manki ei lähde käyntiin

Anonyymi

Mankiin on juuri vaihdettu uusi sylinterisarja, uusi mäntä ja tiivisteet eikä lähde millään käyntiin. Venttiilit on säädetty, kaasari putsattu, uudet bensat tankissa, kipinää tulee, uusi tulppa on ja kaikki sähköt katottu eikä lähde vaikka kuinka yrittäis polkea, työntämällä on myös yritetty käyntiin saada eikä vaan lähde. Kannen otin pois ja katoin että asennuksessa ei mennyt mikään pieleen kaikki on ok ajoituksen kans katsoin eikä lähde käyntiin. Osaisko joku kertoa mikä on vikana?

5

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      moottori vaatii toimiakseen sopivan polttoaine/ilma seoksen,oikea aikaisen/riittävän voimakkaan sytytyksen ja riittävästi puristusta.joku noista sun mankista puuttuu,se mikä se on puuttuva tekijä on sun tarvii selvittää itse.

      • Anonyymi

        ennen uutta sylinterisarjan vaihtoa manki toimi ihan normaalisti joten seokset ainaki on kunnossa, puristuksia on sen verran että käyntiin pitäisi lähteä ja on sitä yritetty työntämällä saada käyntiin mutta ei lähde. Kipinä on hyvä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ennen uutta sylinterisarjan vaihtoa manki toimi ihan normaalisti joten seokset ainaki on kunnossa, puristuksia on sen verran että käyntiin pitäisi lähteä ja on sitä yritetty työntämällä saada käyntiin mutta ei lähde. Kipinä on hyvä

        ihan niin kun tossa edellä on kerrottu moottorin vaatimat asiat toimiakseen niin joku niistä ei toteude tossa sun mooottorissa.se mikä siitä puuttu tai on pielessä sun täytyy itse selvittää,sitä kun ei oikein pysty näkemättä ja kuulematta etänä selvittämään.


    • Anonyymi

      Oisko jako pielessä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10619
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      127
      10159
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      5003
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      124
      4112
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3449
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3165
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe