Mun pitäisi laittaa muistisairaan isän vene luovutuskuntoon. Se on seissyt trailerilla 10 vuotta. En tiedä veneistä enkä moottoreista yhtään mitään.
Kannattaako vene viedä korjaamolle? Öljyt, suodattimet, vesipumpun impelleri, jakohihna ja kiristin maksaisivat 650 € korjaamolla. Lisäksi jos pitää korjata muuta, tulee toki lisähintaa eli villi arvaus, että menis 1000–1500€. Onko järkeä korjata tuon ikäistä moottoria tonnilla tai yli vai myydä koko roska jollain hinnalla? Ja mitä siitä voisi edes pyytää?
Kiitos vastauksista jo etukäteen! :)
terveisin tytär
10 vuotta seisonut Move 500 HT 1983 + Yamaha 50 hv 4-tahti 2003
10
1452
Vastaukset
- Anonyymi
Lähtökohtasi huomioiden: myy eniten tarjoavalle siinä kunnossa kuin on, ja kauppakirjaan merkintä: ”Vene ja moottori myydään korjattavaksi. Ostaja on tutustunut kaupan kohteeseen ja hyväksyy sen siinä kunnossa ja niillä varusteilla kuin se kaupantekohetkellä on”
Näin et kanna vastuuta mistään, eikä se alan nollakokemuksella muuten kannattaisikaan. Mitä ikinä teetät, ja käytät myynnissä arvoon vaikuttavana verukkeena, k-päinen ostaja voi yrittää käyttää sitä sinua vastaan.
Myyntifoorumina esim. huutokaupat.com
Nyt on paras aika vuodesta saada hyvä huuto!
Onnea kaupoille! - Anonyymi
Löytyykö veneen patjasto ?
- Anonyymi
Jäikö patjat ?
- Anonyymi
Itse olen löytänyt useita veneitä Nettivene.com ista, jota varmaankin kaikki käytettyjä veneitä etsivät seuraavat - harva seuraa huutokauppoja. Olen myös myynyt moottoreita ja venitä siellä. Sieltä saattaa löytyä jotakin myyntitilastoakin josta ehkä voisi haarukoida alustavaa hintapyyntöä. Jos kauppaan kuuluu traikku niin sen tiedot on hyvä laittaa mukaan, sen arvo voi hyvinkin olla merkittävä etenkin jos se on kaupallinen merkkitraileri.
Itse laittaisin tuosta ilmoituksen runsailla kuvilla, ja kun patjat näyttävä palautten mukaan olevan "kulutustavaraa", niin yrittäisin arvioida niiden kunnon. Samoin seisonta-ajan säilytys saattaa olla tärkeä tieto - on aivan eri asia onko vene seissyt lämpmässä tallissa vai ulkona peittämättä vuosikausia.
Itse laittaisin hintapyynnön johon voisin tyytyä, ja kommentin että tajouksia otetaan vastaan. Tuskin vakava ostaja tekee tarjouksia näkemättä kohteen, paitsi trokarit, jotka oman kokemuksen mukaan tarjoavat noin puolet käyvästä hinnasta , johon yleensä olen vastannut kohteliiaan torjuvasti.
Onnea kaupantekoon. - Anonyymi
Miksi ette katso aloituksen päiväystä?
- Anonyymi
EI paha päiväys, entä sitten?
- Anonyymi
Olisko mitenkään mahdollista, että hyvää tarkoittavat neuvonne ym. asiaan liittyvä kiinnostuksenne on 15 kk myöhässä?
- Anonyymi
Veneasiat ei happane koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veneasiat ei happane koskaan.
Siltä tuntuu kun täällä vastaillaan esim. 15-20 vuotta sitten esitettyihin kysymyksiin ikäänkuin ne olisi esitetty eilen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siltä tuntuu kun täällä vastaillaan esim. 15-20 vuotta sitten esitettyihin kysymyksiin ikäänkuin ne olisi esitetty eilen.
Joku ehkä varasti, yli kolkyt vuot sitten ja asiasta puhutaan kuin homma ois tapahtunut eilen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121382- 481159
- 771065
- 59933
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911