Oikea ostotekniikka osakkeille?

Anonyymi

Kävin pitkästä aikaa kurkkaamassa osaketililläni, oli tullut osinkoja reippaasti tilille. Ne pitäisi nyt sijoittaa takaisin osakkeisiin.
Ei ihan viitsi suoraan laidasta ostaa, eli ostohintoja pitäisi tomeksiantoihin määritellä. Se on vaan aika vaikeaa; yleensä käy niin että kaikki toimarit toteutuvat liian nopeasti, tai sitten yhtäkään kauppaa ei toteudu vaikka voimassaolo olisi useita päiviä. Sitä kun ei arvaa alkavatko oaskkeiden hinnat laskea vai nousta...

8

130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellaistahan se on. Jos joku löytäisi sen viisasten kiven, millä saisi kaikki osakekauppansa ja -ostonsa ajoittumaan juuri oikea-aikaisesti oikeaan hintaan, niin uskoisitko hänen kertovan salaisuuttaan muille?

      No sitähän minäkin, eli arvuuttelu jatkuu. ; )

    • Anonyymi

      Kuten arvata saattoi, eilinen lupaava kurssilasku hyytyi iltaan mennessä, ja tänään on jo nousupäivä. Tuskin tulee eden lievääkään mustaa maanantaita, että se niistäkin ostotoimareista.

      • Anonyymi

        Jos oli viisi lakupäivää niin kaksi nousupäivään ei merkitse mitään!


      • Anonyymi

        Ostat siis laskevaan kurssiin.

        Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.

        Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostat siis laskevaan kurssiin.

        Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.

        Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.

        Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.

        Tottakai kaikki on mahdollista, mutta kannattaa tutustua momentum ilmiöön. Sillä saa edes pientä otetta kurssien ennakoitavuuteen.


    • Anonyymi

      Se riippuu ihmisestä onko ostokykyä! Jos nollasta lähtee, niin ensin pitää hankkia rahaa millä ostaa ja sitten ostaa! Mutta voihan kaappilottoa pelata, eli tehdä korin ostoista ja alkaa stalkata osakkeita. Vuosi on puolessa välin ja esim 50€ kuussa jemmaan, niin esim helmikuussa on muutamien satasten pohjakassa mitä käyttää! Velkarahaa tai ainoita rahoja ei kannata sotkea!

      Eikä tässä kriisissä ole ostopäiviä! Ne oli Koronan alkumetreillä!

    • Anonyymi

      Ostakaa muumimukeja - hinnat nousee ikuisesti......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      66
      7283
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      54
      5121
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4862
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4474
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4411
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe