Kävin pitkästä aikaa kurkkaamassa osaketililläni, oli tullut osinkoja reippaasti tilille. Ne pitäisi nyt sijoittaa takaisin osakkeisiin.
Ei ihan viitsi suoraan laidasta ostaa, eli ostohintoja pitäisi tomeksiantoihin määritellä. Se on vaan aika vaikeaa; yleensä käy niin että kaikki toimarit toteutuvat liian nopeasti, tai sitten yhtäkään kauppaa ei toteudu vaikka voimassaolo olisi useita päiviä. Sitä kun ei arvaa alkavatko oaskkeiden hinnat laskea vai nousta...
Oikea ostotekniikka osakkeille?
8
148
Vastaukset
Sellaistahan se on. Jos joku löytäisi sen viisasten kiven, millä saisi kaikki osakekauppansa ja -ostonsa ajoittumaan juuri oikea-aikaisesti oikeaan hintaan, niin uskoisitko hänen kertovan salaisuuttaan muille?
No sitähän minäkin, eli arvuuttelu jatkuu. ; )- Anonyymi
Kuten arvata saattoi, eilinen lupaava kurssilasku hyytyi iltaan mennessä, ja tänään on jo nousupäivä. Tuskin tulee eden lievääkään mustaa maanantaita, että se niistäkin ostotoimareista.
- Anonyymi
Jos oli viisi lakupäivää niin kaksi nousupäivään ei merkitse mitään!
- Anonyymi
Ostat siis laskevaan kurssiin.
Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.
Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ostat siis laskevaan kurssiin.
Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.
Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.
Tottakai kaikki on mahdollista, mutta kannattaa tutustua momentum ilmiöön. Sillä saa edes pientä otetta kurssien ennakoitavuuteen.
- Anonyymi
Se riippuu ihmisestä onko ostokykyä! Jos nollasta lähtee, niin ensin pitää hankkia rahaa millä ostaa ja sitten ostaa! Mutta voihan kaappilottoa pelata, eli tehdä korin ostoista ja alkaa stalkata osakkeita. Vuosi on puolessa välin ja esim 50€ kuussa jemmaan, niin esim helmikuussa on muutamien satasten pohjakassa mitä käyttää! Velkarahaa tai ainoita rahoja ei kannata sotkea!
Eikä tässä kriisissä ole ostopäiviä! Ne oli Koronan alkumetreillä! - Anonyymi
Ostakaa muumimukeja - hinnat nousee ikuisesti......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586612Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3465690Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1715325Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1435084Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204340Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463025Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202836Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282627Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32608- 792266