SUPO kuuntelee puhelintani. Tarvitseeko SUPO lain mukaan tuomioistuimen päätöksen kuuntelulleen?
Puhelinkuuntelu
Kuunneltava
232946
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kyllä tarvitsee. Pahempaa sen sijaan on se, että SUPO pystyy kuuntelemaan myös ajatuksiasi. Siksi sinun kannattaa ottaa normaali villapipo (keinokuitu ei kelpaa) ja vuorata se sekä sisä- että ulkopuolelta nelinkertaisella alumiinifoliolla.
Pidät kyseisen myssyn päässäsi yöt ja päivät, sisällä ja ulkona, niin on siinä ajatuspoliiseilla ihmettelemistä;-)
Lienet SUPON mies, joten sinullekin sopinee hyvin luettavaksi tämä:
http://aikainviisaus.net/avfoorumi/viewtopic.php?t=2317
että, puhelinta kuunnellaan?! :O
Esitutkinnan suorittava viranomainen voi katsoa teknisen tarkkailun olevan erittäin tärkeää rikoksen selvittämiseksi. Teknisen tarkkailun aloittamiseen on saatava tuomioistuimen lupa. Lupa-asian käsittelyssä noudatetaan vangitsemisasian käsittelystä annettuja määräyksiä.
Jos teknisen tarkkailun aloittaminen ei siedä viivytystä, voi pidättämiseen oikeutettu virkamies antaa luvan, mutta asia on viipymättä saatettava myös tuomioistuimen käsiteltäväksi. Päättäessään luvan myöntämisestä tekniseen kuunteluun, tuomioistuimen tulee samalla määrätä julkisasiamies kuuntelun kohteen etuja valvomaan. Tehtävään määrätään asianajaja tai julkinen oikeusavustaja.
Telekuuntelua ja televalvontaa koskeva lupa voidaan antaa kerrallaan enintään yhdeksi kuukaudeksi. Päätöksessään tuomioistuin antaa tarkemmat ehdot ja rajoitukset toimenpiteen suorittamiselle. Esitutkinnan johtaja on velvollinen valvomaan, että ehtoja noudatetaan. Teleyritys on avustamisvelvollinen teknistä tarkkailua koskevissa asioissa. Sillä on oikeus saada korvaus poliisin avuksi tekemistään kytkennöistä ym. toimenpiteistä.
Mitä yhteistä on teknisellä tarkkailulla ja telekuuntelulla toistensa kanssa? Ne on ihan eri juttuja, copypeistaamisen lisäksi kannattaa lukea niitä pykäliä.
PS. Supo kuuntelee minunkin puhelinta, ja tätä iipparia.
Siinä lopussa mainita nimenomaan telekuuntelu?? No mua asia ei kiinnosta ja ihan sama, vaikka munkin puhelinta kuunnellaan.
Telekuuntelu voidaan kohdistaa ainoastaan Telefinlandin liittymiin. Elikuuntelu on taas Elisan ja saunakuuntelu on Saunalahden liittymiin. DNA:ta ei voi kuunnella.
Muutama vuosi takaperin naishammaslääkäri tuo-
mittiin, kun meni repimään ilman suostumusta
asiakkaansa suusta kaikki hampaat, joihin Supo
oli hänen nukkuessaan asettanut mikrofonit. Eli
olkaa tarkkana, ettei Supo pääse teitä yllättä-
mään. Suu kiinni nukkuessa.
Foliopipo kannattaisi nyt hankkia ja äkkiä! Mulla on sellainen päässäni kesät talvet, enkä ota sitä pois kuin parturissa ja hiuksia pestessä. Silloin yritän pitää mieleni tyhjänä joten ajatuksiani ei voi kuunnella. Saunassa en käy koskaan, joten Saunalahden liittymääni ei voi kuunnella.
...on siellä
aktiivisuudesta ja rohkeudesta, että saatiin puhelinkuunteluoikeus rikostapauksissa, oikeuden luvalla.
Nostakaamme hattua ja kohottakaamme maljat Hänelle!
Olihan miehensäkin ex-huumepoliisi, sittemmin peräti poliisipiirin kakkosena jossakin. Suku on vahvin ja pahin.
Tässä tapauksessa ei ole kysymys rikostapauksesta.
...jos ei oteta huomioon sitä, että olen törkeän virkarikoksen uhri!
Lupa 1 momentin mukaiseen telekuunteluun voidaan siinä säädetyin edellytyksin antaa myös, kun on syytä epäillä jotakuta liike- tai ammattitoimintaan liittyvästä sellaisesta
1) törkeästä lahjuksen antamisesta,
2) törkeästä kavalluksesta,
3) törkeästä veropetoksesta, törkeästä avustuspetoksesta,
4) törkeästä väärennyksestä,
5) törkeästä petoksesta,
6) törkeästä velallisen epärehellisyydestä, törkeästä velallisen petoksesta,
7) törkeästä lahjuksen ottamisesta, törkeästä virka-aseman väärinkäytöstä,
8) törkeästä säännöstelyrikoksesta,
9) törkeästä sisäpiirintiedon väärinkäytöstä tai törkeästä kurssin vääristämisestä taikka
10) edellä mainittujen rikosten rangaistavasta yrityksestä,
jossa rikoksella tavoitellaan erityisen suurta hyötyä ja rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti.
