Konstantiinista tehdyn vastuslangan läpimitta on 1.8 mm ja pituus 1.5 m. Langan päiden välillä on jännite 2.0 V
a) Mikä on langan resistanssi?
b) Kuinka suuri sähkövirta langassa kulkee?
Anna vastaukset oikealla määrällä merkitseviä numeroita sisältäen yksiköt, esim. hitausmomentti on 5.0 kg*m^2.
a) Resistanssi on ___ Ω
b) Sähkövirta on ____
Osaisko joku auttaa miten tää tehtävä tehdään? Monta tuntia epäonnistumisia eikä vaan tuu oikeeta lukemaa.
Apuja tehtävään
9
334
Vastaukset
- Anonyymi
Menisikö näin:
Resistanssi on:
Materiaalin ominaisvastus kertaa langan pituus jaettuna langan poikkipinta-ala.
Konstantiinin ominaisvastus on: 0,50·10−6 Ωm
Langan poikkipinnan säde on: 1,8 mm / 2 = 0,9 mm = 0,0009 m.
Langan poikkipinta-ala on: pii kertaa edellä laskettu säde potenssiin 2.
Näillä tiedoilla (kun lisäksi langan pituus on 1,5 m) voit laskea resistanssin R = 0,29 Ω.
Kysytty virta on 2 V / laskettu resistanssi 0,29 Ω = 6,8 A.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Resistiivisyys - Anonyymi
Eikö tehtävässä ole annettu mitään tiettyä ominaisvastuksen arvoa konstantaanille?
- Anonyymi
Konstantiinin resistiivisyys on 49
Resistiivisyyden lämpötilakerroin on 0,01
Termojännite on -34- Anonyymi
Mikä on resistiivisyys, ominaisvastuksen ja johtokyvyn tiedän?
- Anonyymi
Pystyisikö joku kirjoittamaan tehtävän kaavan?
- Anonyymi
R = ρ l / A
I = U / R
- Anonyymi
Langan hitausmomentti on tärkeä kun kaavoja johtaa.
- Anonyymi
Samaten ratkaisijan perseilyprosentti
- Anonyymi
Pystyisikö joku laskemaan tämän mulle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711931Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211079Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526407Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2265222Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743558
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502523Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735