuta otettava vaikka juristina. Valkokaulusrikolliset pesii kyllä joka kaupungissa. Nykyisellään kyllä jotakin varmasti paljastuu kun pintaa raapii. Ei mene nyt johto oikein ja hassaavat kovalla työllä tehtyjä veromarkkoja. Viereinen laitos töihin.

      • Anonyymi

        Tule sinäkin markoista euroihin niin et vaikuta niin jälkeenjääneeltä.


    • Anonyymi

      Käytetty raha tulee moninverroin takaisin. Ei teidän tarvitse siitä huolehtia.

    • Anonyymi

      Tässä sitä pahimman luokan suhmurointia, meidän rahoja siinä huolettomasti heitetään maahan, vanha suoraselkäinen mies takaisin johtoon ja tekemään meidän päätöksiä ja veromarkoista puhuneen viestin sinäkin varmasti ymmärsit, vaikka piti häntä soimata.

      • Anonyymi

        vanhat joutaa saunanvintille,onhanse nähty eduskunnassa ja selvemmin hallituksessa,sanna marin ympäri maailmaa lentelee apua hakemassa suomelle,ei se vanha jokinen enään tämän päivän euroista ymmärrämitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7918
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3792
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1220
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1093
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1023
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      802
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      800
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe