Puimurilla saa tappaa jos on kiire työhommissa

Anonyymi

Ihmishengen hinta on kyllä Suomessa nolla.
Oikeusvaltio Puolassa puhutaan vastaavassa tapauksessa 10 v minimi
linna reissusta ja korvaukset tapetun omaiselle ovat aivan eri luokkaa.
Jos tappaja olis pistäny puimurinsa kuljetuskuntoon 7min niin olis
yks ahkera nuori elossa.

10

1386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maanviljelijä on se mikä tuo leipää sinunkin pöytään. Tekevälle sattuu.
      Samahan se on jos joku ajaa kännissä jonkun kuoliaaksi niin ei siitäkään juuri mitään saa.
      Mitä tuosta muka pitäisi saada? Nyt ei olla missään puolassa.

      • Anonyymi

        Eipä tainnu se nuori autopoikakaan kovin hiljaa puimuria vastaan ajaa?
        Kumpaakaan en puolusta enkä syytä mutta suuresti epäilen että normi nopeudella olisi poika vieläkin hengissä!
        Kovasti kiinnostaisi myös onnetomuuden faktatiedot että oliko kuskilla edes turvavyö kiini ja mikä oli oikea nopeus ja kulkiko auto JO kenties keskiviirun väärällä puolen?
        Aika kova pitää vauhti olla että nyky kalustolla ittesä teloo jos turvavyö olis kiinni,sen verran olen kolareita nähny että pahemmistkain hengissä ovat selvinneet,jopa kaaharit.


      • Anonyymi

        Syylliselle eli puimurin kuskille olisi pitänyt antaa edes kirjallinen huomautus.


    • Anonyymi

      Käsittääkseni ylileveän kuljetuksen edellä pitäisi kulkea varoitusvalolla kulkeva auto sekä edessä että takana.

    • Anonyymi

      Vitun sokee teini kun ei nää puimuria suoralla tiellä turha itkemään oma moka.

      • Anonyymi

        Et ilmeisesti ole ajanut kyseistä kohtaa kun ilta-aurinko sokaisee totaalisesti etkä nää mitään. Ehkä elämä vielä opettaa siinäkin asiassa. Siltikin ylileveän kuljetuksen eteen ja taakse varoitusautot oltava.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et ilmeisesti ole ajanut kyseistä kohtaa kun ilta-aurinko sokaisee totaalisesti etkä nää mitään. Ehkä elämä vielä opettaa siinäkin asiassa. Siltikin ylileveän kuljetuksen eteen ja taakse varoitusautot oltava.

        Jos ei nää mitään niin ei kannata ajaa,voi mennä henki..:)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos ei nää mitään niin ei kannata ajaa,voi mennä henki..:)

        Huomaa hyvin ettet ole kokenut todellista ilta-auringon häikäisyvoimaa. Kyllä se nyppylän takaa tulee todella äkkiä eikä siinä ehdi tehdä mitään. Tulee tässä mieleen Pukkilantien ensimmäisen kallioleikkauksen kohdalla tapahtunut pikkutytön yliajo jossa aurinko sokaisi kriittisellä hetkellä auton kuljettajan. Siltikään ei puimurikuski voi pestä mustaa valkoiseksi omalta osaltaan.


    • Anonyymi

      Kun tappaa laittomalla kulkuvälineellä ihmisen niin Suomessa siitä saa vain pienen sakon. Mahtoiko edes puimurikortti mennä hyllylle? Tuskin!

      • Anonyymi

        Ei mennyt, oli niin pieni rike että sai vain pienen sakon.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5656
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      394
      2408
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2340
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2007
    7. 112
      1913
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1617
    9. 383
      1377
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1223
    Aihe