häipyvät maalliset murheet mielestä, on kuin köllisi pilven päällä tulpat korvissa ja mieli tyhjänä kuin valkoinen paperiarkki, se on Nirvana.
Toyotalla kun ajaa
4
73
Vastaukset
- Anonyymi
toyotaa ei saa mukaan. kun joutuu pannuhuoneen lämmitäjäksi.
- Anonyymi
Olenkin ihmetellyt toyotistien liikennekäyttäymistä. Mitä mömmöjä he käyttävät ajaesaan kun joutuu täydelliseen nirvanaan ja pää tyhjenee.
- Anonyymi
Toyotan koeajo päättyi navetan ovien läpi rehusiiloon – autosta löytyi rukoileva alaston mies
Koeajo uudelle Toyota Auriksella sai erikoisen lopun elokuisena yönä.
Noin 60-vuotias mies lähti koeajoreissulle Jyväskylästä uudenkarhealla japanilaisella. Matkan määränpäänä oli Helsinki.
Lahteen tultaessa mies uskoi olevansa jo Helsingissä. Matka jatkui Lahdesta edelleen syrjäiselle maatilalle Asikkalaan, eikä mies tiennyt miksi hän sinne ajoi.
Maatilan pihapiirissä on vanha navetta. Kuski huristeli navetan parvelle johtavaa siltaa pitkin suoraan pariovien lävitse. Lähes 200 kilometrin koeajoreissu päättyi parvella olevan rehusiilon seinään.
Tilan väki heräsi aamulla neljän aikaan kovaan rysäykseen ja löysi parvelta ruttuun ajetun Auriksen. Autossa istui alaston mies sekavassa tilassa ja rukoili Jumalaa.
Paikalle hälytetty poliisipartio kaivoi etälamauttimen ja käytti sitä kuskiin. Mies oli edelleen sekavassa tilassa.
Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa syyttäjä vaati miehelle rangaistusta törkeästä vahingonteosta.
Käräjäoikeus jätti miehen syyntakeettomana tuomitsematta. Ratkaisu perustui useisiin lääkärinlausuntoihin.
Taustalla olivat miehen mielenterveysongelmat. Hän oli jättänyt lääkkeensä syömättä.
Tämän vuoden Auris meni törmäyksessä lunastuskuntoon. Vahinkoa soviteltiin, ja mies joutuu maksaan 26 500 euron arvoisen auton tuhoutumisesta 2 500 euroa. Navetan pariovista hän on maksanut tilanomistajalle 1 500 euroa.
Auton mies sai viikonlopuksi autoliikkeestä, jossa hänen ajokuntoaan ei ollut epäilty.
Oikeudessa keskusteltiin pitkään vanhan navetan parven kantavuudesta ja hämmästeltiin, että se kesti auton painon.
Käräjäoikeus antoi jutussa ratkaisun tiistaina.
https://www.is.fi/autot/art-2000005913846.html - Anonyymi
Tuleeko Tojolla ajellessa tuonpuoleinen aina mieleen?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot453500Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe172890- 282564
- 692254
- 182151
- 422047
- 561901
- 581686
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111553- 171415