10 vuotta seisonut Move 500 HT 1983 + Yamaha 50 hv 4-tahti 2003

Anonyymi

Mun pitäisi laittaa muistisairaan isän vene luovutuskuntoon. Se on seissyt trailerilla 10 vuotta. En tiedä veneistä enkä moottoreista yhtään mitään.

Kannattaako vene viedä korjaamolle? Öljyt, suodattimet, vesipumpun impelleri, jakohihna ja kiristin maksaisivat 650 € korjaamolla. Lisäksi jos pitää korjata muuta, tulee toki lisähintaa eli villi arvaus, että menis 1000–1500€. Onko järkeä korjata tuon ikäistä moottoria tonnilla tai yli vai myydä koko roska jollain hinnalla? Ja mitä siitä voisi edes pyytää?

Kiitos vastauksista jo etukäteen! :)

terveisin tytär

10

1325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähtökohtasi huomioiden: myy eniten tarjoavalle siinä kunnossa kuin on, ja kauppakirjaan merkintä: ”Vene ja moottori myydään korjattavaksi. Ostaja on tutustunut kaupan kohteeseen ja hyväksyy sen siinä kunnossa ja niillä varusteilla kuin se kaupantekohetkellä on”

      Näin et kanna vastuuta mistään, eikä se alan nollakokemuksella muuten kannattaisikaan. Mitä ikinä teetät, ja käytät myynnissä arvoon vaikuttavana verukkeena, k-päinen ostaja voi yrittää käyttää sitä sinua vastaan.

      Myyntifoorumina esim. huutokaupat.com

      Nyt on paras aika vuodesta saada hyvä huuto!

      Onnea kaupoille!

    • Anonyymi

      Löytyykö veneen patjasto ?

    • Anonyymi

      Jäikö patjat ?

    • Anonyymi

      Itse olen löytänyt useita veneitä Nettivene.com ista, jota varmaankin kaikki käytettyjä veneitä etsivät seuraavat - harva seuraa huutokauppoja. Olen myös myynyt moottoreita ja venitä siellä. Sieltä saattaa löytyä jotakin myyntitilastoakin josta ehkä voisi haarukoida alustavaa hintapyyntöä. Jos kauppaan kuuluu traikku niin sen tiedot on hyvä laittaa mukaan, sen arvo voi hyvinkin olla merkittävä etenkin jos se on kaupallinen merkkitraileri.

      Itse laittaisin tuosta ilmoituksen runsailla kuvilla, ja kun patjat näyttävä palautten mukaan olevan "kulutustavaraa", niin yrittäisin arvioida niiden kunnon. Samoin seisonta-ajan säilytys saattaa olla tärkeä tieto - on aivan eri asia onko vene seissyt lämpmässä tallissa vai ulkona peittämättä vuosikausia.

      Itse laittaisin hintapyynnön johon voisin tyytyä, ja kommentin että tajouksia otetaan vastaan. Tuskin vakava ostaja tekee tarjouksia näkemättä kohteen, paitsi trokarit, jotka oman kokemuksen mukaan tarjoavat noin puolet käyvästä hinnasta , johon yleensä olen vastannut kohteliiaan torjuvasti.

      Onnea kaupantekoon.

    • Anonyymi

      Miksi ette katso aloituksen päiväystä?

      • Anonyymi

        EI paha päiväys, entä sitten?


    • Anonyymi

      Olisko mitenkään mahdollista, että hyvää tarkoittavat neuvonne ym. asiaan liittyvä kiinnostuksenne on 15 kk myöhässä?

      • Anonyymi

        Veneasiat ei happane koskaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veneasiat ei happane koskaan.

        Siltä tuntuu kun täällä vastaillaan esim. 15-20 vuotta sitten esitettyihin kysymyksiin ikäänkuin ne olisi esitetty eilen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siltä tuntuu kun täällä vastaillaan esim. 15-20 vuotta sitten esitettyihin kysymyksiin ikäänkuin ne olisi esitetty eilen.

        Joku ehkä varasti, yli kolkyt vuot sitten ja asiasta puhutaan kuin homma ois tapahtunut eilen...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4742
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3212
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2959
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1710
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1294
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1019
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      961
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      953
    10. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      105
      936
    Aihe