...koska aurinko paistaa silloin matalalta, mutta kirkkaasti.
Eipä ole kesällä moista ilmiötä havaittavissa edes illalla, vaikka silloinkin aurinko paistaa matalalta ja on tyyntä.
Syynä on tietysti nas-nas-nasta... tiedätte kyllä mitkä.
Moottoritiet pölisevät talvella, vaikka niitä ei hiekoteta. Tyynenä kevätpäivänä huomaa parhaiten...
9
172
Vastaukset
- Anonyymi
Suola murentaa asvalttia ja motareilla suolataan ahkerasti. Jokainen voi kokeilla vaikka betoniportaaseen laittaa suolaa talven ajan, keväällä aika murentunut ilman että yksikään nasta ajanut siitä. Samoin sillatkin murenevat remonttikuntoon suolan takia.
Erityisesti raskas liikenne ja painavat sähköautot saa tiet murentumaan yhdessä suolan kanssa.- Anonyymi
Asfaltti murenee koska se joudutaan nastarenkaiden kuluttavan vaikutuksen vuoksi tekemään karkeasta nastarenkaiden kulutusta paremmin kestävästä sepelistä. Jos asfaltti olisi tehty hienojakoisesta hiekasta ja ajeltaisiin kitkoilla, se ei murenisi samalla lailla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asfaltti murenee koska se joudutaan nastarenkaiden kuluttavan vaikutuksen vuoksi tekemään karkeasta nastarenkaiden kulutusta paremmin kestävästä sepelistä. Jos asfaltti olisi tehty hienojakoisesta hiekasta ja ajeltaisiin kitkoilla, se ei murenisi samalla lailla.
Missään ei tehdä mistään hiekasta, mutta pienemmästä kiviaineksesta, mutta kuluu se aina joka paikassa, mutta ns. talvettomissa maissa pysyy sileänä. Keski-Euroopassa ajellaan surkeilla kitkoilla ja mukana on aina lumiketjut.
- Anonyymi
Talvirenkaissa kulkeutuu hiekoitussepeliä moottoritielle ja niissä nopeuksissa ne irtoavat renkaista ja jauhautuvat pölyksi. Suola ja lämpöisen ja pakkasen välillä sahaava lämpötila rapauttaa tienpintaa ja pölyä riittää.
Nastat on tietenkin osasyynä, mutta kun on aikaa koko talvi, niin pölyä oli paljon, vaikka kukaan ei ajaisi nastarenkailla.
Kannattaa ostaa hiljainen auto ja varustaa se papparenkailla jos rengasmelu viemässä mielenterveyden.- Anonyymi
"Papparenkaat" eli nastat. Mitenköhän ne vähentävät rengasmelua saatikka teiden kulumista?
- Anonyymi
Kyllä se vaan on nastarenkaat mitkä sitä tienpintaa jauhavat pölyksi. Kun renkaassa on pari sataa nastaa kunnon ulkonemalla, sillä on aivan erilainen jauhava vaikutus kuin parilla renkaan sisään uponneella pikkukivellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Papparenkaat" eli nastat. Mitenköhän ne vähentävät rengasmelua saatikka teiden kulumista?
Papparenkaat on kapeat ja korkeat. Nastarenkaat on ammattimiehen valinta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se vaan on nastarenkaat mitkä sitä tienpintaa jauhavat pölyksi. Kun renkaassa on pari sataa nastaa kunnon ulkonemalla, sillä on aivan erilainen jauhava vaikutus kuin parilla renkaan sisään uponneella pikkukivellä.
Mutta kun uudet nastat ei saa, eikä voi olla kovin ulkona, laki kieltää. Ja ne mitättömän pienet ja kevyet ei pysy jos ne olisi ulkona.
Katsoppas renkaita kun olet ajanut vaikka pihassa joka on reilusti hiekoitettu, niin huomaat, että siellä on satoja kiviä ja suuremmat painaa moninkertaisesti nastoihin nähden ja kun ne irtoaa ja jää tielle, niin ne jauhautuu pölyksi.
- Anonyymi
Ne on nää kiinalaiset kitkarenkaat. Tarkkanäköinen huomaa kumipölyn jos ajaa moisten takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655756Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset253983Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1103661Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel593477Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti663132Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L992724SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732568IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k232522Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi891990Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3451946