jos laittaa akvaan piha kiviä tai juuria ni miten ne keitetään?
keitetään?
mie vaa
6416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toisaalta luulisi, jotta pelkkä pesu kuumalla vedellä riittäisi.
Me haettiin lähilammesta puunjuuria. Liotettiin pari kertaa vettä vaihtaen viikon verran ja sitten 10 minuutin kiehautus.
Luulen, että kiville riittää juuriharja.
Kunnon pesu juuriharjalla riittää, kun sanon kunnon tarkoitan k u n n o n pesua.
Niin kauan ettei pesuvesi enää värjäänny kannon ruskehtavasta väristä.
Kivien kohdalla jynssäyksen määrän määrää ranteesi heikkous.
Kiitos vastauksista.Taidan olla hieman epäilevä näissä asioissa.Ja kun tuli kahdenlaisia ohjeita,ja eikai siinä ole mitään pahaa että on mmm...perusteellinen?
Mie pesin kivet ja juuret kuumalla vedellä ja harjalla,si keitin saunan padassa.Touhuilin si muuta ja UNOHDIN kokonaan kallisarvoiset aarteeni ja keitin niitä siis sanan mukaisesti"pehmeiksi" 2,5h.pelastin juurakot ja laitoin kylmään veteen likoamaan.
Uskaltaakohan niitä aamulla katsoa vai ovatkohan murentuneet hienoksi pölyksi,toivottavasti ei.
molempi parempi, mutta kyllä tiukka pesu juuriharjalla olis riittänyt.
Nyt tosiaan vaan liotat niitä niin kauan että ne uppoaa...
Niin mitäs puuta ne olikaan?
kyllä kuoriutu hienosti.puu on pajua ja leppää niitä kävinn repii vesirajasta.Oliko väärää lajia?Ajattelin niitä kun kuusessa on pihkaa eikä täällä oikein muut kasva,paitsi rikkahienä mut ei viitsis enää sisällä katsella eikä sitä voi pestä hyvin.Yksi kivi oli muuten mennyt halki,mut siltii on komee ja nythän mulla on kksi hiukan pienempää kivaa kiveä.