Concerta toimi erittäin hyvin alussa mutta keskittyminen alkoi taas huonontua noin kuukauden tai parin sisällä mutta auttoi motivaatiossa ja pysyi virkeänä.
Kokeiltiin myös Methylphenidate Mylania. 1 tabletti päivässä, 2 tarvittaessa mutta silti ei keskittyminen parantunut huomattavasti.
Noh, nyt sitten melkein kuukausi sitten kysyin lääkäriltä että voitaisiinko kokeilla Elvansea ja voin kyllä sanoa että ensimmäinen viikko oli kamalaa.
Ahdistusta, masennusta, vaihteleva mielialan vuoristorata, päänsärkyä, unettomuutta, ei tullut syötyä, robottimainen olo, väsymystä jne.
Keskittyminen kesti päivällä ok mutta iltapäivällä alkoi mainitsemani sivuoireet.
Aloin sitten lukemaan enemmän lääkkeestä ja syöminen nukkuminen erittäin tärkeää joten pakotin itseni syömään ja juomaan vettä runsaasti joka päivä mikä auttoi huomattavasti.
Mutta silti helposti masentuu tietyistä asioista ja tulee se robottimainen olo, ja keskittyminen herpaantuu noin 4-5 tunnin kuluttua ja ilmenee myös väsymystä.
Mahtaako enään olla muita vaihtoehtoja jos metylfenidaatti ja lisdeksamfetamiini ei toimi?
Alkaa jo olla vähän epätoivoinen olo. Olisin niin helvetin tyytyväinen kun saisi hyvän keskittymiskyvyn ilman kamalia sivuoireita.
Mitäs sitten kun Concerta ja Elvanse ei toimi?
Anonyymi
0
1787
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1192440Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401592Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6481039- 106993
- 71972
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76720Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik32712- 70706