Kysymys: Saako mt-poliklinikan valita itse?

Anonyymi

Olen ollut saman mt- ja päihdepolin asiakas jo monta vuotta. Nyt olen kuitenkin suunnitellut muuttoa viereiselle paikkakunnalle käytännön syistä (työ, rauhallisempi alue, edullisemmat vuokrat). Pelkään, että hoitosuhde tuolla polilla katkeaa ja hoitoni siirtyy automaattisesti tämän uuden kunnan hoidettavaksi. Ei siinä muuten mitään, mutta ainoa poli missä pystyisin tuolla tulevalla paikkakunnalla käymään olisi melkein tunnin matkan päässä asuinpaikastani ja tuo minun vanha polini olisi vartin matkan päässä. Se alue, minne olen laittanut asuntohakemuksia ja ajatellut muuttaa, on melkeinpä siinä kunnan rajalla.
Lisäksi minulla on toimintaterapiat ja nepsy-arvioinnit tuolla nykyisellä polilla kesken ja ahdistaa, että hoito vain siirtyisi uudelle taholle hoidettavaksi ja lykkääntyisi taas. Pelkään, että kaikella tällä olisi negatiivinen vaikutus mielenterveyteeni.

Saako oman poliklinikan siis valita samalla tavalla kuin terveysaseman tai sairaalan? Mikäli sillä on mitään merkitystä, niin kummatkin näistä kunnista kuuluvat samaan sairaanhoitopiiriin ja samaan maakuntaan. Nuo poliklinikkapalvelut ovat tosin kaupungin tuottamia eivätkä sairaanhoitopiirin tuottamia mutta noh… En tiedä.
Ahdistaa. Toivon vain, että asia saataisiin jotenkin järjestettyä. Oletteko olleet joskus samassa tilanteessa, kuinka niissä toimitaan ja voidaanko niissä koskaan tehdä poikkeuksia?

1

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös kunnallinen mielrnterveyshoito ole yhtälailla terveyskeskuksen toimintaa? Jos valitsee hoitopaikakseen sen entisen kunnan niin luulisi mielenterveys hoidon pysyvän entisessä paikassa. Kannattaa selvittää.
      Mikäli hoito siirtyy uuteen paikkaan niin mentillä olevat tutkimukset voi lykkääntyy paljon. En tiedä onko järkevää muuttaa jos nyt on sellaisia tutkimuksi jotka pitäisi saada tehtyä. Muuttamaan kyllä kerkiää mutta hoitoa ei välttämättä aina saa siinä mitassa kuin ennen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      161
      8839
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      104
      4082
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3922
    4. 55
      3383
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2724
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      388
      2007
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      56
      1921
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      45
      1881
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1871
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1531
    Aihe