Kumppanin perhe triggeröi syömishäiriötä

Anonyymi

Olen jo anoreksiasta parantamisessa erittäin pitkällä, mutta kumppanini perhe onnistuu tökkimään aina kipeään kohtaan. Toinen vanhempi puhuu omasta kehostaan rumaan sävyyn ja haikailee nuoruuden kehonsa perään, joka on ilmeisesti ollut urheilun näännyttämä. Hän toistelee ettei hänellä ole nälkä tai että on syönyt riittävästi tälle päivälle tai että nyt ei ole varaan syödä. Hän ahmii etenkin makeaa ja on huonolla tuulella siitä. Heillä on epäsäännöllinen ruokailurytmi. Pahinta on, että tämä vanhempi tekee tämän teini-ikäisen lapsensa (ja minun) edessäni. Teini kiukuttelee ja jättää useasti syömättä tai on super nirso. Hän sanoo aggressiivisia asioita syömiseen liittyen. Kaikki tämä triggeröi minua valtavasti ja voin huonosti ruokapöydässä heidän kanssaan. Jään ajatuksiini spiraloimaan eikä se ole hyvä.

Mitä voisin tehdä asialle? En ehkä voi muuttaa heidän ajatuksia itseensä liittyen, mutta jotakin täytyisi tehdä, jotta voisin itse paremmin. En ole puhunut asiasta muiden paitsi kumppanini kanssa, koska en tiedä miten enkä ole varma, haluanko jakaa tätä puolta itsestäni heille.

0

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        375
        8275
      2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        162
        2616
      3. Oletko samaa mieltä

        Että on parempi olla erillään?
        Ikävä
        76
        948
      4. Sylikkäin.

        Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
        Ikävä
        60
        863
      5. Kuka pistetty kylmäksi

        Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
        Kajaani
        12
        850
      6. Postilaatikoista

        Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
        Kihniö
        25
        836
      7. Nainen arvaa kuka

        En ikävä kyllä elä enää pitkään
        Ikävä
        55
        833
      8. Sano nyt kiertääkö

        Huhut meistä tai jostain muusta?
        Ikävä
        64
        812
      9. Mietin että

        Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
        Ikävä
        46
        786
      10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

        "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
        Maailman menoa
        69
        725
      Aihe