Hei, olen ostamassa kannettavaa tietokonetta ja tarvitsisin hieman apua. Millainen sen pitäisi olla? Prosessoreiden merkeistä ja oikeastaan muista laitteista en tiedä yhtään mitään. Kone tulisi tekstinkäsittelyyn ,valokuvien ja elokuvien katseluun. Rahaa olisi n.1000e Osaisitko auttaa mistä saisin hyvän koneen, pk-seudulta? T. Taru
Apua kannettavan
8
1172
Vastaukset
Applen iBook 12-tuumaisella näytöllä irtoaa noin tonnilla. Sillä tekee kaikkea noista listaamistasi asioista, mutta haittaohjelmien tai virusten kanssa ei tarvitse tapella. Lisätietoja voi katsella vaikka tuolta: http://store.apple.com/Apple/WebObjects/fistore
- Mäkki kiva lelu...
Kannattaa muistaa että vaikka kaikki kuulostaa ruusuiselta, niin windows-ohjelmat eivät toimi Mäkissä. Jos siis tarvitset Mäkin, niin osta sellainen, muussa tapauksessa osta kone jossa on:
- Pentium M (Centrino) -prosessori
- Väh. 512 Mt muistia
- Näytönohjain omalla muistilla, ei jaettua
Huonommallakin pärjää, esim. halvimmalla 599 euron kannettavallakin saat tehtyä haluamasi asiat, mutta kalliimmissa koneissa saat
- pidemmän akun keston
- pienuutta
- hiljaisemman tuulettimen
- tarkemman / paremman näytön
- paremman näytönohjaimen
- enemmän muistia
- muita ominaisuuksia / lisävarusteita - vesku
Mäkki kiva lelu... kirjoitti:
Kannattaa muistaa että vaikka kaikki kuulostaa ruusuiselta, niin windows-ohjelmat eivät toimi Mäkissä. Jos siis tarvitset Mäkin, niin osta sellainen, muussa tapauksessa osta kone jossa on:
- Pentium M (Centrino) -prosessori
- Väh. 512 Mt muistia
- Näytönohjain omalla muistilla, ei jaettua
Huonommallakin pärjää, esim. halvimmalla 599 euron kannettavallakin saat tehtyä haluamasi asiat, mutta kalliimmissa koneissa saat
- pidemmän akun keston
- pienuutta
- hiljaisemman tuulettimen
- tarkemman / paremman näytön
- paremman näytönohjaimen
- enemmän muistia
- muita ominaisuuksia / lisävarusteitaettei esim. Windowsissa niin yleiset haittaohjelmat, spywaret, virukset ja mitä niitä onkaan, toimi Macissa;-)
Sen sijaan Macciin kyllä saa ihan samat työkaluohjelmat kuin Windowsiinkin, yleensä vielä paremmin toimivina versioina (esim. Microsoft Office 2004 for Mac).
Sitäpaitsi Macin mukana tulee varsin kattava ohjelmisto, joten yleisimmät kotikäyttäjän tarpeet tulevat tyydytetyksi ns. out of the box.
Että näin.
- tänään ostanut
ostin Acerin kannettavan tänään ja oon tosi tytyväinen ;-)
-AMD Sempron processor 3000
15.0" näyttö
-64 MB muisti
40 GB HDD kovalevy
-DVD/CD_RW combo drive
-258MB DDR RAN
HINTA 660 euroo ja päälle ulkoinen hiiri ja kantolaukku.(Markan talosta Turusta)!!!!!
Itse käytän tätä nettailuun,valokuvien muokkaukseen ja graaffisiin ohjelmiin (photoshop, Corel, Pagemaker...)
(asensin myös office 200 paketin )
Hyvin on vielä tilaa kuville ja muille ohjelmille.
Skype on asennettu ym. tarpeelliset musiikin kuuntelu oheislaitteet.
On näppärä ja ok näköinen ja en enää vaihtais tuohon ison möhkäleeseen, joka vie tilaa pöydältä :-) - siihen
windows xp pitäisi tulla ja kuulemma muistia 512mt että win xp toimii hyvin. T. Taru
muistin lisäksi kyllä myös taitoa ja tuuria, jotta vanhanaikainen Xp toimisi hyvin. Toivottavasti sulla on kumpaakin. OS X taas toimii hyvin 99 käyttäjällä sadasta, ja sillä sadannella on luultavasti jokin tietsikan komponentti rikki.
- valokuvien käsittelyyn
piste. Resoluutio ei riitä. Jos haluat jotain virkata, niin vähintään 1280*800 resoluutio. SWGA sopii valokuviinkin, mutta hinta on vähintään 1500 euroa.
Esim.
1) Acer Aspire 1691 (1200 euroa) (xp home)
2) Travelmate 4691 (1200 euroa) (xp pro)
3) Travelmate 4502 (1100 euroa) (xp pro)
Kaikissa erillinen näytönohjain ja kaikissa 1280*800 wxga näyttö, joka sopii elokuvien katsomiseen. Digikuvakäsittelyyn - no joo - mutta ollaan kyllä kaukana pöytämonitorien tasosta edelleen, jossa 19":ssa 1600*1200/32-bit. Em. kannettavissa 24-bit muistaakseni.
Macit jättäisin kaupan hyllylle.- Muffin Man
Rohkenen olla eri mieltä nimim. "valokuvien käsittelyyn" kanssa. Kuvankäsittely onnistuu kannettavalla siinä missä pöytäkoneellakin, jos ei tee kuvankäsittelyä työkseen (jolloin kunnon monitori on välttämätön).
Applen kannettavia voin taas suositella niiden toimintavarmuuden ja käytön helppouden/vaivattomuuden takia. Toisaalta, jos tarvitset käyttöösi suurempinäyttöistä kannettavaa (15" tai enemmän), jolta katsella elokuvia (ellet aio liittää kannettavaa johonkin suurempaan ulkoiseen näyttöön tai projektoriin), menevät uudet Macit hinnassa kyllä pitkäksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait523295Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso31044Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3910- 18827
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60724Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä44684Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es24666- 42610
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4607