Miksi Daciat ovat niin rumia

Anonyymi

Mikä siinä siis on että jörjestään Dacia rasiat ovat rumia muotoilultaan. Eikö vanhanaikaista tekniikkaa kannattaisi silotella näteiilä koreilla. Nyt kukaan täysjörkinen ei osta Daciaa. Asiallisia kommentteja kiitos.

21

280

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi ressukkaa.

    • Anonyymi

      Miten voi antaa asiallisen kommentin noin typerään avaukseen?

      • Anonyymi

        Voi ressukkaa. 🤗


    • Anonyymi

      Dacia on sentään hyvän näköinen verrattuna mihin tahansa japanilaiseen monelle pokkaukselle väännettyyn autoon.

      • Anonyymi

        Mazdaan verrattuna Dacian ulkonäkö on ihan "hirveä". Muuten hyvä ulkonäkö verrattuna rumiin ranskalaisiin autoihin, Daciassa yhtä hyvä ulkonäkö kuin Skodassa.


    • Anonyymi

      Vähän kuvia katselin, eivät ole ensinkään pöllömmän näköisiä.

    • Anonyymi

      Ladakin on nätti kun halvalla saa.
      Miksi pitää kokoajan tehdä kallista tekniikkaa sisältäviä autoja, jotka eivät tosiasiassa kuluta vähempää polttoainetta, mutta huolto - ja korjauskulut vaan kasvaa.
      Esim vanha Nissan Sunny ilman katalysaattoreita kulutti 4-5l/100km ja uudemmat mallit kuluttavat sen 7-8l/100km, ei se ainakaan ilmastoa paranna vaan on silmänlumetta.

      • Anonyymi

        Syöpää aiheuttavia myrkkyjä tuli pakoputkesta ennen katalysaattoreita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syöpää aiheuttavia myrkkyjä tuli pakoputkesta ennen katalysaattoreita.

        Ja lyijyn vaikutuksesta aletunutta älykkyyttä ja muuta ikävää.
        Mutta kulutuksen kasvu on myös peräisin autojen kehityksestä turvallisuudessa ja mukavuudessa. Vuosimallin 1984 Honda Accord painoi 1,6l moottorilla 985 kg. 2023 Honda Jazz painaa karvalakkimallina 1228 kg, Accord jo 1431 kg
        EU:ssakin on dilemma, kehitetäänkö autoja turvallisemmiksi vai vähemmän kuluttaviksi, Jokainen turvaratkaisu lisää painoa ja sitämyötä kulutusta.


    • Anonyymi

      Vanhaa Nissanin mainosta vähän muuntelemalla saa siitä hyvän mainospohjan Dacialle...........Kun sen ensin halvalla ostat ja huomaat vihdoin kuinka hyvin se tehtävänsä suorittaa ja kuinka pieni on vuotuinen kuoletus jälleenmyynti hinnassa niin alat pikkuhiljaa uskomaan että se on kauniskin !!!

      • Anonyymi

        Taitaa olla sittenkin Daciamiehet todellisia järkimiehiä !!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa olla sittenkin Daciamiehet todellisia järkimiehiä !!!

        Hulluja ovat.


    • Anonyymi

      Ei se sisälle näy.

      • Anonyymi

        Kyllä näkee sisälle. Ankeat muoviosat aiheuttaa masennusta Daciassa. Auringonpaisteella ne haisee myös pahalle. Siksi nou nou Dacialle.


    • Anonyymi

      On Dacioissa muutama sysiruma muotoiluratkaisu. Jossain ei ihan uudessa mallissa takavalojen ristimäinen design on ainakin tällainen omaan silmään ja on se itse Dacian keulamerkkikin aika ruma, samoin etusäleikkö, ainakin niissä malleissa, joissa siinä on kromia mukana.
      Mutta toisaalta kotterot ovat halpoja ja saavat ne halvoilta näyttääkin. Jos tuollaisessa käyttöautossa satsataan liikaa ulkonäköasioihin, niin kohta se ei enää joko ole halpa käyttöauto tai sitten näistä "johtotähteä" imitoivista muotoiluratkaisuista ja viimeistelyosista paljastuu halvimman mahdollisen alihankkijan "laatu". Parempi siis pitää tekninen laatu hyvänä, laatuvaikutelman kustannuksella.
      Dacia on ainut merkki tällä hetkellä, joka tekee autoja kuin Lidl ruokakauppaa. Hinta edellä, laatukin on hyvä, mutta ilme ei todellakaan ole pröystäilevä.
      Itsellä ei ole Daciaa, mutta kun kakkosauto menee vaihtoon, niin ainakin katsastan silloin tilanteen. Mitä alle 20 000€ hintaan on tarjolla ja jääkö siitä yli rahaa yhteen tai kahteen etelänmatkaan lapsiperheelle.

    • Anonyymi

      Ei halpaa autoa kannata muotoilla liian hienoksi. Jos se olisi liian hienosti muotoiltu, niin kukaan ei enää ostaisi niitä hienosti muotoiltuja kalliita autoja. Kaikki ostaisi sen halvan hienosti muotoillun auton.

    • Anonyymi

      Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty. Kaiken kruunaa teräslevypyörät. Kunnon autoissa ohjauspyörä on nahkaa ja valssit alumiiniä.

      • Anonyymi

        Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty......Olipas kömmähdys sulta tai sitten et tunne materiaaleja.....Itselläni on Dacia. Muoviset ohjauspyörät ovat jo kauan olleet historiaa !


      • Anonyymi

        Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty. Kaiken kruunaa teräslevypyörät. Kunnon autoissa ohjauspyörä on nahkaa ja valssit alumiiniä. --------On sulla kyllä erikoiset ongelmat !!


    • Anonyymi

      Dacia, rasia😂 Muistakaa , että kaikissa autoissa on jotain hyvää ja kaikissa autoissa on heikkouk
      sia 😇

    • Anonyymi

      Muistakaa lukijat. Daciat ovat rumia. Minä olen ruma, siis molemmat samankaltaisia. Terveisii niuvasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      628
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      38
      622
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      570
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      15
      564
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      36
      503
    6. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    7. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      58
      468
    9. Ikuisesti rakastan...

      Erästä vanhempaa miestä! 💜
      Ikävä
      26
      467
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      44
      467
    Aihe