naksutinkoulutusta rottiin?

Luin erästä kirjaa, jossa puhuttiin koirien ja hevosten naksutinkoulutuksesta ja mieleeni pälkähti aika hullu idea. Voisiko naksutinkoulutusta soveltaa myös rottiin? Rotathan ovat todella älykkäitä eläimiä, mutta onko onnistumisella joitain esteitä? Onko joku kokeillut jo naksutinkoulutusta, vai olenko ainoa höperöideainen täällä? :P
3280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..on naksutinkoulutus!!!?? :O

Äänestä
  • Naksutinkoulutusta on tosi vaikea tästä extemporee ruveta selittämään, kun se on tavallaan aika pitkä juttu. :) Mutta se perustuu siihen, että ensin esim. koiralle opetaan että naksaus (tai muu merkki, mutta nakstuin on tähän paras apuväline ainakin koirille) merkitsee että nami on tulossa= jos naksahtaa, koira tmv. teki jotain oikein. Myöhemmin jos koiralle halutaan opettaa esim. istumaan- käsky, se käy vastaavanlaisesti: koiran pitää olla nälkäinen mutta virkeä, omistaja koirineen aluksi jossain rauhallisessa paikassa namien kanssa. Kun koira hetken ihmeteltyään istahtaa, omistaja naksauttaa ja antaa namin/ruokaa tmv. josta koira pitää. Koira jää ihmettelemään, että mistäs se nami tuli ja hetken tuumittuaan ja pähkäiltyään istuutuu taas uudelleen vaikka turhautuneena. Taas naksahtaa ja tule nami. Pian koira älyää, että jos istuu saa namin. Myöhemmin tähän voi liittää sanan "istu" juuri kun koira on isahtamaisillaan ==> lopputulos on että koira istuu istu- käskyn saatuaan.

    Tuo nyt oli todella pelkistetysti selitetty eikä välttämättä aivan oikeinkaan. Mutta jos kiinnostaa, niin tietoa löytyy paljon myös netistä. Pistä vain hakusanaksi naksutinkoulutus. :)

    Äänestä

  • Pilvinen kirjoitti:

    Naksutinkoulutusta on tosi vaikea tästä extemporee ruveta selittämään, kun se on tavallaan aika pitkä juttu. :) Mutta se perustuu siihen, että ensin esim. koiralle opetaan että naksaus (tai muu merkki, mutta nakstuin on tähän paras apuväline ainakin koirille) merkitsee että nami on tulossa= jos naksahtaa, koira tmv. teki jotain oikein. Myöhemmin jos koiralle halutaan opettaa esim. istumaan- käsky, se käy vastaavanlaisesti: koiran pitää olla nälkäinen mutta virkeä, omistaja koirineen aluksi jossain rauhallisessa paikassa namien kanssa. Kun koira hetken ihmeteltyään istahtaa, omistaja naksauttaa ja antaa namin/ruokaa tmv. josta koira pitää. Koira jää ihmettelemään, että mistäs se nami tuli ja hetken tuumittuaan ja pähkäiltyään istuutuu taas uudelleen vaikka turhautuneena. Taas naksahtaa ja tule nami. Pian koira älyää, että jos istuu saa namin. Myöhemmin tähän voi liittää sanan "istu" juuri kun koira on isahtamaisillaan ==> lopputulos on että koira istuu istu- käskyn saatuaan.

    Tuo nyt oli todella pelkistetysti selitetty eikä välttämättä aivan oikeinkaan. Mutta jos kiinnostaa, niin tietoa löytyy paljon myös netistä. Pistä vain hakusanaksi naksutinkoulutus. :)

    Kyllä naksutinta voi käyttää myös rottuleitten kanssa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pilvinen kirjoitti:

Luin erästä kirjaa, jossa puhuttiin koirien ja hevosten naksutinkoulutuksesta ja mieleeni pälkähti aika hullu idea. Voisiko naksutinkoulutusta soveltaa myös rottiin? Rotathan ovat todella älykkäitä eläimiä, mutta onko onnistumisella joitain esteitä? Onko joku kokeillut jo naksutinkoulutusta, vai olenko ainoa höperöideainen täällä? :P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu