Oikea ostotekniikka osakkeille?

Anonyymi

Kävin pitkästä aikaa kurkkaamassa osaketililläni, oli tullut osinkoja reippaasti tilille. Ne pitäisi nyt sijoittaa takaisin osakkeisiin.
Ei ihan viitsi suoraan laidasta ostaa, eli ostohintoja pitäisi tomeksiantoihin määritellä. Se on vaan aika vaikeaa; yleensä käy niin että kaikki toimarit toteutuvat liian nopeasti, tai sitten yhtäkään kauppaa ei toteudu vaikka voimassaolo olisi useita päiviä. Sitä kun ei arvaa alkavatko oaskkeiden hinnat laskea vai nousta...

8

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellaistahan se on. Jos joku löytäisi sen viisasten kiven, millä saisi kaikki osakekauppansa ja -ostonsa ajoittumaan juuri oikea-aikaisesti oikeaan hintaan, niin uskoisitko hänen kertovan salaisuuttaan muille?

      No sitähän minäkin, eli arvuuttelu jatkuu. ; )

    • Anonyymi

      Kuten arvata saattoi, eilinen lupaava kurssilasku hyytyi iltaan mennessä, ja tänään on jo nousupäivä. Tuskin tulee eden lievääkään mustaa maanantaita, että se niistäkin ostotoimareista.

      • Anonyymi

        Jos oli viisi lakupäivää niin kaksi nousupäivään ei merkitse mitään!


      • Anonyymi

        Ostat siis laskevaan kurssiin.

        Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.

        Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostat siis laskevaan kurssiin.

        Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.

        Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.

        Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.

        Tottakai kaikki on mahdollista, mutta kannattaa tutustua momentum ilmiöön. Sillä saa edes pientä otetta kurssien ennakoitavuuteen.


    • Anonyymi

      Se riippuu ihmisestä onko ostokykyä! Jos nollasta lähtee, niin ensin pitää hankkia rahaa millä ostaa ja sitten ostaa! Mutta voihan kaappilottoa pelata, eli tehdä korin ostoista ja alkaa stalkata osakkeita. Vuosi on puolessa välin ja esim 50€ kuussa jemmaan, niin esim helmikuussa on muutamien satasten pohjakassa mitä käyttää! Velkarahaa tai ainoita rahoja ei kannata sotkea!

      Eikä tässä kriisissä ole ostopäiviä! Ne oli Koronan alkumetreillä!

    • Anonyymi

      Ostakaa muumimukeja - hinnat nousee ikuisesti......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      117
      12385
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      61
      4806
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      155
      4427
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4178
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4108
    6. 73
      3748
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      23
      2761
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1667
    Aihe