Oikea ostotekniikka osakkeille?

Anonyymi

Kävin pitkästä aikaa kurkkaamassa osaketililläni, oli tullut osinkoja reippaasti tilille. Ne pitäisi nyt sijoittaa takaisin osakkeisiin.
Ei ihan viitsi suoraan laidasta ostaa, eli ostohintoja pitäisi tomeksiantoihin määritellä. Se on vaan aika vaikeaa; yleensä käy niin että kaikki toimarit toteutuvat liian nopeasti, tai sitten yhtäkään kauppaa ei toteudu vaikka voimassaolo olisi useita päiviä. Sitä kun ei arvaa alkavatko oaskkeiden hinnat laskea vai nousta...

8

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellaistahan se on. Jos joku löytäisi sen viisasten kiven, millä saisi kaikki osakekauppansa ja -ostonsa ajoittumaan juuri oikea-aikaisesti oikeaan hintaan, niin uskoisitko hänen kertovan salaisuuttaan muille?

      No sitähän minäkin, eli arvuuttelu jatkuu. ; )

    • Anonyymi

      Kuten arvata saattoi, eilinen lupaava kurssilasku hyytyi iltaan mennessä, ja tänään on jo nousupäivä. Tuskin tulee eden lievääkään mustaa maanantaita, että se niistäkin ostotoimareista.

      • Anonyymi

        Jos oli viisi lakupäivää niin kaksi nousupäivään ei merkitse mitään!


      • Anonyymi

        Ostat siis laskevaan kurssiin.

        Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.

        Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostat siis laskevaan kurssiin.

        Mistä tiedät että koska se lasku loppuu? Kun laskua on ollut 10%, tartut toimeen, ja lasku jatkuukin vielä 50%.

        Nouseviin kursseihin ostava tekee paremmat voitot.

        Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joopa joo, ja ostoa seuraavana päivänä se osake aloittakin pitkän luisun.

        Tottakai kaikki on mahdollista, mutta kannattaa tutustua momentum ilmiöön. Sillä saa edes pientä otetta kurssien ennakoitavuuteen.


    • Anonyymi

      Se riippuu ihmisestä onko ostokykyä! Jos nollasta lähtee, niin ensin pitää hankkia rahaa millä ostaa ja sitten ostaa! Mutta voihan kaappilottoa pelata, eli tehdä korin ostoista ja alkaa stalkata osakkeita. Vuosi on puolessa välin ja esim 50€ kuussa jemmaan, niin esim helmikuussa on muutamien satasten pohjakassa mitä käyttää! Velkarahaa tai ainoita rahoja ei kannata sotkea!

      Eikä tässä kriisissä ole ostopäiviä! Ne oli Koronan alkumetreillä!

    • Anonyymi

      Ostakaa muumimukeja - hinnat nousee ikuisesti......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      139
      3830
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      61
      3455
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2814
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2394
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2053
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1476
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      36
      1405
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1222
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1013
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      993
    Aihe