Oli kuulusteluissa ilmoittanut tulevansa rakastajansa luota mutta ei muistanut myöhemmin asiaa. Rakastajatar sai siitä tonnin korvauksia. Kuka tämäkin impi lienee?
Hovioikeus määräsi valtion maksamaan kärsimyskorvauksia lainvastaisesta kotietsinnästä
Poliisi loukkasi haapavetisen naisen kotirauhaa etsiessään Oulaisista varastettuja geofysikaalisia laitteita
Suvi Hyttinen
Rovaniemen hovioikeus on velvoittanut valtion korvaamaan haapavetiselle naiselle 1500 euroa viivästyskorkoineen lainvastaisen kotietsinnän aiheuttamasta kärsimyksestä.
Oulun käräjäoikeus oli hylännyt naisen vaatimuksen syksyllä, mutta hovioikeus katsoi tiistaina antamassaan ratkaisussa, että lain edellyttämää erittäin pätevää perustetta kotietsinnän tekemiselle ei ollut.
Poliisi teki oikeuskäsittelyyn johtaneen kotietsinnän naisen asuntoon heinäkuussa 2021 kateissa olleiden arvokkaiden geofysikaalisten laitteiden löytämiseksi. Liki 30000 euron arvoiset laitteet oli anastettu Oulaisista touko-kesäkuun vaihteessa. Ne olivat olleet kiinnitettyinä mönkijään, joka myös lähti varkaiden matkaan samoin kuin kuomullinen peräkärry, jonka kyydissä mönkijä oli.
Peräkärry löytyi kesäkuun lopulla yleisövihjeen perusteella Haapavedeltä metsäautotien varresta, mutta muu omaisuus jäi vielä kadoksiin. Mönkijän poliisi löysi haapavetiseltä kiinteistöltä mennessään takavarikoimaan toiseen rikosjuttuun liittyvää anastettua omaisuutta.
Varkaudesta epäilty henkilö oli poliisin mukaan epävirallisessa puhutuksessa kertonut ajaneensa mönkijän löytöpaikalle asunnolta, jolle kotietsintä myöhemmin tehtiin. Tällä perusteella poliisi oli olettanut, että vielä kateisiin jäänyt laitteisto löytyisi kyseisestä asunnosta. Poliisi vetosi myös siihen, että heidän tietojensa mukaan rikoksesta epäilty vieraili usein naisen luona. Etsinnässä asunnolta ei löytynyt mitään takavarikoitavaa tai epäiltyyn rikokseen liittyvää omaisuutta.
Oikeudessa varkaudesta epäilty kiisti sanoneensa poliisille, että olisi käynyt mönkijällä kotietsinnän kohteeksi joutuneen naisen luona. Kotietsintäasiassa varkaudesta epäiltyä kuultiin todistajana.
Hovioikeus totesi, että poliisilla on ollut merkittävä intressi löytää kateissa ollut arvokas omaisuus, mutta toisaalta asiassa ei ilmennyt mitään sellaisia seikkoja, joiden perusteella etsintä olisi tullut toimittaa esimerkiksi erityisen kiireellisesti. Oikeuden mukaan tutkittavana ollut rikos ei myöskään ollut rikoksena poikkeuksellisen vakava.
Lisäksi hovioikeus kiinnitti arvioinnissaan huomiota siihen, että varkaudesta epäilty henkilö ei ollut kertonut poliisille mitään tarkempia yksityiskohtia esimerkiksi kateissa olleen omaisuuden kätkemisestä tai käsittelemisestä asunnolla, jonne kotietsintä tehtiin.
Koska kotietsinnälle ei ollut laissa säädettyjä edellytyksiä, hovioikeus totesi, että naisen kotirauhaa oli perusteettomasti loukattu. Loukkauksen korvattavuuden puolesta puhui myös se, että nainen oli etsintään johtaneeseen rikosepäilyyn nähden sivullinen henkilö.
Kärsimyskorvauksen lisäksi valtio joutuu maksamaan naiselle korvauksia oikeusapumaksuista yhteensä noin 1000 euroa sekä hovioikeudessa naisen avustajana toimineelle henkilölle palkkiota 1345 euroa.
Mönkkäri varkaan virhe
Anonyymi
2
752
Vastaukset
- Anonyymi
Salarakas mönkkäri varkaalla ja sen takia ei myönnä olevansa suhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1293082Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel692165Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102117Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien681846Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551662Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241506Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31083Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751065Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k91053- 801021