280 S w116

Anonyymi

Otsikon auto, oliko riittävä suorituskyky aikanaan? Entä nykyään? Jos ei enää, niin missä vaiheessa aika ajoi ohi? Voisiko mitenkään ajatella käyttöautona v. 2022? Mielipiteitä!?

6

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aikoinaan oli kova rassi, verrattuna muihin aikalaisiin. Tuohon aikaan 10 sekunnin alittajat olivat harvassa, ja tuokin pääsi jo aika lähelle.
      Nykymittapuun mukaan aika lussu, ja bensa maistuu. 0-100 sujuu aika samaan tahtiin kuin 1,8 Corollalla.

    • Anonyymi

      Totta kai kelpaa käyttöautoksi 2022.

      Toki auto ei vastaa kaikilta ominaisuuksiltaan 2000-luvun autoa, mutta hyvin pärjää, kun asennoituu siihen, että kyseessä on oman aikansa tuote, eikä vaadi siltä enempää.

    • Anonyymi

      Kyllä silläkin ylinopeussakot saa ja kortin hyllylle. Siis riittävä suorituskyky. Jos alusta on kunnossa on taatusti parempi ajettava kuin se uusi 1,8-litrainen Corolla.

    • Anonyymi

      Viime vuosina vasta on alkanut hämärtymään nuo 20-35 vuotta sitten autolehdistä ym. tankkaamani asiat, mutta muistaisin, että w116 280 s kiihtyi valmistajan ilmoituksen mukaan 0-100 11,5 ja huiput 190 (manuaalilootalla) ja tomaatilla sekunnin pidempään. Vai oisko perhana sittenkin ollut 12,5 ja tomaatilla sekunti kauemmin...? 280SE joka tapauksessa oli huiput manuaalilla 200 ja oliko kiihtyvys sittenkin sillä se 11,5? Sen muistan kirkkaasti, että virtaviivaisempi ja kevyempi w126 280s manuaalilla kiihtyi 11 sek ja huiput 200. 280SE vastaavasti 10,5 ja 210. Joka tapauksessa nykypäivänäkin pysyy siis vaivatta normiliikenteessä mukana. Itse harkitsin w116 ekaksi autoksi 90-luvun alussa, mutta ei tullut sopivaa yksilöä vastaan. Jännä juttu, että w116 tuntui jotenkin huomattavan vanhahtavalta jo silloin 90-luvun alussa ulkonäkönsä suhteen esim. w123 koppaiseen verrattuna ja moniin muihin merkkeihin (itseäni se ei sinällään olisi häirinnyt ollenkaan).

      • Anonyymi

        Muistaisin kyllä, että w116 280S on juuri tuo 11,5 manuaalilla ja 280SE kylläkin 10,5. w126 osalta olen samaa mieltä muuten, mutta 280SE 0-100 kovalla laatikolla 10,0 sek.


    • Anonyymi

      Minulla on tarjolla MB W126 S-luokka. 1989 vuosi. V8 moottori, 185 kW.
      Erittäin hyvässä kunnossa.
      ota yhteyttä minuun

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      323
      7482
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5285
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4362
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      121
      4159
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3907
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3586
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3422
    Aihe