Lupa 1 momentin mukaiseen telekuunteluun voidaan siinä säädetyin edellytyksin antaa myös, kun on syytä epäillä jotakuta törkeästä parituksesta, jossa tavoitellaan erityisen suurta hyötyä ja rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti tai jota tarkoitetaan rikoslain 20 luvun 9 a §:n 1 momentin 3 tai 4 kohdassa taikka edellä mainittujen rikosten rangaistavasta yrityksestä.
Kuten jo sanoin, tähän tapaukseen ei liity rikosta, eikä edes epäilyä, mutta itse olen
TÖRKEÄN VIRKARIKOKSEN(LÄÄKÄREIDEN)UHRI!
Täällä on ihan mielenkiintoista keskustelua mm. eliittirikollisuudesta ja elitismistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000540&posting=22000000007775277
Ei ihmisen seuraaminen ole kummoinenkaan juttu. Sen näköjään jo tiedätkin. Ihmistä voidaan seurata myös monin muin tavoin kuin puhelinkuuntelulla. Tällaiseen ajojahtiin ja painostukseen voidaan käyttää uuden teknologian lisäksi myös hyvinkin perinteisiä keinoja.
Jos sinulla on sellasia asioita mitkä eivät kestä päivän valoa niin osta easy-kortti R-ltä äläkä anna sitä numeroa kuin rikos kumppaneille. Oikea RIKOLLISET ovat aina Poliisia askeleen edellä ! Se kenelle numerosi annat niin heidän ei saa talletaa numeroa muistiin sen vuoksi että jos kumppani jää kiinni niin sun numeroa sieltä ei löydy, Toiseksi oikeat tosi RIKOLLISET pitävät kaikki noita easy-liittymiä eikä mitään numeroita talleteta kortille. Näillä numeroilla hoidetaan ns, työasiat. Sitä numeroa mitä sinulta kuunnellaan niin hoidat ja puhut vai normaaleja asioita. Kannattaa tietysti ottaa huomioon se että nyt on kevättä rinnassa ja saattaa ola luulotautia. Toiseksi ns, piksi( Tyhjänpäiväset ) rikolliset epäilevät asiaa kuin asiaa. Kannataa ehkä pistäytyä Psykiatrin luona juttelemassa että omaa puhelinta kuunnellaan. Sitä kuuntelu jutusta kun ei ilmoteta etukäteen mitään.
Kuinka voit olettaa, etä SUPOn silmätikuksi joutunut olisi rikollinen? SUPOn silmätikuksi voi joutua periaatteessa kuka vaan. Usein kuitenkin kyseessä on keskimääräistä luovempi ja eettis-moraalisesti keskimääräistä vastuuntuntoisempi henkilö, jonka valehtelevan virkamieseliitin edustaja(t) kokevat uhkaksi. Tämmöinen henkilö kun voisi omalla toiminnallaan tuoda totuuden päivänvaloon!
SUPO voi määritellä käytännössä mielivaltaisesti kenet tahansa yhteiskunnaliseksi uhkaksi! Siksi onkin vähintä, mitä voidaan tehdä, tämä poliitikkojen keskustelu SUPOn valvonnan lisäämiseksi! No, ovathan nuo ehdotetut toimet parempaa kuin ei mitään!
Tietysti on myös ostettava puhelin, johon ei koskaan liitä omaa sim korttia.
Jos omistat kyykkypyörän tai hayabusan, olet jo kauan kuulunut seurattavien joukkoon.
Kytät ovat loisia, parasiittejä nämä homeperseet tekevät mitä lystäävät ja suut suppuun kuuntelevat vain mielenkiinnon vuoksi ihmisiä vuosikausia vaikka todellisuudessa ole minkäänlaisia perusteita ylitäerkeilevät, että näillä on jokin kyttäsvelvoite näiden pierulle haisevien kiimaisteen virkamisten toiminta on jatkuvaa perusoikeuksia loukkaavaa lisäksi näiden parasiittien joukossa on rikollisia henkilöitä jotka hyödyntävät salassapidettäviä härskisti käyttävät häikälemättömästi aseemansa hyväksi juoruavat ja myyvät salassapidettäviä tietoja jotta itse saavat taloudellista hyötyä jo vain itseään mielenkiintoisempien ihmisten tietoja SUPO:ssa tälläkin hetkellä henkilöä syytetään maanpetoksesta. Tälläistä rikollisorganisaatiota en kumarra koskaan luottamus on mennyt jo pelkästään Aarnion tapauksen johdosta jokaisen järkevän ihmisen pitäisi alkaa ajattelemaan omilla aivoilla näitä paskahousuja haisee asemalla kuselle, paskalle ja homeelle. Välähdys asemalla hometta jo vuosikymmeniä.
Olen lukenut jostain, että esimerkiksi aikaisin eläkkeelle menneet kapiaiset vakoilevat ihmisiä huvikseen ja osittain palkkion takia.
Niille maksetaan epävirallisesti vaikkapa supon agenttien toimesta.
Tällä tavoin saadaan paljon tietoa lakia kiertäen.
Ei kannata uskoa lainmukaisuuteen, tiedustelupalvelun toimintana.
Johan sille ajatukselle nauravat naurismaan aidatkin.