Tunnuksena sähköposti ja ongelmana sen salasana

Anonyymi

Moni netin palvelusivusto käyttää sähköpostiosoitetta asiakastunnuksena. Väitän että moni kirjoittaa salasanaksi samaan palveluun oman oikean sähköpostinsa salasanan. Niin ei pidä tehdä vaan palvelulle pitää kirjoittaa toinen salasana. Miksi tästä ei kukaan ole koskaan varoittanut! Periaatteessa palvelun tarjoaja voi siis näin saada tietoonsa gmailin ja muiden sähköpostien salasanat.

2

1076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan tästä kerrottu jo yli 10-vuoden ajan että aina eri salasana palveluihin..

    • Anonyymi

      En ymmärrä mitä tuolla tarkoitat? Toki eri palveluihin kirjaudutaan - vaikka nyt - oma posti- palveluun sen oma postin salasanalla, mutta siihen sovellukseen kirjautumisen - - yhteydessä annetaan joitain tietoja kun luot käyttäjätiliä siihen sovellukseen- nimi, puh.no ja sähköpostiosoite.
      Mutta eihän kukaan kirjoita tai käytä samaa salasanaa siihen oma poisti- sovellukseen - luotaessa tiliä kuin esim.omassa gmailissaan eli ei käytä Googlen salasanaa ?
      Ei samaa salasanaa voi sihen kirjoittaa tietenkään, sehän olisi täysin älytöntä, koska oma posti- sovelluksella on oltava eri salasana.
      Ihan sama kuin vaikka SATO oy : ta varten luodaan käyttäjätunnukset( tili) niin siihenkin tarvitaan oma, erillinen salasana.
      Jokaiseen erilliselle käytäjätilille luodaan oma salasana, joten niitä voi olla hyvinkin useita mm.kaupan verkkokaupalle omansa jne.mutta useat käyttävät sitä yhtä ja samaa sähköpostiosoitetta mitä joku tietoturva- asiantuntija kritisoikin.
      Itse en kyllä pysty jatkuvasti vaihtamaan eri sähköpostitilejä eri palveluihin, jotenkin työlästä, samoin kuin esim.googlen salasanan vaihtokin on äärimmäisen työlästä, kun Google sovelluksia on kymmeniä ja kaikkiin joutuu aina kirjautuman uudelleen sisään. Sitä paitsi itse googlen salasanan vaihtokin on jotenkin oudon vaikea ja monimutkaiseksi tehty.
      Välillä oli sellainn tunne ettei tämä vaikuta oikein asialliselta enää kun koko ajan vaadittiin toista salasanaa, saman yrityksen alla on monia eri sovelluksia mutta yhdellä salasanalla pitäisi päästä kaikkiin googlen palveluihin, eli sama salasana toimii kuvissa, sähköpostissa, hakukoneessa,.
      Käytössä siis vain Google haku, Chrome, Gmail, Google kuvat, Google Maps..ihmettelin muuten miksi Google Play kauppa on iOS eli Applen käytössä.
      Annoin palautetta, mutta en saanut vastausta. Periaatteessa Google ei ole suoraan asiakaskntaktissa eli on näkymätön, palautetta voi antaa, mutta vastaukset on itse haettava käsikirjasta.
      Itse Google on jotenkin jäänyt kummalliseksi kasvottomaksi möhkäleeksi, ja asetan sille inhimillisiä odotuksia kuten kaupan kassalle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe