Mikäköhän taho Kauppalinnan nykyisin omistaa? Jethro Rostedilla uusimman uutisoinnin mukaan suuret velat. Eikös hän jossain vaiheessa ostanut rakennuksen. Mahtaako edetä kunnostaminen tai purkaminen mihinkään?
Kaoppalinna
12
228
Vastaukset
- Anonyymi
Mitehän mahtaa Kaoppalinnasta olla taas uusi topikki auki.
Mutta eihän siinä mitä, mahtuuhan internettiin sisältöä...
Tietysti, jos olisi yksi "Kauppalinna" auki, niin siellä olisi kaikki tieto, mutta eihän se käy, kun jokaisen pitää saada oma. - Anonyymi
Kaikki eivät välttämättä ole olleet seudulla aikoihin tai pysyvästi jotta olisi aikaa seurata keskustelupalstoja tai muutenkaan olla kärryllä mitä tapahtuu. Onhan noita ihmisiä jotka ihmettelevät koska Kärki ja Kinnunen ovat kadonneet katukuvasta. Ja missä on valkoinen viljasiilo sittarin nurkalta. Postitalokin hävinnyt.
- Anonyymi
Linnamaisen vankasti rakennetun postitalon purkaminen kovalla kiireellä oli todella aivoton teko. Saatiin tilalle ruma kuoppa. Ei vähääkään älyä!
- Anonyymi
Samoin viljasiilon purkaminen!
Ulkomailla, ja Suomen etelässä, siihen olisi joku tehnyt luxus asunnon tai turistikohteen.
Savonlinnassa "suojellaan" lahoja Hulikan murjuja, Savolaa ja saman omistan Olavinkadun slummia, homeista wanhaa tasakatto kirjastoa ja nyt Kuppalinnaa!- Anonyymi
Entinen kirjastohan on hienolla paikalla. Siihen saisi vaikka mitä. Onko tietoa, että olisi todella homeessa? Tasakatollehan jää vesi lillumaan ja sitten jos on vuotoja...
- Anonyymi
Itse asiassa Hulikan "murjut" ovat harvoja keskustan säästyneitä puutaloja. Kunnostettuna ne olisivat todellinen aarre. Toivottavasti ne säästetään ja saneerataan alkuperäiseen loistoonsa.
Käykääpä joskus kiertelemässä länsirannikon pikkukaupunkeja. Toisin kuin Savonlinnassa, niissä on vanhaa rakennuskantaa on osattu kunnioittaa. Kyllä silmä lepää vaikkapa esim. Kristiinankaupungin, Raahen tai vaikkapa Kokkolan Neristanin upeissa ja hyväkuntoisissa vanhoissa puutalokortteleissa. Kerrassaan mielenkiintoisia ja silmää hiveleviä paikkoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asiassa Hulikan "murjut" ovat harvoja keskustan säästyneitä puutaloja. Kunnostettuna ne olisivat todellinen aarre. Toivottavasti ne säästetään ja saneerataan alkuperäiseen loistoonsa.
Käykääpä joskus kiertelemässä länsirannikon pikkukaupunkeja. Toisin kuin Savonlinnassa, niissä on vanhaa rakennuskantaa on osattu kunnioittaa. Kyllä silmä lepää vaikkapa esim. Kristiinankaupungin, Raahen tai vaikkapa Kokkolan Neristanin upeissa ja hyväkuntoisissa vanhoissa puutalokortteleissa. Kerrassaan mielenkiintoisia ja silmää hiveleviä paikkoja.Eikö ammattikoululta voisi kysyä tekisivätkö oppilastyönä kunnostuksen. Sitten ilmoitus lisäksi että etsitään talkoolaisia kaupunkilaisista. Kaupungilla ei ole rahaa, mutta oppilastyönä ja talkoilla saattaisi kunnostua. Jos kunta maksaisi vain tarvikekustannukset.
- Anonyymi
"Itse asiassa Hulikan "murjut" ovat harvoja keskustan säästyneitä puutaloja. Kunnostettuna ne olisivat todellinen aarre. Toivottavasti ne säästetään ja saneerataan alkuperäiseen loistoonsa."
Paljon haluatte siihen verovaroja laittettavan?
Minä en halua, että ko. taloihin laitetaan yhtään veroeuroa.
Ne pitäisi myydä.
Jos ei ostajaa puolessa vuodessa, niin purkuun ja tontille nurmikko. - Anonyymi
Totta, että monessa kaupungissa wanhat puutalot ja liikerakennukset ovat huolella pidetty ja korjattu. Mielenkiintoinen fakta; Useimmat ovat ruotsinkielisillä alueilla! Sivistystä enemmän?
Suuri ero Savonlinnan tyyliin missä kaikki jätetään hoitamatta kunnes alaosa lahoaa ja kunnostus ei kannata.
Sitten tulee SDPn tyyliset ja alkaa vaatia kunnostusta verovaroin! - Anonyymi
KAUPPALINNAN OMISTAJA JETHRO PURKAA OSTARIN tai SAVONLINNAN KAUPUNKI OSTAA KAUPPAKESKUS KAUPPALINNAN KOKONAAN 2023
- Anonyymi
Vanhan Paloaseman kokonaan 2023
- Anonyymi
Kuulema puretaan ja tulee vanhustentalo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318331Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4617520SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205676Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en924684Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1064455Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104172Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p184086Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su684078Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03830