Millä te elätte

Anonyymi

Ennen säästyi perheessäni rahaa 5000e vuodessa. Nyt ei säästy enää, kun polttoaineeseen ja sähköön menee noin 5000e enemmän kuin ennen.

Ihmisten ostovoima laskee rajusti, kun polttoaineiden hinnannousu siirtyy ruokaan yms. Tästä seuraa viiden vuoden kuluessa suurin lama Suomessa, jota ei ole ennen nähty. Lama tulee olemaan monin verroin pahempi kuin 90-luvun pahin lama oli.

Ihmisillä ei ole varaa kuluttaa ja työpaikkoja katoaa Suomesta.

6

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivon suurlamaa ja 50% työttömyyttä. Hinnat laskisivat rajusti. Hoitajilla on aina töitä.

      • Anonyymi

        Ja hyvät palkat, keskimäärin yli 3200€ kuukaudessa. Itsellä eläke vähän yli 1000€ kuussa ja terveydenhuolto puuttuu kun ei ole työterveyshuoltoa ja yksityislääkärille ei ole varaa mennä. Kessoteen ei pääse siellä on kummallisesti kaikki ajat aina jo varattu, päivästä toiseen


    • Anonyymi

      Viljaa viljelemään,jotta ensi talvena kun syötävää.

    • Anonyymi

      Kyllä suurperhe elää helposti tuilla ja 4000eur nettotulolla vuodessa.

    • Anonyymi

      Ei todellakaan elä. Meillä 4 lasta ja bruttotulot 10 000e kk. Silti ei paljon säästy, kun Suomessa kaikki niin kallista.

    • Anonyymi

      Köyhät kyykkyyn🖕

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      169
      2693
    2. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      3
      2643
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      104
      2522
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      166
      2255
    5. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      77
      2100
    6. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      130
      1946
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      58
      1665
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1624
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1607
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      84
      1291
    Aihe