Volvo V60/XC60 T8 long range

Anonyymi

Volvo harkinnassa. Mikä on uuden long rangen todellinen kantama maantieajossa (80-120 km/h)?

Paljonko uusi T8 long range (tehokkaammalla sähkömoottorilla kuin aiemmin) kulkee moottoritiellä pelkällä sähköllä, 135/140/145 km/h vai jotain muuta?

Jos ajoakku tyhjenee, miten käy nelivedon? Onko auto tällöin pelkkä etuveto vai onko akussa käytännössä aina sen verran virtaa että takapyörät jaksaa työntää ainakin liikkeelle?

6

4397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sormi suussa Petterit ja Tiinat miettii mitenhän tämä mahtaa olla kun ei kysytty kuka kyykytti ketä.

      T8 longe rangessa on isompi sähkökone joka kulkee 160km/h pelkällä sähköllä.

      Volvo on sen verran fiksu että ajoakussa on kaiken aikaa sen verran virtaa että AWD toimii ainakin tilapäisesti lähdöissä.

      Huom! Pelkällä sähköllä ajettaessa V60 T8 on takaveto. Jos lähdet ilman kokoaikaista AWD moodia liikennevaloista liukkaalla, saattaa tämä hämmentää kun perä tulee sivulle ennen kuin turbo lähtee käyntiin viiveen kera korjaten asian. Mm. BMW 330e xDrive on polttomoottorilla ja sähköllä aina aito neliveto ilman ylläreitä. T8 on hyvä muttei täydellinen.

      • Anonyymi

        joissain bemareissa aivan samanlainen neliveto tekniikka kuin volvossa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        joissain bemareissa aivan samanlainen neliveto tekniikka kuin volvossa

        ja moni muukin valmistaja seuraa mukana ,samanlaisella järjästelmällä


    • Anonyymi

      Ei se kiihy alle 5 sekuntii satasee oikeesti menee joku 6 sekintia vitu hidas on mun auto vitu voittaa sen viivalta aina. Mul on 500 hevosta ja isot vanteet ja voittaa T8 aina viivalta. Kulkeekin kovempaa ja huippunopeus on joku 320 kelaa hei.

      • Anonyymi

        voi poika ei sun honda monkey niin kovaa kulje ehkä 35 km/h


    • Anonyymi

      Siinä on polttomoottorin jatkeena generaattori joka antaa virtaa taka-akselin sähkömoottorille vaikka ajo-akku olisi tyhjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe