Herran Kansa ry:stä

Anonyymi

Herran Kansa ry:n hautuumaalla on vainaja, kuka ei sinne halunnut testamentissaan.

Joensuun lähellä on seurakunta nimeltään Herran Kansa ry.
Minun ukkiani on pidetty vastoin tahtoaan ja testamenttiaan siellä heidän hautuumaalla noin 25 vuotta, eikä ukki edes kuulunut seurakuntaan. Kuuro ukkini määräsi kirjallisessa testamentissaan hautausmaaksi aivan toisen paikkakunnan ja hautuumaan. Meille ilmoitettiin ukin kuolemasta vasta ukin hautajaisten jälkeen. Yksi epäystävällinen Herran Kansalainen nainen kysyi äidiltäni kaupassa: ”Mikset ollut isäsi hautajaisissa” syyttävään sävyyn ja silloinen johtaja soitti vasta hautajaisten jälkeen. Äitini pyysi kuvia isänsä hautajaisista, ei ole tähän päivään mennessä saanut yhtään. Vaikea oli osallistua hautajaisiin, kun ei ollut tietoa edes ukin kuolemasta. Miten tämä sotku sitten syntyi? Ukki kuoli Etelä-Suomessa eräässä terveyskeskuksessa ja häntä kävi katsomassa ahkerasti ex-vaimo (olivat eronneet yli 20 vuotta sitten). Äitini oli ilmoittanut terveyskeskukselle, että hän on ukin lähin omainen. Tämä terveyskeskus (Riihimäki) ei edes ilmoittanut ukin kuolemasta äidilleni, vaan ukin maalliset jäännökset siirrettiin ex-vaimon seurakunnan hautuumalle täysin meidän tietämättä, ex-vaimo oli tietoinen testamentista, laativat testamenttinsa samaan aikaan.

Herran Kansa ry ei varmistanut vainajan testamenttia, mutta olisi pitänyt kyllä hälytyskellojen soida, kun vainaja ei edes ollut Herran Kansalaisia. 25 vuotta ollaan vaadittu, että ukin viimeinen tahto toteutuisi ja hänen maalliset jäännökset siirrettäisiin sinne minne testamentissa halusi Etelä-Suomeen.

Herran Kansa ry pitää täysin oikeudetta ukkini maallisia jäännöksiä hautuumallaan neljännettä vuosisataa!

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karmea tarina. Täällä Joensuussakin noita kansalaisia löytyy, ihan uusin silmin niitä tästä lähtien katson

      • Anonyymi

        Tämä yhdistys kai tienaa vainajilla? Suomen laissa on varmaan pykälä joka kieltää tällaisen toiminnan. Viranomaisten velvollisuus on tutkia asia ja viedä ruumis oikeaan paikkaan ja rangaista syylliset jos löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5459
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      49
      3625
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1966
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1856
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1501
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      45
      1395
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1353
    Aihe