Vaikka Ruotsille jos ovat kiinnostuneita. Suomelle pelkkä rasite. Puolustaa pitää mutta varusmiespalvelusta ei ole. Kai laivat voi Ruotsiin mennä pysähtymättä Ahvenanmaallakin? Olisi risteilykin nopeampi. Suomelle ei kuitenkaan hyötyä ole.
Ahvenanmaan voisi myydä
20
3514
Vastaukset
- Anonyymi
Totta!
- Anonyymi
Ahvenanmaa on arvokas merellinen osa Suomea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahvenanmaa on arvokas merellinen osa Suomea.
Samalla tavalla kuin lapamato on arvokas suolistollinen osa siittä kärsivää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahvenanmaa on arvokas merellinen osa Suomea.
Sittenhän se kannattaa myydä.
- Anonyymi
Sen kymmenen kertaa käynyt kyseisellä saarella ja aina minua käsitelty kuin karjaa.
Puollan myymistä tai antamista eurolla jollekin. Tuskin ruotsi haluaa mokomaa kontilleen.
Venäjälle, loppuu paskan jauhaaminen, itsehallinto.- Anonyymi
Vaihtokaupassa saatava vähintään Solovetskin ja Valamon saaristot.
Eli mene vain esittämään ideaasi Putinille.
Yritä myös vakuuttaa Suomen hallitus (ja minut) siitä, että venäläinen sotilastukikohta Suomen ja Ruotsin välissä olisi hyvä idea.
- Anonyymi
Kannataa lukea tämä https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000008800319.html antaa hyvän kuvan siitä että millaisia vapaamatkustajia nämä saarelaiset ovat, miten heidän mielestään kaikkien muiden pitää heidän puolustamisensa huoltaa, ja miten heikkoja demilitarisaatiota puolustavien tekosyyt ovat.
- Anonyymi
Tuosta kukaan mitään maksa annama Puuttinille
aivan pelle porukkaa- Anonyymi
😂😂😂😂
- Anonyymi
Armeijaan sieltä, kun nyt asepalveluksen voi suorittaa ruotsin kielellä Dragsvikissä!
- Anonyymi
putin teki suuren virheen koska ei miehittänyt ahvenanmaata, vaikka hänellä on alueella kiinteistö, ahvenanmaa kuuluu perinteisesti venäjälle.
- Anonyymi
Voi ne suomeakin puhua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
putin teki suuren virheen koska ei miehittänyt ahvenanmaata, vaikka hänellä on alueella kiinteistö, ahvenanmaa kuuluu perinteisesti venäjälle.
Käynyt paskalla k.o tontilla
- Anonyymi
myydään ahvenanmaa venäläisille.
- Anonyymi
Myin sinut venäläisille.
Rahat jo toimitettu tililleni. Palvelukseenastumismääräys Venäjän armeijaan saapuu postiluukkuusi lähipäivinä.
- Anonyymi
Ja RKP lakkauttaa
- Anonyymi
Miten ajattelit sen jälkeen Suomen hoitavan kauppamerenkulun koska se kulkee Ahvenanmaan Suomen kautta?
Saisit aika kallista ruokaa kaupasta. - Anonyymi
Ahvenanmaa tarvitsee kipeasti lisää mustilaisia!
https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-168362
RKP ottakaa olkaa hyvä, vassoguu! - Anonyymi
jyrätään puolet saaresta tasaiseksi ja perustetaan sinne NATON tukikohta ydinaseilla varustettuna! silloin olisi jotakin hyötyä tuosta sisäsiitosesta ruotasalaisesta saaresta.
- Anonyymi00024
Vai niin...?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847