Ahvenanmaa

Ahvenanmaan maakunnan hallituksen pääministeri Veronica Thörnroos : "Jos jotain tapahtuu Ahvenanmaalle –jos ahvenanmaalaisia vastaan hyökätään – on Suomen velvollisuus lähettää armeija tai mitä tahansa tarvitaankin Ahvenanmaalle, mutta ette voi tehdä sitä etukäteen"

Muistetaan, että suomalaisilla ei ole oikeutta ostaa maata Ahvenanmaalta. Se tekee ainakin itselleni saarimaakunnasta itselleni vieraan maan. Se ei ole kotimaatani. Kuitenkin Thörnroosin mukaan minullakin olisi velvollisuus mennä sinne vaikka kuolemaan saarelaisten vapauden eteen, samalla kun saarelaisilla ei itsellään ole mitään velvollisuuksia.

Jos taiston tuoksinoista sattuisi säilymään hengissä, mahtaisiko se antaa suomalaisille taistelijoille kotiseutuoikeutta? Ehkä palkinto olisi "tack so mycket", ja ilmainen paluulippu takaisin kotisuomeen?

Pakko sanoa, että motivaatio ahvenanmaan puolustukseen olisi sama kuin minkä tahansa ulkomaan puolustaminen. Ainoa ero olisi se, miten sotiminen suojaisi kotisuomea, esim merenkulkua pohjanlahdelle.

Toisaalta pitäisi miettiä, mikä on puolustuvoimain valmius puolustaa ahvenanmaata. Ainakin oma koulutukseni lähtee siitä, että toimitaan maalla. Autolla siirrytään paikasta toiseen joko tietä pitkin tai sitten marssitaan pitkin puskia. Se, että pitäisikin toimia sokkeloisessa saaristossa, on täysin tuntematon asia. Inttiaikanani en nähnyt edes soutuvenettä. Suomalaiset vierastaistelijoina ei pystyisi myöskään hyödyntämään kotiseututuntemusta. Homma jäisi kait rannikkojääkäreille, mutta riittääkö joukot?

Mats Löfstöm kehuu "Ahvenanmaalla ei olla naiiveja tai sinisilmäisiä". He suorastaan "näkevät" miten turvallisuus on heikentynyt, ja ovat huolissaan. Hienoa toimintaa. Ei vissiin mitään hätää, kun näkevät ja huolestuvat!!

5

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös siellä ole venäläisten valvonta komissio paikalla asumassa ja vahtii ettei siellä armeijan miehiä ole yhtään. Ihme riesa siitäkin saatu näin sotilaallisessakin mielessä. Eli siellä kaatuu suomlaisia paljon koska saari on vallattava takaisin jos se valloitetaan aluksi. Suomi säästäisi hirveesti, kun antaisi sen Ruotsille, joka mielellään sen huolineekin.

      • Kiinnostaisi, onko sopimus demilitarisoimisesta vielä voimassa. Kyse lienee tästä:

        https://finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1922/19220001

        §8 : "Tämän sopimuksen määräykset pysyvät voimassa tapahtukoonpa Itämeren nykyisessä status quossa mitä muutoksia tahansa."

        Siis ikuisesti voimassa? Epäilen suuresti, voiko mikään sopimus olla ikuisesti voimassa. Varsinkin tilanteessa jossa moni sopimuksen allekirjoittaja on lakannut olemasta, esim Tanska-Islanti, Italian kuningaskunta ja (varsinkin) kansainliitto.

        Sopimus viittaa usein "kansainliiton neuvostoon". Esim §7 jos Ahvenanmaalle hyökätään, on "Suomen on heti ilmoitettava tämä neuvostolle". Tätä sopimuskohtaa ei voida toteuttaa, koska kyseistä neuvostoa ei ole.

        Ja Venäjähän tätä sopimusta ei ole allekirjoittanut. Tietenkään.

        Mielestäni on sinisilmäisyyden huippu pitää tätä sopimusta vielä voimassaolevana.

        Sillä disclaimerillä, etten tiedä kansainvälisestä laista tuon taivaallista, mutta kommentoida saan. Paremmin asiaa tuntevat, pls korjatkaa.


    • Anonyymi

      Täysin totta puhut,Ahvenanmaa on ylimielisten päättäjien ,sekä Suomen kielen kieltäjien hurrimonaco. Aivan käsittämätön ikivanhaan sopimukseen perustuva omahyväinen saari.

    • Anonyymi

      Heheh, täällä kätketty jo maastoon huolellisesti naamioiden raskasta kalustoa ja muuta varustetta. Mm. Lahti-Saloranta -pikakiväärit täyssynteettisillä aseöljyillä ja kiihdyttimillä sekä valonvahvistimilla varustettuna. Ei taida Törmäruusu tietää, mitä mökkisaarilla puuhataan. Eikä tarvitsekaan.

    • Anonyymi

      Ehdotan että ahvenanmaan ankkuriköydet katkotaan pohjoismyrskyn aikana yön pimeydessä niin että päästään koko jengistä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      427
      7377
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5612
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      22
      4263
    6. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      95
      4157
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      113
      3569
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3568
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      76
      3495
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      21
      3474
    Aihe