Onko gilera smt 50 hyvä?

Oon 15v tyttö ja oon 161cm pitkä. Haluisin tietää, et kannattaako gileraa ostaa ja ylettääkö jalat maahan. :) Jos ois vinkkejä, että mistä mopoja kannattaa ostaa nii kertokaa ihmeessä.

Toivottavasti osaatte auttaa!

1

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä gilera smt 2018. Mitään ongelmia ei ole ollut, joissain mopoissa pitää käyttää voimaa kytkimen kanssa, tässä ei. Ajomukavuus hyvä, saat yhden jalan ylettymään maahan, toisen jalan pidät jarrulla, esim valoissa, riittää niinkuin pitääkin, mutta tietenkin sitä saa säädettyä. Nettimotosta saat hyvin. Vakiona aika lussuhko mutta jos virittää niin yltää 90kmh vakiopytyllä (ainakin euro 4 malleissa on 2 lisäpakoaukkoa sylinterissä joka auttaa tehoissa hitusen).
      Myös kurien poisto helppoa ja netistä löytyy suoraan ohjeet siihen. Ei kerralla tartte kaikkea poistaa tietenkään...
      Mopoon mahtuu muistaakseni 6-7L bensaa, bensavalo syttyy 1,5L kohalla. 2 paikkainen mopo niin kaveria saa kuskattua hyvin ja itse ainakin pidin jousituksesta jne.
      Erittäin hyvin löytyy varaosia netistä niin uutena kuin käytettynäkin. Suosittelen 2018=>eteenpäin eli euro 4 mallia, maksaa vakoina noin 2 tonnia, eivät ole räpellettyjä. Kuriton alkukäyrä niin kiihtyy ja kulkee sen 50kmh, rajotin pois kulkee 59kmh eli poliisit eivät naputa. On myös suhteellisen hiljainen ja vakiona/kurittomana ottaa 3-4L/100km. Uudemmissa malleissa hyvä etuvalo, ja voi säätää suuntausta kädellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe