Sanokaappa tietävät onko pakko mennä henkilökohtaisesti oikeuteen jos on saanut haasteen.
Kyse on riita-asiasta ja pesänjaon moitekanteesta.
Pesän jaosta tehty 2 moitekannetta toinen pesän osakas itseni lisäksi.
Eli kantajia on 2 ja vastaajia 2
Ja varsinkin tuo toinen kantaja tärkeä että onko hänen tultava oikeuteen .
Selkeää vastausta ei löydy mistään. Eli riittääkö jos on asianajaja edustamassa ja miten käy jos ei ole itse eikä asianajajaakaan paikalla.
Oikeudenkäyntiin
3
164
Vastaukset
- Anonyymi
Vain rikosasiassa voidaa toimittaa osapuolet, tai todistajat oikeuteen väkisin. Jos riita-asiassa kantaja jää saapumatta, niin asia raukeaa. Jos vastaaja jää saapumatta, eikä häntä kukaan edusta, niin oikeus antaa yksipuolisen tuomion, tai lykkää käsittelyä.
- Anonyymi
Riittääkö kantajalle pelkän asianajajansa läsnäolo ?
Tämä on erittäin monimutkainen juttu ja epäilen, ettei asianajajat pysty sisällyttämään koko asiaa, jos hän ei saa tukea ja tarkennuksia edustamaltaan kantajalta.
Menee todella vaikeaksi jos kantaja ei ole läsnä oikeudessa.
Epäilen nimittäin, että kantaja ei itse saavu oikeuteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riittääkö kantajalle pelkän asianajajansa läsnäolo ?
Tämä on erittäin monimutkainen juttu ja epäilen, ettei asianajajat pysty sisällyttämään koko asiaa, jos hän ei saa tukea ja tarkennuksia edustamaltaan kantajalta.
Menee todella vaikeaksi jos kantaja ei ole läsnä oikeudessa.
Epäilen nimittäin, että kantaja ei itse saavu oikeuteen.Jos hän on niin tärkeä, niin ehkä sinä voit ilmoittaa hänet todistajaksi asiassasi, jotta häntä voi kuulla vaikka hän ei haluaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083