Otsikon auto, oliko riittävä suorituskyky aikanaan? Entä nykyään? Jos ei enää, niin missä vaiheessa aika ajoi ohi? Voisiko mitenkään ajatella käyttöautona v. 2022? Mielipiteitä!?
280 S w116
6
186
Vastaukset
- Anonyymi
Aikoinaan oli kova rassi, verrattuna muihin aikalaisiin. Tuohon aikaan 10 sekunnin alittajat olivat harvassa, ja tuokin pääsi jo aika lähelle.
Nykymittapuun mukaan aika lussu, ja bensa maistuu. 0-100 sujuu aika samaan tahtiin kuin 1,8 Corollalla. - Anonyymi
Totta kai kelpaa käyttöautoksi 2022.
Toki auto ei vastaa kaikilta ominaisuuksiltaan 2000-luvun autoa, mutta hyvin pärjää, kun asennoituu siihen, että kyseessä on oman aikansa tuote, eikä vaadi siltä enempää. - Anonyymi
Kyllä silläkin ylinopeussakot saa ja kortin hyllylle. Siis riittävä suorituskyky. Jos alusta on kunnossa on taatusti parempi ajettava kuin se uusi 1,8-litrainen Corolla.
- Anonyymi
Viime vuosina vasta on alkanut hämärtymään nuo 20-35 vuotta sitten autolehdistä ym. tankkaamani asiat, mutta muistaisin, että w116 280 s kiihtyi valmistajan ilmoituksen mukaan 0-100 11,5 ja huiput 190 (manuaalilootalla) ja tomaatilla sekunnin pidempään. Vai oisko perhana sittenkin ollut 12,5 ja tomaatilla sekunti kauemmin...? 280SE joka tapauksessa oli huiput manuaalilla 200 ja oliko kiihtyvys sittenkin sillä se 11,5? Sen muistan kirkkaasti, että virtaviivaisempi ja kevyempi w126 280s manuaalilla kiihtyi 11 sek ja huiput 200. 280SE vastaavasti 10,5 ja 210. Joka tapauksessa nykypäivänäkin pysyy siis vaivatta normiliikenteessä mukana. Itse harkitsin w116 ekaksi autoksi 90-luvun alussa, mutta ei tullut sopivaa yksilöä vastaan. Jännä juttu, että w116 tuntui jotenkin huomattavan vanhahtavalta jo silloin 90-luvun alussa ulkonäkönsä suhteen esim. w123 koppaiseen verrattuna ja moniin muihin merkkeihin (itseäni se ei sinällään olisi häirinnyt ollenkaan).
- Anonyymi
Muistaisin kyllä, että w116 280S on juuri tuo 11,5 manuaalilla ja 280SE kylläkin 10,5. w126 osalta olen samaa mieltä muuten, mutta 280SE 0-100 kovalla laatikolla 10,0 sek.
- Anonyymi
Minulla on tarjolla MB W126 S-luokka. 1989 vuosi. V8 moottori, 185 kW.
Erittäin hyvässä kunnossa.
ota yhteyttä minuun
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751761
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691618Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1031406- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56820