Onkohan alkoholismi jo ottanut vallan

Anonyymi

Mies juo joka viikko, en tiedä paljonko menee arkisin, mutta viikonloput pitkälle nesteellä eletään eli ei syö, vaan juo. Kaikkeen liittyy juominen, mitään ei voi tehdä ilman oli kyse sitten talon maalauksesta tai kaupungilla käymisestä. Suuttuu, jos juomisen ottaa puheeksi. Hänelle on asiasta maininnut perheen lisäksi lääkäri. Ei pidä omaa juomistaan liiallisena, sillä käyhän hän töissä ja hoitaa asiansa. 24 annosta menee helposti viikossa, mutta tarkkoja määriä vaikea sanoa. Ikinä juominen ei jää pariin, vaikka sellaista usein lupaa. Kännissä saattaa olla hyvin riitaisa. Haisee viinalle usein ja joskus yrittää salata asian. Saattaa joskus kadota luonani ja löytyykin viereisestä baarista ihan vain yksiltä. Tekosyyt löytyy, on rankka työ, stressi, ahdistus tai sitten vain pitkästä aikaa tapaa jonkun kaverin niin sitä pitää juhlia. Ei oikeastaan ikinä näe kavereita selvänä, juominen on aina mukana kuvioissa. Vastahakoisesti saattaa joskus myöntää juomisen olevan jonkinlainen ongelma, mutta ei vielä niin iso ongelma, että jotakin pitäisi tehdä, elämä kun on nauttimista ja elämistä varten ja ilman viinaa ei voi olla kivaa. Minä olen nipottaja, jos juomisesta asiallisesti mainitsen ja fiiliksen pilaaja. Selittelee määriä ”ei minulla kuusi olutta missään tunnu” mutta ei ymmärrä tai halua ymmärtää sen johtuvan toleranssista. On ärtyisä ja lyhyt pinnainen, mutta kun saa tuopin tai pari kurkusta alas niin muuttuu niin ällöttäväksi lepertelijäksi. Kunpa näkisi itsensä ulkopuolelta. Sukujuhliin kutsuttiin, tuli ehtona että hän ei joisi… Ikinä ei juhlat pääty nätisti, vaan konttaus kunnossa kiukuttelemalla tullaan kotiin.


Kannattaako lähteä menemää heti, kun suhde ei vielä kovin pitkällä?

11

1444

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmettelee myös mihin hänen rahansa menee, kun muilla saman verran tienaavilla on varaa ostella vaikka mitä. Usein morkkis seuraavana päivänä, niin on pahoillaan, kunnes taas mennään

    • Anonyymi

      Alkoholisti on alkoholista riippuvainen ihminen, krapulan oireista pääsee eroon vieroituskuurilla vähintään 3 kk. Alkoholismista ei pääse koskaan eroon vaan alkoholisti on sitä aina vaikka raittiinakin. Miten sitten alkoholisti voi pysyä raittiina, -siihen sanoi kerran yksi viisas mies: joko hurahtaa uskoon tai saa semmoisen muijan ettei hänellä ole mitään mahdollisuuksia (juoda).

    • Anonyymi

      On ottanut vallan, eikä kovin helpolla päästä uhristaan irti :(
      Vaikea saada mitään hoitoakaan varsinkaan kun alkoholi sumentaa ajattelun niin ettei ymmärrä tarvitsevansa apua.
      Varo, ettet mahdollista juomista yhtään. Jos rakastat, anna mennä rähmälleen, se on yksi hyvin harvoista keinoista saada silmät auki ennen kuin on myöhäistä. Sinä tai alkoholi. Näin sanoo myös alkoholismista selvinneet

    • Anonyymi

      Onpa ikävä tilanne. Ei sinun kannata vuosiksi jäädä katselemaan moista touhua. Ei ole yhtään normaalia jatkuva viinan kanssa läträily. Varmasti turhauttaa sinua. En usko että asia muuttuu ennen kuin hän itse hoksaa (jos hoksaa) ettei näin kannata enää jatkaa vaan muutosta on tultava. Voit yrittää avittaa häntä hoksaamaan jos jaksat.
      Onnea ja menestystä.

    • Heitä pallo hänelle. Aseta vaihtoehdoiksi sinä tai pullo ja pysy sanojesi takana.

    • Anonyymi

      Mies juo jokainen päivä. Aloittaa varhain aamupäivisin ja jatkaa pitkin päivää.
      Siitä ei ole muuta haittaa kuin se, ettei ole loppuillasta mitenkään henkevää keskusteluseuraa. Jää myöhään illalla katselemaan yksin TV:ta ja kömpii nukkumaan ennen puolta yötä.
      Tuota jatkuu muutaman viikon ja sen jälkeen toista äärilaitaa muutama kuukausi.
      Ylvästelee vielä verikokeiden tuloksillaan.

