Kirjoitan hommelista joka on varmaan monelle ihan selvä, vaan ei kaikille. Ei itse tuotetta eli asiaa kauppaavalle missukalle ilman mitään teknistä tajua vaan homma menee jankuttamiseksi josta asiakkaalle tulee tyhmä olo. Nimittäin:
Oletteko törmänneet tilanteeseen jossa liittymää tyrkyttävä tytsy tai geelitukkainen jone yrittää myydä liittymää sillä perusteella että varmasti kuuluu mökillä? Sitten kysytään paikkakunta ja katsotaan kartalta ja haa, kyllä tulee siellä täydet tolpat tjsp.
Jos ja kun ei tulekaan seuraa pulma. Nimittäin; mikään kartta ei tietääkseni ota huomioon ympäröivän metallin, häiriölähteiden tai kenties edes maastonmuotojen vaikutusta. Jos mökkini on montussa jonka pohjalla menee rautamalmisuoni tai joku uraanisuoni sekä mökki on lähinnä metalliromis jossa pyörii raskaat isolla virralla käyvät työstökoneet ei kartta sitä voi tietenkään todeta.
Kuuluvuuskartta on laadittu jollain keskiverto-erkin keskivertomökin keskivertokuuluvuudella tukiaseman kantomatkasta harpilla vai mikä on se edellytys ASIAKKAALTA jotta luvattu signaalinvoimakkuus saavutetaan? Johan menee tytsä hiljaiseksi. Ei kai se signaali pommisuojaan ilman muuta tule täyttä tappia, vaan mihin oloihin ja millä kuun vaiheella?
Näistä syistä liittymää pitäisi päästä kokeilemaan livenä kohteeseen ja sitten mahdollisesti palauttamaan jos ja kun ei toimikaan miten myytiin. Jos vaan jaksaa hirveesti puliveivata ja ajella. Ja sopii sille liittymää tarjoavalle pop-up-myyjälle. Enpä tiedä onnistuuko.
Oman hommani olen ratkaissut yhdellä pääliittymällä ja sen rinnalla prepaid-liittymillä jotka toimivat jos toimivat ja missä ikinä sattuvatkaan ja käyttö maksaa vain toteutuneesta eli eivät pyydä leipää jollei kuulu eli pysty käyttämään. NIIDEN RINNALLA on sitten aurinkokennoin ja tuuligeneraattorilla ladattavalla akkusysteemillä pyörivä satelliitti-internet josta jaan wifiä mökin tontille. Joku systeemi toimii nyt luultavasti aina.
Ihan halpaa tai helppoakaan ei ollut pystyttää moinen järjestely mutta vieraat ovat kiitelleet kun yhteydet pelaavat - jopa sähkökatkokaan ei haittaa ja väitän ettei se bimbo pysty tekemään kilpailevaa tarjousta. Siksi joskus huvittaa (usein ärsyttää) kun itsevarmana jonkun pikakurssin jälkeen tarjoutuvat laittamaan laajakaista-asiani kuntoon. Voin kuvitella kuinka jossakin Töölössä ollaan tumput suorana itkemässä kun menee maa myttyyn ja yhteydet poikki ja kämppä kylmenee ja pimenee. Ja tässä voi paljastaa suunnilleen siten etten luota enää yhtään mihinkään tässä valtakunnassa niin paljon kuin omiin ratkaisuihini.
Kuuluvuuskartta-niminen kusetus
6
697
Vastaukset
- Anonyymi
Jos mökkisi on montussa ja maston suuntaan estettä niin ei netti kuulu eikä telkkari näy. Tästä on monella kokemusta.
Siksipä siis ota selvää missä suunnassa ne tolpat ovat joihin pitäisi saada yhteyttä. Sitten maastokartta kouraan ja määrittelemään mitä sinun ja tolpan välissä oikeasti on.
Suunta-antennista tolpan nokassa voi olla yllättävää apua. Jos tiedät tarkkaan mihin olet tähtäämässä niin halpa satelliittikäyttöön tarkoitettu metrinen paraboloidi antaa helposti 24 desibeliä lisävahvistusta 2 GHz taajuudella sen polttopisteeseen sijoitetun laitteen antennille. Sellaisella saa kauempanakin sijaitsevan tolpan kuulumaan.
https://www.rfwireless-world.com/calculators/parabolic-dish-antenna-calculator.html - Anonyymi
Sentakia on olemassa Prepaid liittymiä joilla yhteyden laadun voi helposti testata alle 6 eurolla/liittymä hinnalla. Testauksen jälkeen liittymien saldon voi käyttää loppuun ja heittää roskiin. Ei kai kukaan ilman testaamista ala laskutusliittymää tilaamaan sillä sen peruminen on paljon vaivalloisempaa..
- Anonyymi
"Yksi pääliittymä ja sen rinnalla prepaid-liittymiä. NIIDEN RINNALLA on sitten aurinkokennoin ja tuuligeneraattorilla ladattavalla akkusysteemillä pyörivä satelliitti-internet josta jaan wifiä mökin tontille. "
Hahahahaha. Hauska juttu. - Anonyymi
Kyllä meille on tullut operaattorilta markkinointipuheluita tyyliin "hei, näemme, että puhelimesi yleensä käyttämä masto on päivitetty uuteen nopeusluokkaan, haluatko ottaa sen käyttöön?". Ovat osanneet jopa kertoa, että jotta saa maksiminopeuden käyttöön, pitää puhelin päivittää uudempaan. Uusi puhelin tullut parissa päivässä ja kaikki toiminut hienosti!
- Anonyymi
Tottakai he koittavat huijata asiakkaita päivittämään liittymän nopeampaan vaikka sillä lisänopeudella ei todellisuudessa edes tee mitään..
- Anonyymi
Tästä cellmapper kartasta voinee päätellä noita lähetysasemien kiiloja kun klikkaa lähetysasemaa (voi vaihtaa operaattoria vasemmalta "Provider")
https://www.cellmapper.net/map?MCC=244&MNC=5&type=LTE&latitude=61.57177093777841&longitude=23.581017783422492&zoom=12&showTowers=true&showIcons=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFre
tinyurl muodossa (Tampere) https://tinyurl.com/cellmapperTampere
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026668
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t323998törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831827- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481121Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42899