Saimaan kanava, Ahvenanmaa ja Nato

Anonyymi

Voisiko asiota ratkoa yhtä aikaa. Intressit eivät tosin liene aivan yhteismitallisia.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008776759.html
Venäläismedia: Venäjä uhkaa purkaa Saimaan kanavan vuokrasopimuksen, jos Suomi liittyy Natoon
Venäjän duumassa on Izvestija-lehden mukaan valmiutta tarkastella uudelleen Suomen kanssa tehtyä Saimaan kanavan vuokrasopimusta, mikäli Suomi liittyy puolustusliitto Natoon.

https://www.verkkouutiset.fi/a/kansanedustajan-mukaan-ahvenanmaan-on-osallistuttava-jatkossa-alueensa-puolustukseen/
Atte Kalevan mielestä demilitarisointi ja puolustusvelvoite sopivat huonosti yhteen Venäjän naapurissa.
– Ahvenanmaa on nauttinut pitkään erityisasemastaan. Kunhan Nato-jäsenyysprosessi saadaan vietyä maaliin, on aika tarkastella uudelleen Ahvenanmaan kysymystä, hän twiittaa.

11

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki ajallaan.

      Aloitetaan Nato-jäsenyyden hakemisesta.
      Muut sitten,kun jäsenyys on selvä.
      Jos tarvetta.

      • Anonyymi

        Ahvenanmaan erityisasemaa tuskin muilta osin muutetaan kuin maanpuolustuksen ja sen lisäksi mahdollisesti demilitarisoinnin. Mutta tuo puolustuskysymys odottaa ratkaisuaan. Jo 1920-luvulla Itsehallintolakiin kirjattiin, että ahvenanmaalaisten maanpuolustuskysymys tulee ratkaista lailla. Tarkoitus ei ollut siis se, että ahvenanmaalaiset eivät osallistu maanpuolustukseen, vaan Itsehallintolakiin päinvastoin kirjattiin että he osallistuvat, mutta tapa ratkaistaan myöhemmin annettavalla eduskunnan lailla, joka ennen sen säätämistä annetaan Ahvenanmaalle tiedoksi. Se laki on vaan vielä säätämättä, vaikka on jo 100 vuotta mennyt siitä kun sellaisen lain säätämisestä yhdessä valtion ja Ahvenanmaakunnan kesken sovittiin.


    • Anonyymi

      Åland tillbacka till Sverige

    • Anonyymi

      Tuo on totta, että demilitarisointi ja puolustusvelvoite sopivat huonosti yhteen. Puolustusvelvoitetta on erittäin hankala hoitaa alueella, joka on demilitarisoitu. Ja jonka demilitarisointia loukattaessa on voimassa kansainvälinen sopimus, jonka mukaan asiasta pitää ilmoittaa Kansainliiton neuvostolle, joka sopimuksen mukaan ratkaisee, mitä sitten tapahtuu, kuten jo 1930-luvulla sopimuksen sisältöä osuvasti tiivistettiin: https://journal.fi/ta/article/view/47284/13159

      Tuo on maailman ainoa Kansainliiton valvonnassa yhä oleva demilitarisointisopimus, jonka osalta kirjoitellaan asioista yhä niin kuin Kansainliitto olisi olemassa. Kansainliitto on tuon artikkelin kirjoittamisen jälkeen kuitenkin lakkautettu, sillä järjestö päätettiin lopettaa vuonna 1946.

      • Anonyymi

        Joo. Nato-suomi kun ei oikein kykene puolustamaan edes itseään. niin lähteä nyt sitten vielä merta edemmäs mesomaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo. Nato-suomi kun ei oikein kykene puolustamaan edes itseään. niin lähteä nyt sitten vielä merta edemmäs mesomaan.

        Suomen puolustuskyky on erittäin hyvä.
        Mitäpä pikkuryssä sellaisesta tietäisi käpykaartissaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen puolustuskyky on erittäin hyvä.
        Mitäpä pikkuryssä sellaisesta tietäisi käpykaartissaan?

        Ahvenanmaa menee siinä sivussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ahvenanmaa menee siinä sivussa.

        Ahvenanmaa on strategisesti pikkutekijä Ruotsin liityttyä Natoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ahvenanmaa on strategisesti pikkutekijä Ruotsin liityttyä Natoon.

        Asia vain on liian vaikea pikkuryssään pienenpienelle ymmärrykselle.


    • Anonyymi

      Ahvenanmahalla saatte puljata sielä UGRILAMPAIDEN maassanne.

      Åland on Naton ulkopuolella PYSYVÄIS PÄÄTÖKSELLÄ.

      • Anonyymi

        Hölynpölyä.
        Ei pikkuryssillä mitään päätösvaltaa ole.
        A-maa on Nato-Suomen maakunta.
        Ja pysyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe