Onko nikotiini kuin bentsot?

Anonyymi

Bentsodiatsepiinit (diapam, medipam jne) rauhoittavat. Onko nikotiinilla samanlainen vaikutus? Auttaako ahdistukseen tai jännitykseen? En ole ikinä tupakoinut, mutta nyt olen ujona ja ahdistuneena miettinyt aloittaisiko vanhoilla päivillä nikotiinipurukumin käytön. Tupakkamiehet toteavat aina että "nyt pitää vetää hermosavut". Nikotiini vissiin auttaisi myös sykkeen nousussa eli ei palelisi niin paljoa (todella matala leposyke) ja verenpainekin nousisi eli lämpimyys paranisi (matala verenpaine).

7

1405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi auttaa mutta sitten kun niksakoukussa olet ja ilman nikotiinia niin se luo vaan entistä enemmän ahdistusta ja/tai jännitystä. Ei voi suositella. Yksi maailman addiktoivimpia aineita mutta vailla suurta vaikutusta.

      • Anonyymi

        Ei todellakaan voi suositella ei. Kokeile mielummin kovempia.


    • Anonyymi

      Nikotiini luokitellaan HUUMEEKSI. Verrataan siis heroiiniin ja vastaaviin. Älä ala jauhamaan mitään purkkia, äläkä muutakaan missä on NIKOTIINI HUUMETTA.

      • Anonyymi

        Ei sitä purkkia varmaan kukaan ole jauhamassakaan.


      • Anonyymi

        Älä nyt liioittele. Nikotiini on päihde ei huume


    • Anonyymi

      Nikotiini lähtökohtaisesti pahentaa ahdistusoireita, eikä vaan vähän. Sanonta tulee vieroitusoireiden (mkl. ärtyvyys, keskittymiskyvyn vaikeus) itsehoitamisesta.

    • Anonyymi

      nikotiini auttaa ahdistukseen lopettamisen jälkeen monenkuukauden jälkeen oli vielä paska olo niin aloin käyttämään enkä lopeta koska muuten kyllä paska olo vaikka olisi päässyt riippuvuudesta eroon vaikka en kyllä psyykkisesti päässytkään koskaan mutta ei lopettaminen vaikeaa ollut mutta nikotiinin nousu on mukava savukkeista en edes tunne nikotiinin vaikutuksia enkä ole polttanutkaan ikinään muutamaa savuketta enemmän johtuu toleranssista sekin kyllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      158
      10065
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5504
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3939
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      50
      2725
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      75
      2440
    6. 81
      2239
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2046
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1858
    9. Roger Karimus

      – Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun
      Voimailulajit
      2
      1621
    10. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      141
      1525
    Aihe