suzuki df20a ruisku nykii

perämoottori

APUA Osaisiko joku neuvoa vika ilmenee siten että kone toimii oikein tyhjä käynillä ja käy nätisti muta kiihdyttäessä noin puoleenväliin kaasulla sen jälkeen kone alkaa nykimään siten että vauhti tippuu ja kone heiluu ihan sikana kun alkaa humppaamaan kieroksia eli ihan kuin joku rajoitin menisi päälle mutta ei pauka putkessa tai imu puolella mutta silleen saa kiihtymään oikein kun runttaa kaasun pohjaan mutta täysillä kieroksilla kulkee oikein ja käy. suzuki huollossa ovat vaihtaneet bensapumpun ja myöhemmin jännitteen säätimen tämän jälkeen toimi kyllä päivän oikein ja sen jälkeen vaihtoivat vielä uudensäätimen mutta sillä ei vaikutusta myös map anturi ja lämpöanturi on vaihdettu menee kohta luotto tuohon huolto arvausfirmaan nyt ei pysty ajamaan kuin tyyliin tyhjä käynillä tai kaasu pohjassa

sais tuon kuntoon niin vaihtas merkkiä

12

2489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oma yamaha teki samaa öljynpuutteen takia, siis tuorevoitelu laitos, jos öljy meni tietyn rajan alle niin sama rajoitus päälle. En tiedä onko muilla valmistajilla samaa mutta tällaista täällä :)

    • Anonyymi

      Kaikki, siis aivan KAIKKI tuoreöljyvoitelukoneet kuolevat jossain vaiheessa voitelun puutteeseen.
      Ainut, siis AINUT tapa on lisätä % tai pari 2t öljyä bensiiniin.
      Mitä hyötyä silloin siitä tuoreöljyvoitelusta on, kun kuitenkin joutuu läträämään öljyä bensan sekaan?

      Laita nelari, niin ei ole moisia murheita.

      • Anonyymi

        Ei näytä olevan tuore öljy voitelukone jos on ruisku ja map anturikin löytyy mitä jos lukisit ennen kuin komentoit


      • Kone on nelari ja ruisku koneella kiitos vain


      • Moottori öljyn määrällä ei ole vaikutusta on kokeiltu


      • Anonyymi
        perämoottori kirjoitti:

        Kone on nelari ja ruisku koneella kiitos vain

        Ei oo ihmekkään jos nykii, kun kumpikin mäntä liikkuu yhtämatkaa ja tekee töitä vain joka toisella kierroksella.


      • Anonyymi
        perämoottori kirjoitti:

        Kone on nelari ja ruisku koneella kiitos vain

        Mutta ei toimi. Eipä tietenkään. Laita 2Töljyä bensan sekaan niin toimii.


    • Anonyymi

      Löysitkö ongelmaan ratkaisua???
      Mulla nyt sama ongelma itselläni, sama moottori

    • Anonyymi

      Myös täällä käyntihäiriö DF20A koneessa. Käy osakaasulla ok, kuormittaessa alkaa nykimään. Tyhjäkäynnillä katkoo myös satunnaisesti.

    • Anonyymi

      Etec moottorissa ei ole noitakaan ongelmia. Se on etecillä vaan niin että kovaa ajoa, samoin kuin teen naapurin nelarimiehen vaimon kanssa. Kovaa ajoa ;)

      • Anonyymi

        2T Mercury ajaa 2T !!!


      • Anonyymi

        Juurikin näin!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe