Nuorisolla on tylsää pikkukaupungissa

Anonyymi

Onko päättäjät pohtineet millä nuorison saisi viihtymään kaupungissamme opintojensa jälkeen? Liian moni ei palaa kotikaupunkiinsa nähtyään muuta. Se on surullista.

4

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsalaiseen menneisyyteen kangistunut pikkukaupunki ahdistaa ja kaikki kesät on sitä samaa. Talvella täällä ei ole mitään senkään vertaa ja kaikki on räätälöity ikääntyville ihmisille. Muualla on menoa ja meininkiä, on vaihtoehtoja viettää iltaa.

    • Anonyymi

      Suurin ongelma on työpaikkojen puute. Täällä ei ole nuorille työpaikkoja, joten he joutuvat lähtemään muualle. Paikallisen kielipuolueen ohjelmana oli estää uusien suurien yritysten tulo kaupunkiin, koska niiden työntekijöiden pelättiin muuttavan paikkakunnan kielisuhdetta eli suurta suomenkielisten enemmistöä ei saanut tulla. Tämä politiikka onnistui yli odotusten, mutta tässä sitä nyt ollaan kuihtuvassa pikkukaupungissa, jonne ei enää merkittäviä uusia yrityksiä ja lisää työpaikkoja tule!

    • Anonyymi

      tylsää? kaupunki täynnä tulevia kauppiaita ja muita toivoja

      • Anonyymi

        No just, näinhän sitä ennen ajateltiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3032
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1801
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1656
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      222
      1227
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      957
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      933
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      924
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      65
      907
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      825
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      800
    Aihe