Meikän big one putki on aika ruosteessa tällä hetkellä. Mikä olis paras tapa saada ruostetta pois? Ja kuinka usein sitä alkaa kertymään lisää? Onko jotain pitkäaikasempaa vaihtoehtoa estää ruosteen kertyminen?
Ruosteen poistaminen putkesta
4
1192
Vastaukset
- Anonyymi
Otat putken irti ja poistat ruosteen porakoneseen tai rälläkkään kiinnitetyllä teräsharjalla. Sen jälkeen käsittely fosforihapolla. HUOM! Se on syövyttävää, silmäsuojaimet ovat tarpeen kuten edellisessäkin vaiheessa. Kumihanskat on myös hyvä olla. Kun happo on kuivunut kathemmat pinnan ja malaat sen kuumakestomaalilla. Hieman parantaa tulosta jos löydät kuumankestavää sinkkiväriä pohjamaaliksi. Sitä hyvin ohut kerros.
Ainut keino on pitää ruoste lopullisesti poissa on viedä se putki sinkittäväksi.- Anonyymi
Kiitti vastauksesta!
Mut onko sinkittäminen kallista? Millasissa paikoissa pystyy sinkittämään?
- Anonyymi
Niklaamot suorittavat sinkityksiä, kromauksia sun muita pinnoituksia. Harvoin huolivat käytettyä putkea. Pilaantuu liemet pakoputken sisällä olevien epäpuhtauksien takia. Sinkityksen hintaa en tiedä. Ainakin kromauttaminen on kallista. Lisäksi putken pinta täytyy olla täysin puhdas ruosteesta ja maalista.
- Anonyymi
Kokeile hinkkaa ruohoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413123- 823064
- 1962549
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362225- 301551
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411426Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231413- 101284
- 131279
- 221251