Mikä siinä siis on että jörjestään Dacia rasiat ovat rumia muotoilultaan. Eikö vanhanaikaista tekniikkaa kannattaisi silotella näteiilä koreilla. Nyt kukaan täysjörkinen ei osta Daciaa. Asiallisia kommentteja kiitos.
Miksi Daciat ovat niin rumia
21
258
Vastaukset
- Anonyymi
Voi ressukkaa.
- Anonyymi
Miten voi antaa asiallisen kommentin noin typerään avaukseen?
- Anonyymi
Voi ressukkaa. 🤗
- Anonyymi
Dacia on sentään hyvän näköinen verrattuna mihin tahansa japanilaiseen monelle pokkaukselle väännettyyn autoon.
- Anonyymi
Mazdaan verrattuna Dacian ulkonäkö on ihan "hirveä". Muuten hyvä ulkonäkö verrattuna rumiin ranskalaisiin autoihin, Daciassa yhtä hyvä ulkonäkö kuin Skodassa.
- Anonyymi
Vähän kuvia katselin, eivät ole ensinkään pöllömmän näköisiä.
- Anonyymi
Ladakin on nätti kun halvalla saa.
Miksi pitää kokoajan tehdä kallista tekniikkaa sisältäviä autoja, jotka eivät tosiasiassa kuluta vähempää polttoainetta, mutta huolto - ja korjauskulut vaan kasvaa.
Esim vanha Nissan Sunny ilman katalysaattoreita kulutti 4-5l/100km ja uudemmat mallit kuluttavat sen 7-8l/100km, ei se ainakaan ilmastoa paranna vaan on silmänlumetta.- Anonyymi
Syöpää aiheuttavia myrkkyjä tuli pakoputkesta ennen katalysaattoreita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syöpää aiheuttavia myrkkyjä tuli pakoputkesta ennen katalysaattoreita.
Ja lyijyn vaikutuksesta aletunutta älykkyyttä ja muuta ikävää.
Mutta kulutuksen kasvu on myös peräisin autojen kehityksestä turvallisuudessa ja mukavuudessa. Vuosimallin 1984 Honda Accord painoi 1,6l moottorilla 985 kg. 2023 Honda Jazz painaa karvalakkimallina 1228 kg, Accord jo 1431 kg
EU:ssakin on dilemma, kehitetäänkö autoja turvallisemmiksi vai vähemmän kuluttaviksi, Jokainen turvaratkaisu lisää painoa ja sitämyötä kulutusta.
- Anonyymi
Vanhaa Nissanin mainosta vähän muuntelemalla saa siitä hyvän mainospohjan Dacialle...........Kun sen ensin halvalla ostat ja huomaat vihdoin kuinka hyvin se tehtävänsä suorittaa ja kuinka pieni on vuotuinen kuoletus jälleenmyynti hinnassa niin alat pikkuhiljaa uskomaan että se on kauniskin !!!
- Anonyymi
Taitaa olla sittenkin Daciamiehet todellisia järkimiehiä !!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla sittenkin Daciamiehet todellisia järkimiehiä !!!
Hulluja ovat.
- Anonyymi
Ei se sisälle näy.
- Anonyymi
Kyllä näkee sisälle. Ankeat muoviosat aiheuttaa masennusta Daciassa. Auringonpaisteella ne haisee myös pahalle. Siksi nou nou Dacialle.
- Anonyymi
On Dacioissa muutama sysiruma muotoiluratkaisu. Jossain ei ihan uudessa mallissa takavalojen ristimäinen design on ainakin tällainen omaan silmään ja on se itse Dacian keulamerkkikin aika ruma, samoin etusäleikkö, ainakin niissä malleissa, joissa siinä on kromia mukana.
Mutta toisaalta kotterot ovat halpoja ja saavat ne halvoilta näyttääkin. Jos tuollaisessa käyttöautossa satsataan liikaa ulkonäköasioihin, niin kohta se ei enää joko ole halpa käyttöauto tai sitten näistä "johtotähteä" imitoivista muotoiluratkaisuista ja viimeistelyosista paljastuu halvimman mahdollisen alihankkijan "laatu". Parempi siis pitää tekninen laatu hyvänä, laatuvaikutelman kustannuksella.
Dacia on ainut merkki tällä hetkellä, joka tekee autoja kuin Lidl ruokakauppaa. Hinta edellä, laatukin on hyvä, mutta ilme ei todellakaan ole pröystäilevä.
Itsellä ei ole Daciaa, mutta kun kakkosauto menee vaihtoon, niin ainakin katsastan silloin tilanteen. Mitä alle 20 000€ hintaan on tarjolla ja jääkö siitä yli rahaa yhteen tai kahteen etelänmatkaan lapsiperheelle. - Anonyymi
Ei halpaa autoa kannata muotoilla liian hienoksi. Jos se olisi liian hienosti muotoiltu, niin kukaan ei enää ostaisi niitä hienosti muotoiltuja kalliita autoja. Kaikki ostaisi sen halvan hienosti muotoillun auton.
- Anonyymi
Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty. Kaiken kruunaa teräslevypyörät. Kunnon autoissa ohjauspyörä on nahkaa ja valssit alumiiniä.
- Anonyymi
Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty......Olipas kömmähdys sulta tai sitten et tunne materiaaleja.....Itselläni on Dacia. Muoviset ohjauspyörät ovat jo kauan olleet historiaa !
- Anonyymi
Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty. Kaiken kruunaa teräslevypyörät. Kunnon autoissa ohjauspyörä on nahkaa ja valssit alumiiniä. --------On sulla kyllä erikoiset ongelmat !!
- Anonyymi
Dacia, rasia😂 Muistakaa , että kaikissa autoissa on jotain hyvää ja kaikissa autoissa on heikkouk
sia 😇 - Anonyymi
Muistakaa lukijat. Daciat ovat rumia. Minä olen ruma, siis molemmat samankaltaisia. Terveisii niuvasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158257Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157478Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804744Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294519Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74359Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032869- 1182734
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332665Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232294Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22167