    • Anonyymi

      Alkoholi sotkee helposti läheistenkin ihmisten välit. Itse olen päihteidenkäyttäjän äiti. Vähän yli vuosi sitten alkoi selviämään tämä tilanne, tai jo- tila, mikä aikuisella lapsellani on, ja, minua pelottaa että päihteet aiheuttavat hänelle täysin turhan ennenaikaisen kuoleman.
      Yritetetty on valistaa, ihan kauniisti kirjoittaen asiaa alkoholin haitoista.
      Nyt ennen äitienpäivää sain aivan karmivan puhelun tältä lapseltani, ja päätin ettei minulle koskaan enää saa soittaa päihdepäissään.
      Aiemmin on ollut syyttelyä aiheetta, ja rahan kerjäämistä(aikuinen!)
      Tietää varsin hyvin, mitä ajattelen päihteiden liikakäytöstä.
      Otan joskus yhden tölkin olutta itsekin, mutta ei siitä arviointikyky mihinkään mene, että alkaisin hätyyttää kännipuheluilla lähiomaisia, ja suoltaisin vaikka mitä karmeaa suustani. En pidä pahana sitä jos kerran kuukauteen sen tölkin olutta juo.
      Ihmettelen, miten sitä ylipäätään kukaan voi juoda niin paljon alkoholia ettei ymmärrä puhuvansa oman vanhempansa kanssa puhelimessa, että vähän valikoisi mitä puhuu.

      Onneksi, ja valitettavasti tämä aikuinen lapsi elää kaukana, ettei voi kasvokkain helposti päästä edes puhumaan kanssaan, kun on selvä, että jos hankkisi vaikka apua päihdeongelmaansa.
      Elämäni on muuttunut jatkuvaksi hälytystilaksi koska milloin tahansa voi tulla tieto, että lapselleni on sattunut jotain vakavampaa, tai henki lähtenyt.

      Päässäni on näinä aikoina käynyt monenlaista ajatusta. Ei htään sellaista josta olisi hänen elämäänsä mitään hyötyä, koska se raitistuminen on itsestään kiinni. Mitään en voi enää tehdä asialle.
      Kun toisen vanhempansa luota asumasta aikoinaan lähti ammattikouluun, siellä ollessa jo ilmeisesti lipesi alkoholiin.

    • Anonyymi

      Kuusi olutta ei tunnu missään ja yhdestä käytös muuttuu? Tuossa vain yksi ristiriita. Ristiriitaista koko meininki. Selvitä asia tai lähde. Ps. On alkoholisti.

    • Anonyymi

      Vastaus kysymykseesi: kannattaa.
      Selviä alkolistin tuntomerkkejä vaikka millä mitalla. Alkoholisti ei niitä "näe", koska hän on riippuvainen, addikti. Addiktio on muodostanut ajatusmaailman, jossa kaikki, mikä vähentäisi juomista, on vihollinen. Puolisosi on addiktionsa vanki.
      Alkoholisti ei herää tekemään tilalleen mitään ellei hän menetä ja paljon.
      4 A:n luettelo - Alkoholi. Ansionmenetys. Av(i)oliitto. Asunto.
      Alkoholisti ei välitä läheisistään. Juominen on tärkeämpää kuin rauha parisuhteessa. Lapsia ei kannata ryhtyä alkoholistin kanssa tekemään. Monille tärkeämpää on juominen. Näkymätön virtahepo/elefantti olkkarissa aiheuttaa ahdistuksesta paksua ilmaa.
      Jotkut kausialkoholistit heräävät todellisuuteen silloin kun on tullut möhlittyä ja pelko menetyksistä ja huono olo vahva. Katuva anteeksipyytely ei kauaksi kanna.
      Syy juomiseen eli vika löytyy muista.
      Alkoholisti ei yleensä halua hoitoon. Joillekin psykoterapiasta tms olisi jo iso apu itsensä löytämiseen ja mahdolliseen tervehtymiseen, mutta moni pelkää, sillä siellä alla on aina jotain.

      Alkuperäinen kysyjä on oikeaan suuntaan menossa. Sinä et voi olla toisen pelastaja. Pelasta ensin itsesi, hae tukea ammattilaisilta, ymmärrä tilanne, älä anna alkoholistin vetää itseäsi alas. Älä usko lupauksiin, lupaus ei maksa mitään ja sen sanominen saa alkoholistin olon tuntumaan paremmalta. Sinä pärjäät omilla jaloillasi. Kaikenlainen ihmissuhteen katkaisu vie aikansa. Satuttaa. Mutta mitä aiemmin toimit, sitä pidempään voit elää vapaasti hengittäen. Alkoholi on puolisosi rakastaja, jota vastaan sinä et ysty taistelemaan.

      Sinä pärjäät. Luota siihen.❤

    • Anonyymi

      Jätä se SIKA !!!

    • Anonyymi

      Kuvailemasi alkoholinkäyttö on alkoholismia. Mies on alkoholista riippuvainen, kun alkoholi on kuvassa mukana aina. Siitä on juhliminen ja elämästä nauttiminen kaukana. Pahempaa on tulossa.

      Et voi häntä auttaa, auta itseäsi, pelasta oma elämäsi, jos vielä voit. Eli jätä tyyppi ensi tilassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      44
      948
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      470
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe