eivät veteraaneja kunnioita. Ainut paikka missä ei katsottu veteraanipäivää liputuksen arvoiseksi..
ORKONKADUN RIVARIN ASUKKAAT
Anonyymi
14131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onko siellä edes lipputankoa kun tuntuu että koskaan ei lippua siellä ole.
On kyllä, mutta harvoin liputetaan. Juhannuksena liputettiin, tosin lippu oli jossakin vaiheessa pudonnut puoliväliin, vaikkei kukaan menehtynyt ollutkaan. Varmaan lippuvastaava on ollut sen verran sukset sekaisin, että oli jäänyt narut solmimatta. Hyvin erikoinen taloyhtiö.
Eikä tarvikkaan, siellä juoksuhaudoissa makasivat ja menetettiin melkoinen alue, ja kohta menee loputkin Naton myötä
Suomen veteraanit ansaitsevat kunnioituksen, haudoissa makaavia sotilaita,siviilejä muistavat jälkipolvi ,ketkä vanhemmiltaan saivat sodan kauhutarinoita perinnökseen. Venäjän johto on brutaali, se voi käyttää sotilaallista voimaansa myös Suomeen. Natoon Suomen olisi pitänyt liittyä jo yhdessä Baltian maiden kanssa. Liian hyväuskoinen hallitus meillä on ollut,nyt on pakko liittyä Natoon....ei ole vaihtoehtoja.
SELLAINEN YHTIÖ MILLAISET ASUKKAAT.
Kohtuutonta on vaatia Orkonkadulla asuvalta, että lippu pitää nostaa anivarhain.
Isännöitsijä tai hallituksen puheenjohtaja soittamaan ja herättämään kello 7.30 liputusvuorolaisen.
Kyllä siellä virtaa riittää. Pihatalkoitakin on ja roskat kipataan kottikärryillä viereiseen metsään. t. viereisen rivarin asukki
Säästö se on pienikin säästö. meidän rivarin talkoista tulevat roskat viedään kaatopaikalle.
Liputuspäivät on ohjeellisia eikä niitä ole pakko noudattaa. Jos asuu vsikka venäläisiä tai sakuja niin saattavat loukkaantua. Aikoinaan keräsin veteraaneille rahaa ovelta ovelle ja eräs sakemanni sano hakevansa haulikkonsa koska saksa ja suomi olivat lopussa keskenään sodassa.
Toivottavasti eivåt nosta Venäjän lippua.
EIVÄT ILMEISESTI OLE AINAKAAN SUOMALAISIA, KUN TÄNÄNKÄÄN SUOMALAISUUDEN PÄIVÄNÄ EI LIPPUA NOSTETTU.
Jos kukaan ei omista kalenteria niin on mahdoton tietää
Kuka noita liputuspäiviä edes tietää. Aika turha liputella siinä mielessä.
Ne liputuspäivät näkee netistä......Juu.