Miksi Daciat ovat niin rumia

Anonyymi

Mikä siinä siis on että jörjestään Dacia rasiat ovat rumia muotoilultaan. Eikö vanhanaikaista tekniikkaa kannattaisi silotella näteiilä koreilla. Nyt kukaan täysjörkinen ei osta Daciaa. Asiallisia kommentteja kiitos.

21

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi ressukkaa.

    • Anonyymi

      Miten voi antaa asiallisen kommentin noin typerään avaukseen?

      • Anonyymi

        Voi ressukkaa. 🤗


    • Anonyymi

      Dacia on sentään hyvän näköinen verrattuna mihin tahansa japanilaiseen monelle pokkaukselle väännettyyn autoon.

      • Anonyymi

        Mazdaan verrattuna Dacian ulkonäkö on ihan "hirveä". Muuten hyvä ulkonäkö verrattuna rumiin ranskalaisiin autoihin, Daciassa yhtä hyvä ulkonäkö kuin Skodassa.


    • Anonyymi

      Vähän kuvia katselin, eivät ole ensinkään pöllömmän näköisiä.

    • Anonyymi

      Ladakin on nätti kun halvalla saa.
      Miksi pitää kokoajan tehdä kallista tekniikkaa sisältäviä autoja, jotka eivät tosiasiassa kuluta vähempää polttoainetta, mutta huolto - ja korjauskulut vaan kasvaa.
      Esim vanha Nissan Sunny ilman katalysaattoreita kulutti 4-5l/100km ja uudemmat mallit kuluttavat sen 7-8l/100km, ei se ainakaan ilmastoa paranna vaan on silmänlumetta.

      • Anonyymi

        Syöpää aiheuttavia myrkkyjä tuli pakoputkesta ennen katalysaattoreita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syöpää aiheuttavia myrkkyjä tuli pakoputkesta ennen katalysaattoreita.

        Ja lyijyn vaikutuksesta aletunutta älykkyyttä ja muuta ikävää.
        Mutta kulutuksen kasvu on myös peräisin autojen kehityksestä turvallisuudessa ja mukavuudessa. Vuosimallin 1984 Honda Accord painoi 1,6l moottorilla 985 kg. 2023 Honda Jazz painaa karvalakkimallina 1228 kg, Accord jo 1431 kg
        EU:ssakin on dilemma, kehitetäänkö autoja turvallisemmiksi vai vähemmän kuluttaviksi, Jokainen turvaratkaisu lisää painoa ja sitämyötä kulutusta.


    • Anonyymi

      Vanhaa Nissanin mainosta vähän muuntelemalla saa siitä hyvän mainospohjan Dacialle...........Kun sen ensin halvalla ostat ja huomaat vihdoin kuinka hyvin se tehtävänsä suorittaa ja kuinka pieni on vuotuinen kuoletus jälleenmyynti hinnassa niin alat pikkuhiljaa uskomaan että se on kauniskin !!!

      • Anonyymi

        Taitaa olla sittenkin Daciamiehet todellisia järkimiehiä !!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taitaa olla sittenkin Daciamiehet todellisia järkimiehiä !!!

        Hulluja ovat.


    • Anonyymi

      Ei se sisälle näy.

      • Anonyymi

        Kyllä näkee sisälle. Ankeat muoviosat aiheuttaa masennusta Daciassa. Auringonpaisteella ne haisee myös pahalle. Siksi nou nou Dacialle.


    • Anonyymi

      On Dacioissa muutama sysiruma muotoiluratkaisu. Jossain ei ihan uudessa mallissa takavalojen ristimäinen design on ainakin tällainen omaan silmään ja on se itse Dacian keulamerkkikin aika ruma, samoin etusäleikkö, ainakin niissä malleissa, joissa siinä on kromia mukana.
      Mutta toisaalta kotterot ovat halpoja ja saavat ne halvoilta näyttääkin. Jos tuollaisessa käyttöautossa satsataan liikaa ulkonäköasioihin, niin kohta se ei enää joko ole halpa käyttöauto tai sitten näistä "johtotähteä" imitoivista muotoiluratkaisuista ja viimeistelyosista paljastuu halvimman mahdollisen alihankkijan "laatu". Parempi siis pitää tekninen laatu hyvänä, laatuvaikutelman kustannuksella.
      Dacia on ainut merkki tällä hetkellä, joka tekee autoja kuin Lidl ruokakauppaa. Hinta edellä, laatukin on hyvä, mutta ilme ei todellakaan ole pröystäilevä.
      Itsellä ei ole Daciaa, mutta kun kakkosauto menee vaihtoon, niin ainakin katsastan silloin tilanteen. Mitä alle 20 000€ hintaan on tarjolla ja jääkö siitä yli rahaa yhteen tai kahteen etelänmatkaan lapsiperheelle.

    • Anonyymi

      Ei halpaa autoa kannata muotoilla liian hienoksi. Jos se olisi liian hienosti muotoiltu, niin kukaan ei enää ostaisi niitä hienosti muotoiltuja kalliita autoja. Kaikki ostaisi sen halvan hienosti muotoillun auton.

    • Anonyymi

      Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty. Kaiken kruunaa teräslevypyörät. Kunnon autoissa ohjauspyörä on nahkaa ja valssit alumiiniä.

      • Anonyymi

        Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty......Olipas kömmähdys sulta tai sitten et tunne materiaaleja.....Itselläni on Dacia. Muoviset ohjauspyörät ovat jo kauan olleet historiaa !


      • Anonyymi

        Hehehehe. Soft feel ohjauspyörä on Daciassa muovista tehty. Kaiken kruunaa teräslevypyörät. Kunnon autoissa ohjauspyörä on nahkaa ja valssit alumiiniä. --------On sulla kyllä erikoiset ongelmat !!


    • Anonyymi

      Dacia, rasia😂 Muistakaa , että kaikissa autoissa on jotain hyvää ja kaikissa autoissa on heikkouk
      sia 😇

    • Anonyymi

      Muistakaa lukijat. Daciat ovat rumia. Minä olen ruma, siis molemmat samankaltaisia. Terveisii niuvasta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      191
      12503
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5168
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3712
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3496
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe