Herran Kansa ry:stä

Anonyymi

Herran Kansa ry:n hautuumaalla on vainaja, kuka ei sinne halunnut testamentissaan.

Joensuun lähellä on seurakunta nimeltään Herran Kansa ry.
Minun ukkiani on pidetty vastoin tahtoaan ja testamenttiaan siellä heidän hautuumaalla noin 25 vuotta, eikä ukki edes kuulunut seurakuntaan. Kuuro ukkini määräsi kirjallisessa testamentissaan hautausmaaksi aivan toisen paikkakunnan ja hautuumaan. Meille ilmoitettiin ukin kuolemasta vasta ukin hautajaisten jälkeen. Yksi epäystävällinen Herran Kansalainen nainen kysyi äidiltäni kaupassa: ”Mikset ollut isäsi hautajaisissa” syyttävään sävyyn ja silloinen johtaja soitti vasta hautajaisten jälkeen. Äitini pyysi kuvia isänsä hautajaisista, ei ole tähän päivään mennessä saanut yhtään. Vaikea oli osallistua hautajaisiin, kun ei ollut tietoa edes ukin kuolemasta. Miten tämä sotku sitten syntyi? Ukki kuoli Etelä-Suomessa eräässä terveyskeskuksessa ja häntä kävi katsomassa ahkerasti ex-vaimo (olivat eronneet yli 20 vuotta sitten). Äitini oli ilmoittanut terveyskeskukselle, että hän on ukin lähin omainen. Tämä terveyskeskus (Riihimäki) ei edes ilmoittanut ukin kuolemasta äidilleni, vaan ukin maalliset jäännökset siirrettiin ex-vaimon seurakunnan hautuumalle täysin meidän tietämättä, ex-vaimo oli tietoinen testamentista, laativat testamenttinsa samaan aikaan.

Herran Kansa ry ei varmistanut vainajan testamenttia, mutta olisi pitänyt kyllä hälytyskellojen soida, kun vainaja ei edes ollut Herran Kansalaisia. 25 vuotta ollaan vaadittu, että ukin viimeinen tahto toteutuisi ja hänen maalliset jäännökset siirrettäisiin sinne minne testamentissa halusi Etelä-Suomeen.

Herran Kansa ry pitää täysin oikeudetta ukkini maallisia jäännöksiä hautuumallaan neljännettä vuosisataa!

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karmea tarina. Täällä Joensuussakin noita kansalaisia löytyy, ihan uusin silmin niitä tästä lähtien katson

      • Anonyymi

        Tämä yhdistys kai tienaa vainajilla? Suomen laissa on varmaan pykälä joka kieltää tällaisen toiminnan. Viranomaisten velvollisuus on tutkia asia ja viedä ruumis oikeaan paikkaan ja rangaista syylliset jos löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      66
      4454
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3727
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3341
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1139
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      893
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      841
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      108
      834
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe