Laki ei ole kaikille sama

Anonyymi

"Mies makasi kuukauden kuolleena lattialla – avo­vaimo ei tehnyt mitään.
Tuupertumisen syy jäi selvittämättä, koska ruumista ei voitu enää tutkia. Miehen sairauksiin perehtynyt oikeus päätteli, että mies olisi selvinnyt sairauskohtauksistaan hengissä, jos hän olisi saanut ajoissa apua.

Syyttäjä vaati naiselle rangaistusta heitteillepanosta ja kuolemantuottamuksesta. Nainen kiisti syyllistyneensä rikoksiin. Hän kertoi vain, ettei saanut tehtyä mitään asialle.

Oikeus luki teot naisen syyksi. Samalla oikeus kohtuullisti naisen rangaistusta tämän omien sairauksien vuoksi.

Oikeus määräsi naiselle kolmen kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen. Maksimirangaistus kuolemantuottamuksesta on kuusi vuotta vankeutta ja heitteille­panosta kaksi vuotta."
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000008806845.html

Miten helvetissä tuollaisesta selviää ehdolisella, aivan tarkoituksella aiheutettu kuolema ja hyvin mahdollisesti jopa tappanut kun ruumista ei pystynyt enää tutkimaan. Mies ei olisi ikinä selvinnyt ehdolisella, mutta akkoja ei tuomita juuri mistään.

2

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä sairaus estää soittamasta häkeen, mielisairausko.

    • Anonyymi

      Miehet viedään pyörätuolissakin vankilaan, ei tuolla ämmällä ole mitään estettä joutua tuomituksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6374
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5448
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4289
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4169
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3911
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1287
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1125
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1080
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      900
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe