Important Battery Message

Anonyymi

Laitteeseen vaihdatettu täysin alkuperäinen akku. iPhone XS malleissa puhelin huomauttaa vaihdetusta akusta ettei tunnista varaosaa koska Apple on parittanut tehtaalta tulleen akun piirilevyn kanssa. Sama huomautus siis tulisi jos vaihtaisi keskenään kahden uuden puhelimen akut.

Eikö ilmoitusta saa pois?

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todennäköisesti ei saa, ellet käytä laitetta Applen virallisessa huollossa. Luultavasti he laskuttavat uuden akun, eivät varmasti suostu parittamaan "väärää" akkua koska Applen politiikka jne.

      iPhone 12 ja 13 ovat myös hyvin nirsoja vaihto-osien suhteen, niihin ei voi vaihtaa esim. kameraa, näyttöä tai tiettyjä sensoreita ilman että kamerasovellus menee sekaisin tai faceID lakkaa toimimasta. Kaikki siksi että Applen kehittäjät ovat varta vasten ohjelmoineet luurin siten että osia ei voi vaihtaa kuin Applen virallinen huolto.

      Applella on nykyään (ainakin jenkeissä) jonkinlainen "Independent repair"- ohjelma, jonka kautta kolmannen osapuolen korjaajat voisivat tilata virallisia osia. Ohjelma on kuitenkin täysi vitsi ja luotu lähinnä harhauttamaan niitä jotka valittavat ultraprotektionistisesta korjauspolitiikasta, eli käytännössä suunniteltu niin hankalaksi että korjaajalla ja asiakkaalla kasvaa tatti otsaan ennen puhelimen kuntoon saamista.


      Voi miettiä haluaako jatkossakin olla kyseisen omenakioskin asiakas. Toisella puolella korttia on hyvin toimivat ohjelmistot ja hyvä käyttäjäkokemus niin kauan kuin kaikki toimii (ja muutkin laitteesi ovat samaa merkkiä...), toisella puolella törkeästi nykyisen ylikulutuksen vähentämisen kanssa ristiriidassa oleva maksimaalisia voittoja tavoitteleva politiikka.

      • Anonyymi

        Toisella puolella korttia toimii hyvin ainostaan haittaohjelmat, kunnon sovveluksiahan ei saa kuin muutaman jotka on köyttökunnossa ilman haittaohjelmia.
        Miten flubot, onko vaivannut?


      • Anonyymi

        Nykyään ei kannata hankkia mitään Applen laitteita. Ovat niin suljettuja että kodin muutkin laitteet pitää olla Applen jotta hommat pelittäisi ongelmitta. Android taas on avoin eli se keskustelee melkein minkä tahansa laitteen kanssa ongelmitta..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyään ei kannata hankkia mitään Applen laitteita. Ovat niin suljettuja että kodin muutkin laitteet pitää olla Applen jotta hommat pelittäisi ongelmitta. Android taas on avoin eli se keskustelee melkein minkä tahansa laitteen kanssa ongelmitta..

        Avoin muunmuassa flubotille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3525
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      201
      2267
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2110
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1852
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1108
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      890
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      872
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      792
    Aihe