Näpistin noin 10 euron edestä

Anonyymi

moi! näpistin siis tänään kaupasta noin 10€ edestä energiajuomia ja yhden sytkärin ja myyjä sanoi minulle että tule käymään täällä mutta lähdin juoksemaan ja en ole vielä jääny kiinni mutta voinko kuinka isolla todennäköisyydellä jäädä?

12

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oottele rauhassa, Poliisit On Kohta Ovella hakemassa sinua !
      Sinun IP-osoite näkyy kaikille ja nimi/osoite tiedetää, oota rauhassa noutajia !

    • Anonyymi

      Kyse on näpistyksestä, jonka vanhenemisaika on kaksi vuotta. Myyjällä olisi ollut oikeus ottaa sinut kiinni verekseltään, mutta ei myöhemmin.
      Jäät tietysti kiinni, jos myyjä saa nimesi selville ja ilmoittaa sen kauppiaalle, joka tekee näpistyksestä rikosilmoituksen poliisille, tai jos joskus kauppaan saatuu samaan aikaan kanssasi poliisi, jolle myyjä kertoo tapauksen. Silloin poliisi ottaa sinut kiinni. Poliisi voi ottaa kiinni muuallakin.
      Jos kaupassa on valvontakamerat saattavat vartijat, tai joku liikkeen henkilökunnasta tunnistaa sinut. Myös poliisit tuntevat usein valvontakamerasta rosvonsa, tuo on se.

    • Anonyymi

      Niin siis jäit jo kiinni. Pääsit vain karkuun.
      Se, saavuttavatko seuraukset sinut, riippuu siitä, menetkö sinne toiste tai tunnistiko tai tunnistaako esim. valvontakamerakuvasta sinut joku.

      Mutta ihan noin rehellisesti, kannattaako asioitaan sössiä jonkun kympin energiajuomalastin ja sytkän vuoksi?
      Jos kerran riskeeraa asiansa varastamalla, niin eikö kannattaisi edes varastaa jotain, mitä ei saa helposti ostettua?

    • Anonyymi

      No todennäköisesti poliisilla ei ole resursseja lähteä tutkimaan jotain kympin näpistelyä josta saa sakkoa jos sitäkään.

      • Anonyymi

        Ei poliisin tarvitse palkata lisää väkeä, ei teettää ylitöitä, eikä kutsua lomalaisia töihin kyseisen asian vuoksi, jos myyjä saa nimen selville. Tutija/poliisi kirjoittaa näpistyksestä rv:n, se vie ehkä 4-5 minuuttia. Sen jälkeen hän pirauttaa epäillylle ja pyytää tätä noutamaan poliisasemalta kirjoittamansa rv:n, ehkä toiset 4-5 minuuttia.
        Jos epäilty kiistää, niin sen jälkeen tutkija/poliisi pirauttaa kaupan myyjälle ja pyytää tätä poikkeamaan, jolloin häntä kuullaan todistajana, siihen ehkä menee 15 minuuttia.
        Jos tapaus sattui Pääkaupunkiseudulla, missä jokaisella tutkijalla saattaa olla satakin avointa juttua, niin työmäärää se tietysti lisää. Jos se sattui ´hiljaisella´ alueella, niin tulihan ehkä viikon työt tehdyksi. Poliisin työt kun eivät jakaudu koko maan alueella tasaisesti.


    • Anonyymi

      Onnekses et törmännyt vartijoihin ulkona.
      Jos kassa pyytää kassalle, niin pistät ne näpistämäs siihen tiskille ja maksat ne, tai menet laittaa ne takas paikoilleen, tai minne vaan mutta se on häiriökäyttäytymistä.
      Jos et näe erityisen epäillyttäviä katseita ja/tai vastaavaa vartijatoimintaa, tai jos kassa kysyy, olisko jotain.... Niin pistä ne siihen tiskille; rikos se on vasta, jos ohitat kassan.

      • Anonyymi

        "... Niin pistä ne siihen tiskille; rikos se on vasta, jos ohitat kassan"
        Vähän kyseenalaista levittää näin väärää tietoa aloittajan kaltaisille pennuille.


    • Anonyymi

      Siellä sekä ulkopuolella on kamerat. On vain ajan kysymys milloin jäät kiinni.

      Ilmoittaudu itse niin tuomio on pienempi.

    • Anonyymi

      Puliisi vain taputtaa päähän älä tee enää niin kovin paljoa niitä rikoksia

      • Anonyymi

        ... jos teet vielä näpistyksiä niin mörökölli sinut vieköön 👿


    • Anonyymi

      Olet varas! Ennen varkailta katkaistiin käsi. Joka kerta kun katsot peiliin niin näet varkaan. Et koskaan pääse eroon siitä totuudesta, että olet varas!

    • Anonyymi

      Itse olen jäänyt kiinni varkaudesta kun olin joku 13v ja jostain vitun syystä menin pöllimään jotkut 50€ maksavat rintsikat. Ei olis kyl kannattanu kun isä joutui ne maksamaan ja ihan syystäkin sain 2 viikkoa arestia. Ei mitään järkeä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7101
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4298
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2957
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1791
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1567
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe