"Viisivuotiaiden autojen merkkitilastojen huonoimmat ovat Dacia (19,4%), Tesla (16,5%) ja Renault (15,6%)"
Ainakin 5-vuotiaiden osalta Tesloissa toiseksi eniten hylkäyksiä. Vanhempia malleja Traficom ei valitettavasti julkaissut. Uudemmat taas niin uusia ettei tilastot vielä paljoa kerro.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/d3179eb2-ccaf-4036-ba7d-d17c661896d7
Traficom: Teslalla toiseksi suurin hykäysprosentti katsastuksessa
10
457
Vastaukset
- Anonyymi
Eli käytännössä joka 6. Tesla hylätään katsastuksessa. Ja puhutaan vain 5 vuotta vanhoista autoista.
- Anonyymi
Aika paha jos jo 5-vuotiaista joka Tesla 6. hylätään.
- Anonyymi
Kovin paljon uudemmista ei saa katsastustilastoja kun ensimmäinen katsastus on vasta neljä vuotta käyttöönotosta.
- Anonyymi
Käyttämättömät ruostuneet jarrut ja turhien hupikiihdytysten tuhoamat tukivarret Tesloissa hylkäyksien syynä lähinnä.
Ei ole vaikeaa käyttää Teslaa niin, ettei hylkyä tule. - Anonyymi
Vuosia on ollut sääntö, että ensimmäinen katsastus on 4 vuotiaana ja seuraava parin vuoden päästä.
- Anonyymi
Raskas auto... paljon tehoa.
Ei ihme, jos on ongelmia jousituksen, ripustuksen ja puslien kanssa.
Saksan tiedot jo aiemmin:
"Yleisimmin vikoja on valoissa ja jarruissa. Lisäksi ongelmia löytyy tyyppiviaksi saakka myös pyöränripustuksista."
Nolointa on valoviat... sähköön erikoistuneessa autossa.- Anonyymi
Niin,noh, eihän se Tesla ole mikään Toyotalaatuinen.
Taitaa ne polttoainesäästöt mennä pärnäselle?
- Anonyymi
Katsastustilastot eivät koskaan kerro autojen laadusta vaan ne ainoastaan erottelevat ne autot joita ei ole tarkastettu ja korjattu ennen katsastusta, ja ne jotka ovat korjattu !!
- Anonyymi
Ei mun Toyotalle ainakaan ole koskaan tehty mitään korjauksia ennen katsastusta. Aina ovat lapäisseet syynin kymmeniä vuosia!
- Anonyymi
Joo ja minä olen Saksan kuningas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs541708- 161574
- 821393
- 1741386
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3031317- 201258
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98975Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61958Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33923- 347845