Tunnuksena sähköposti ja ongelmana sen salasana

Anonyymi

Moni netin palvelusivusto käyttää sähköpostiosoitetta asiakastunnuksena. Väitän että moni kirjoittaa salasanaksi samaan palveluun oman oikean sähköpostinsa salasanan. Niin ei pidä tehdä vaan palvelulle pitää kirjoittaa toinen salasana. Miksi tästä ei kukaan ole koskaan varoittanut! Periaatteessa palvelun tarjoaja voi siis näin saada tietoonsa gmailin ja muiden sähköpostien salasanat.

2

1156

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan tästä kerrottu jo yli 10-vuoden ajan että aina eri salasana palveluihin..

    • Anonyymi

      En ymmärrä mitä tuolla tarkoitat? Toki eri palveluihin kirjaudutaan - vaikka nyt - oma posti- palveluun sen oma postin salasanalla, mutta siihen sovellukseen kirjautumisen - - yhteydessä annetaan joitain tietoja kun luot käyttäjätiliä siihen sovellukseen- nimi, puh.no ja sähköpostiosoite.
      Mutta eihän kukaan kirjoita tai käytä samaa salasanaa siihen oma poisti- sovellukseen - luotaessa tiliä kuin esim.omassa gmailissaan eli ei käytä Googlen salasanaa ?
      Ei samaa salasanaa voi sihen kirjoittaa tietenkään, sehän olisi täysin älytöntä, koska oma posti- sovelluksella on oltava eri salasana.
      Ihan sama kuin vaikka SATO oy : ta varten luodaan käyttäjätunnukset( tili) niin siihenkin tarvitaan oma, erillinen salasana.
      Jokaiseen erilliselle käytäjätilille luodaan oma salasana, joten niitä voi olla hyvinkin useita mm.kaupan verkkokaupalle omansa jne.mutta useat käyttävät sitä yhtä ja samaa sähköpostiosoitetta mitä joku tietoturva- asiantuntija kritisoikin.
      Itse en kyllä pysty jatkuvasti vaihtamaan eri sähköpostitilejä eri palveluihin, jotenkin työlästä, samoin kuin esim.googlen salasanan vaihtokin on äärimmäisen työlästä, kun Google sovelluksia on kymmeniä ja kaikkiin joutuu aina kirjautuman uudelleen sisään. Sitä paitsi itse googlen salasanan vaihtokin on jotenkin oudon vaikea ja monimutkaiseksi tehty.
      Välillä oli sellainn tunne ettei tämä vaikuta oikein asialliselta enää kun koko ajan vaadittiin toista salasanaa, saman yrityksen alla on monia eri sovelluksia mutta yhdellä salasanalla pitäisi päästä kaikkiin googlen palveluihin, eli sama salasana toimii kuvissa, sähköpostissa, hakukoneessa,.
      Käytössä siis vain Google haku, Chrome, Gmail, Google kuvat, Google Maps..ihmettelin muuten miksi Google Play kauppa on iOS eli Applen käytössä.
      Annoin palautetta, mutta en saanut vastausta. Periaatteessa Google ei ole suoraan asiakaskntaktissa eli on näkymätön, palautetta voi antaa, mutta vastaukset on itse haettava käsikirjasta.
      Itse Google on jotenkin jäänyt kummalliseksi kasvottomaksi möhkäleeksi, ja asetan sille inhimillisiä odotuksia kuten kaupan kassalle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe