Apua kannettavan

Hei, olen ostamassa kannettavaa tietokonetta ja tarvitsisin hieman apua. Millainen sen pitäisi olla? Prosessoreiden merkeistä ja oikeastaan muista laitteista en tiedä yhtään mitään. Kone tulisi tekstinkäsittelyyn ,valokuvien ja elokuvien katseluun. Rahaa olisi n.1000e Osaisitko auttaa mistä saisin hyvän koneen, pk-seudulta? T. Taru
81194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Applen iBook 12-tuumaisella näytöllä irtoaa noin tonnilla. Sillä tekee kaikkea noista listaamistasi asioista, mutta haittaohjelmien tai virusten kanssa ei tarvitse tapella. Lisätietoja voi katsella vaikka tuolta: http://store.apple.com/Apple/WebObjects/fistore

Äänestä
  • Kannattaa muistaa että vaikka kaikki kuulostaa ruusuiselta, niin windows-ohjelmat eivät toimi Mäkissä. Jos siis tarvitset Mäkin, niin osta sellainen, muussa tapauksessa osta kone jossa on:

    - Pentium M (Centrino) -prosessori
    - Väh. 512 Mt muistia
    - Näytönohjain omalla muistilla, ei jaettua

    Huonommallakin pärjää, esim. halvimmalla 599 euron kannettavallakin saat tehtyä haluamasi asiat, mutta kalliimmissa koneissa saat

    - pidemmän akun keston
    - pienuutta
    - hiljaisemman tuulettimen
    - tarkemman / paremman näytön
    - paremman näytönohjaimen
    - enemmän muistia
    - muita ominaisuuksia / lisävarusteita

    Äänestä

  • Mäkki kiva lelu... kirjoitti:

    Kannattaa muistaa että vaikka kaikki kuulostaa ruusuiselta, niin windows-ohjelmat eivät toimi Mäkissä. Jos siis tarvitset Mäkin, niin osta sellainen, muussa tapauksessa osta kone jossa on:

    - Pentium M (Centrino) -prosessori
    - Väh. 512 Mt muistia
    - Näytönohjain omalla muistilla, ei jaettua

    Huonommallakin pärjää, esim. halvimmalla 599 euron kannettavallakin saat tehtyä haluamasi asiat, mutta kalliimmissa koneissa saat

    - pidemmän akun keston
    - pienuutta
    - hiljaisemman tuulettimen
    - tarkemman / paremman näytön
    - paremman näytönohjaimen
    - enemmän muistia
    - muita ominaisuuksia / lisävarusteita

    ettei esim. Windowsissa niin yleiset haittaohjelmat, spywaret, virukset ja mitä niitä onkaan, toimi Macissa;-)

    Sen sijaan Macciin kyllä saa ihan samat työkaluohjelmat kuin Windowsiinkin, yleensä vielä paremmin toimivina versioina (esim. Microsoft Office 2004 for Mac).

    Sitäpaitsi Macin mukana tulee varsin kattava ohjelmisto, joten yleisimmät kotikäyttäjän tarpeet tulevat tyydytetyksi ns. out of the box.

    Että näin.

    Äänestä

ostin Acerin kannettavan tänään ja oon tosi tytyväinen ;-)
-AMD Sempron processor 3000
15.0" näyttö
-64 MB muisti
40 GB HDD kovalevy
-DVD/CD_RW combo drive
-258MB DDR RAN

HINTA 660 euroo ja päälle ulkoinen hiiri ja kantolaukku.(Markan talosta Turusta)!!!!!

Itse käytän tätä nettailuun,valokuvien muokkaukseen ja graaffisiin ohjelmiin (photoshop, Corel, Pagemaker...)
(asensin myös office 200 paketin )

Hyvin on vielä tilaa kuville ja muille ohjelmille.

Skype on asennettu ym. tarpeelliset musiikin kuuntelu oheislaitteet.

On näppärä ja ok näköinen ja en enää vaihtais tuohon ison möhkäleeseen, joka vie tilaa pöydältä :-)

Äänestä

windows xp pitäisi tulla ja kuulemma muistia 512mt että win xp toimii hyvin. T. Taru

Äänestä
  • muistin lisäksi kyllä myös taitoa ja tuuria, jotta vanhanaikainen Xp toimisi hyvin. Toivottavasti sulla on kumpaakin. OS X taas toimii hyvin 99 käyttäjällä sadasta, ja sillä sadannella on luultavasti jokin tietsikan komponentti rikki.

    Äänestä

piste. Resoluutio ei riitä. Jos haluat jotain virkata, niin vähintään 1280*800 resoluutio. SWGA sopii valokuviinkin, mutta hinta on vähintään 1500 euroa.

Esim.
1) Acer Aspire 1691 (1200 euroa) (xp home)
2) Travelmate 4691 (1200 euroa) (xp pro)
3) Travelmate 4502 (1100 euroa) (xp pro)

Kaikissa erillinen näytönohjain ja kaikissa 1280*800 wxga näyttö, joka sopii elokuvien katsomiseen. Digikuvakäsittelyyn - no joo - mutta ollaan kyllä kaukana pöytämonitorien tasosta edelleen, jossa 19":ssa 1600*1200/32-bit. Em. kannettavissa 24-bit muistaakseni.

Macit jättäisin kaupan hyllylle.

Äänestä
  • Rohkenen olla eri mieltä nimim. "valokuvien käsittelyyn" kanssa. Kuvankäsittely onnistuu kannettavalla siinä missä pöytäkoneellakin, jos ei tee kuvankäsittelyä työkseen (jolloin kunnon monitori on välttämätön).

    Applen kannettavia voin taas suositella niiden toimintavarmuuden ja käytön helppouden/vaivattomuuden takia. Toisaalta, jos tarvitset käyttöösi suurempinäyttöistä kannettavaa (15" tai enemmän), jolta katsella elokuvia (ellet aio liittää kannettavaa johonkin suurempaan ulkoiseen näyttöön tai projektoriin), menevät uudet Macit hinnassa kyllä pitkäksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


valinnassa kirjoitti:

Hei, olen ostamassa kannettavaa tietokonetta ja tarvitsisin hieman apua. Millainen sen pitäisi olla? Prosessoreiden merkeistä ja oikeastaan muista laitteista en tiedä yhtään mitään. Kone tulisi tekstinkäsittelyyn ,valokuvien ja elokuvien katseluun. Rahaa olisi n.1000e Osaisitko auttaa mistä saisin hyvän koneen, pk-seudulta? T. Taru

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu