Hoitajien ammattijärjestöpomojen kuukausipalkat ihan kivat; Paavola (super) 12084€ ja Rytkönen (tehy) 14900€.
Palkat on neuvoteltu paikallisesti. Rytkösen viimeisin palkankorotus oli 3500€, mitä ei tavallinen sairaanhoitaja kuukaudessa edes ansaitse!
Mikäli hoitajat nyt aikovat irtisanoutua, heidän taloutensa monessa tapauksessa on tosi kovalla. Ammattiliiton pomojen kuukausituloja ei hetkauta mikään.
Työläisen pahin sortaja on hänen oma ammattiliittonsa.
Ammattiliitto - johtajiensa asialla
9
133
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kysymys ja kannanotto.
Valitettavasti vaan tämän palstan väki ei ole älyllisesti riittävän korkealla tasolla ymmärtäkseen kysymyksen kokonaisvaltasesti.- Anonyymi
Asia on näin.
Kirjoita mielummin vaan yksinkertaisista hölöhölö jutuista. ”Onks joku kiva juttu" tasoiset tarinat tekee kauppansa.
- Anonyymi
Kapitalisti pirujen ropakantaa
yrittävät saata työläiset kuseen.
Eikö tää köyhien kiusaamine ikinä lopu - Anonyymi
Työnantajaliittojen ja yrittäjien johtajien palkat ovat vähintäänkin kaksinkertaiset verrattuna ammattiliittojen puheenjohtajien palkkoihin.
- Anonyymi
Ek:n johtajien palkat maksaa työnantajaliittoon kuuluvat työnantajat.
Ammattiliittojen johtajien palkat maksaa työläiset. Mitä tulee yritysjohtajien palkkoihin, niin ne maksaa osakkeenomistajat.
- Anonyymi
Työläisistä ja köyhistä ei välittäisi kukaan, ellei näillä olisi äänioikeutta.
Kaikkein vähiten vasemmisto välittäisi, koska köyhillä työläisillä ei ole muuta kuin äänioikeus. - Anonyymi
Mitäs sitten kaikki valtion ja kuntien virat on sisäsiittoista hyväveli järjestelmää … äänestäkää ja valittakaa ja painostakaa niitä ketkä siellä on.
Hakenut muutamaan ylempänä valtion virkaan täälläpäin mutta kun kysyttiin palkasta sanoin että näin ja tälleen koska työ ei vaadi mitään vastuuta ym siihen liittyvää.
Kuulemma maksavat enemmän mitä pyysin ja halvempi palkkaus vääristäisi työnantajan maineen.- Anonyymi
Kirjoituksesi ei nyt ihan liittynyt aloittajan aiheeseen. Sinänsä kyllä tutkimisen arvoinen asia, joka kyllä on tunnistettu, vaan mitään ei asialle tehdä.
On myös olemassa hyväsisko-järjestelmää...naisvaltaisissa ammateissa...vaikkapa sairaaloissa...
- Anonyymi
Ammattiliitto suosittelee joukkoirtisanoutumisia, koska silloin liiton ei tarvitse maksaa lakkoavustuksia. Työttömyyspäivärahan maksaa valtio.
Ammattiliiton verottomana saamat varat on sijoitettu. Niitä ei juuri nyt kannata kotiuttaa, koska pörssikurssit on alhaalla.
Oy SAK ab
Oy STTK ab
Oy Tehy ab
Oy Super ab
jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711458
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462737- 402385
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131861Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291624Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61436Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v381387